Dnevni.ba - PRELOADER

U BiH živi oko 490 registriranih osoba s HIV-om, stvarni broj najmanje tri puta veći

19 Svi 2025


U BiH živi oko 490 registriranih osoba s HIV-om, stvarni broj najmanje tri puta veći

U prva tri mjeseca tekuće, 2025. godine, broj osoba s HIV-om u Sarajevu povećan je za čak 50% u odnosu na ukupan broj registriranih HIV oboljelih u prošloj godini, objavilo je Udruženje za promicanje zdravlja i prevenciju bolesti "HOPE". 

Prema njihovim podacima, u BiH trenutačno živi više od 490 osoba s HIV-om, ali se procjenjuje da je njihov stvarni broj najmanje tri puta veći, jer se mnogi nisu testirali. Dijagnozu se, najčešće, postavi u kasnoj fazi bolesti - AIDS-u, kada su posljedice po zdravlje ozbiljne, a mogućnosti liječenja ograničenije. Udruženje "HOPE" je, u povodu Europskog tjedna testiranja na HIV i hepatitise, pozvalo javnost, medije i zdravstvene institucije zajedno otvoriti tabuiziranu temu HIV-a, jer šutnja nikoga ne štiti. 

Prim. dr Vesna Hadžiosmanović, specijalistica infektologije i predsjednica Udruženja, izjavila je da HIV više nije presuda te je podsjetila da danas postoje lijekovi koji osobama s HIV-om omogućavaju živjeti potpuno normalno. 

- No, ono što i dalje nemamo jest dovoljno razumijevanja. Testiranje ne ubija, ubija zanemarivanje problema. A, što ranije otkrijemo infekciju, to je manja šansa da bolest napreduje i da se prenese na druge, istakla je Hadžiosmanović, koja se ovim pitanjem bavi dulje od 30 godina. Dr. Borko Pavlica, liječnik s Klinike za infektivne bolesti UKC-a Republike Srpske, drži da se ljudi i dalje plaše testiranja jer ne žele biti svrstani u neku od socijalnih kategorija kojima se pripisuje HIV infekcija. 

- Želim jasno poručiti da testiranje to ne znači. Svaka seksualno aktivna osoba može biti u riziku, osobito ako prakticira nezaštićen seks. Pravodobno testiranje omogućava da osoba ostane zdrava, živeći s kroničnom infekcijom koju se lako drži pod kontrolom, poručio je dr. Pavlica. I pored suvremenih terapija koje su dostupne širom Europe, većina pacijenata u BiH još uvijek koristi zastarjele načine liječenja. Samo rijetki imaju pristup novim lijekovima koji omogućavaju da osobe koje žive s HIV-om vode dug, kvalitetan i nerizičan život bez prijenosa virusa. 

- Neprihvatljivo je da suvremeni lijekovi za HIV u BiH budu dostupni samo malom broju zaraženih. Danas osobe koje žive s HIV-om mogu, uz odgovarajuću terapiju, ne samo živjeti dugo, već i ne prenositi virus. Svi moraju imati pristup tim lijekovima i prevenciji, istaknuo je Bratislav Prokić, aktivist iz Srbije i izvršni direktor udruženja „Potent“, koji je u Sarajevu podržao rad Udruženja ''HOPE'' i prenio iskustva regionalne suradnje.

 

BIH


Krađa identiteta u BiH – kad putovnica pocrveni

Bh. državljanin Andrej Jović četiri godine doživljava pakao na granicama jer je njegove osobne po...

49 min

Pucnjava u Vitezu: Teže ozlijeđena jedna osoba

U poslijepodnevnim satima u Vitezu došlo je do pucnjave u kojoj je jedna osoba, prema nesl...

05 Srp 2025

IGOR CRNADAK

Crnadak komentirao saslušanje Dodika uz stihove Zabranjenog pušenja

Na društvenoj mreži Facebook, potpredsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Igor Crna...

05 Srp 2025