Dnevni.ba - PRELOADER

U BiH živi oko 490 registriranih osoba s HIV-om, stvarni broj najmanje tri puta veći

6 h 30 min


U BiH živi oko 490 registriranih osoba s HIV-om, stvarni broj najmanje tri puta veći

U prva tri mjeseca tekuće, 2025. godine, broj osoba s HIV-om u Sarajevu povećan je za čak 50% u odnosu na ukupan broj registriranih HIV oboljelih u prošloj godini, objavilo je Udruženje za promicanje zdravlja i prevenciju bolesti "HOPE". 

Prema njihovim podacima, u BiH trenutačno živi više od 490 osoba s HIV-om, ali se procjenjuje da je njihov stvarni broj najmanje tri puta veći, jer se mnogi nisu testirali. Dijagnozu se, najčešće, postavi u kasnoj fazi bolesti - AIDS-u, kada su posljedice po zdravlje ozbiljne, a mogućnosti liječenja ograničenije. Udruženje "HOPE" je, u povodu Europskog tjedna testiranja na HIV i hepatitise, pozvalo javnost, medije i zdravstvene institucije zajedno otvoriti tabuiziranu temu HIV-a, jer šutnja nikoga ne štiti. 

Prim. dr Vesna Hadžiosmanović, specijalistica infektologije i predsjednica Udruženja, izjavila je da HIV više nije presuda te je podsjetila da danas postoje lijekovi koji osobama s HIV-om omogućavaju živjeti potpuno normalno. 

- No, ono što i dalje nemamo jest dovoljno razumijevanja. Testiranje ne ubija, ubija zanemarivanje problema. A, što ranije otkrijemo infekciju, to je manja šansa da bolest napreduje i da se prenese na druge, istakla je Hadžiosmanović, koja se ovim pitanjem bavi dulje od 30 godina. Dr. Borko Pavlica, liječnik s Klinike za infektivne bolesti UKC-a Republike Srpske, drži da se ljudi i dalje plaše testiranja jer ne žele biti svrstani u neku od socijalnih kategorija kojima se pripisuje HIV infekcija. 

- Želim jasno poručiti da testiranje to ne znači. Svaka seksualno aktivna osoba može biti u riziku, osobito ako prakticira nezaštićen seks. Pravodobno testiranje omogućava da osoba ostane zdrava, živeći s kroničnom infekcijom koju se lako drži pod kontrolom, poručio je dr. Pavlica. I pored suvremenih terapija koje su dostupne širom Europe, većina pacijenata u BiH još uvijek koristi zastarjele načine liječenja. Samo rijetki imaju pristup novim lijekovima koji omogućavaju da osobe koje žive s HIV-om vode dug, kvalitetan i nerizičan život bez prijenosa virusa. 

- Neprihvatljivo je da suvremeni lijekovi za HIV u BiH budu dostupni samo malom broju zaraženih. Danas osobe koje žive s HIV-om mogu, uz odgovarajuću terapiju, ne samo živjeti dugo, već i ne prenositi virus. Svi moraju imati pristup tim lijekovima i prevenciji, istaknuo je Bratislav Prokić, aktivist iz Srbije i izvršni direktor udruženja „Potent“, koji je u Sarajevu podržao rad Udruženja ''HOPE'' i prenio iskustva regionalne suradnje.

 

BIH


Ponos Mostara: Studenti predstavili inovativnu platformu Nix u Centru za kulturu

Večeras je u Centru za kulturu Mostar održana prezentacija inovativne platforme Nix, iza koje sto...

1 h 20 min

Sekunde koje znače život: Sarajevo dobija mrežu defibrilatora na javnim mjestima

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović  i direktorica Zavoda za hitnu medicinsku...

3 h 14 min

ZUKAN HELEZ

Helez održao vanredne konsultacije s vojnim atašeom Bosne i Hercegovine u Srbiji

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez održao je danas vanredne konsultacije s vojnim a...

4 h 45 min