Dnevni.ba - PRELOADER

U borbu protiv korupcije moraju biti uključeni svi - od žitelja do vrha vlasti

19 Svi 2021


U borbu protiv korupcije moraju biti uključeni svi - od žitelja do vrha vlasti

Piše: Dragan Bradvica

Korupcija i dalje izjeda svaku pora svakodnevnog života u Bosni i Hercegovini jer i dalje ne postoji volja vladajućih da se uhvate u koštac s ovom pošasti.

Upravo su korupcija, klijentelizam i nepotizam ono najgore što se događa u postdaytonskoj državi i što tjera mlade, obrazovane i sposobne ljude da napuste ovu zemlju.

Korupcija u BiH bila je i tema jučerašnje konferencije Projekta 'Institucionalna podrška antikorupciji u BiH – IPAK' koji financira Europska unija, na kojoj su predstavljene analiza i preporuke za unaprijeđenje borbe protiv korupcije u oblastima i institucijama posebno sklonim korupciji, odnosno sa posebnim rizikom od nastanka korupcije. Jedna od glavnih poruka jeste kako je prevencija ključ efikasne borbe protiv korupcije.

Ključna uloga žitelja

Karoly Soos, menadžer programa za unutrašnje poslove u Delegaciji EU u BiH, naglasio je da je korupcija jedan od najvećih izazova modernog društva.

- Prevencija uključuje različite forme procjene rizika korupcije, mehanizme interne kontrole, transparentnost, etiku, sudjelovanje javnosti, podizanje svijesti o štetnim utjecajima ove pojave i značaju borbe protiv korupcije, poručio je Soos.

Posebno važnim vidi prijavljivanje korupcije od strane žitelja.Pozitivnim smatra to što je dio javnih institucija usvojio antikorupcijske planove, odnosno planove integriteta, te uveli etiku i regulativu u borbi i sprječavanju korupcije. Soos je rekao da će u budućnosti Europska komisija izmijeniti svoj pristup kako bi na bolji način podržali borbu protiv korupcije, naglašavajući značaj sektorskog pristupa.

Sedam područja

Samu analizu predstavili su stručnjaci angažirani na IPAK projektu Biljana Vokić i Amila Kurtović koje su navele da je cilj te analize identificiranje i sagledavanje stanja u onim institucijama i oblastima koje su u BiH najsklonije korupciji.

Rukovodili su se izvještajima Europske komisije, kao i izvještajima GRECO-a, grupe država za borbu protiv korupcije  koje su ukazale da je korupcija najprisutnija i najpogubnija u onim oblastima koje imaju izravanutjecaj na svakodnevni život žitelja.

- Identificirali smo između ostalih oblast pravosuđa, zdravstva i obrazovanja, te oblasti koje su vezane za proračunsku potrošnju, odnosno za javne nabavke, dodjelu grantova, carine i neizravne poreze. To je opredijelilo sadržaj analize kojom je obuhvaćeno ovih sedam oblasti, ali i oblast koruptivnih rizika u jedinicama lokalne samouprave koje su najizravnije vezane za svakodnevni život žitelja, kazala je Vokić.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Ruj 2024