Dnevni.ba - PRELOADER

U fokusu sistem trgovanja emisijom ugljičnog dioksida

14 Srp 2023


U fokusu sistem trgovanja emisijom ugljičnog dioksida

Upravni odbor Bh. odbora Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (CIGRE) na sjednici u Sarajevu razmotrio je niz informacija koje se tiču predstojećih događaja, prije svega rujanskog zasjedanja Administrativnog vijeća CIGRE Pariz u Sarajevu i 16. Savjetovanja elektroenergetičara u listopadu u Neumu.

-U fokusu uvodnih referata na neumskom savjetovanju bit će tranzicija energetskog sektora s fokusom na EU ETS i CBAM odnosno sustav trgovanja emisijom ugljičnog dioksida i mehanizam za ugljičnu prilagodbu na granicama, što bi moglo imati negativne refleksije na sektor proizvodnje cementa, aluminija, željeza, čelika, gnojiva i proizvodnje električne energije, izjavio je  Edhem Bičakčić, predsjednik tog odbora.

Kao tradicionalni dio neumskog savjetovanja i ove godine bit će upriličen okrugli stol posvećen  trendovima u oblasti elektromobilnosti. Iskustva u vezi s tim prezentirat će predstavnici Porsche autoiindustrije i Elektroprivrede Slovenije.

Za savjetovanje je pripremljeno oko 150 stručnih radova, a među njima ima i onih koji se tiču i proizvodnje električne energije u nuklearkama.

Vijesti BiH


PLAŽA

Brčko - Jedina uređena plaža na rijeci Savi u Brezovom Polju spremno dočekuje kupače

U mjestu Brezovo Polje, petnaestak kilometra nizvodno niz rijeku Savu i ovog ljeta nedavno uređen...

25 Lip 2025

VELEŽ

Janković ipak ne ostaje, Rođeni imaju novog trenera

Promjena na kluopi Veleža - nova. Vladimir Janković  više nije trener Mostaraca.  Jer bit će to h...

11 Lip 2025

KCUS

ZZJZ KS - Prijavljena još tri slučaja leptospiroze na području KS

Prema podacima objavljenim na stranici Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, u protekla 24 ...

05 Lip 2025