U Kini pogubljena dva muškaraca, jedan automobilom usmrtio 35 ljudi, drugi nožem ubio osam
Kina
U Kini su pogubljena dva muškarca odgovorna za dva smrtonosna napada koji su se dogodili u razmaku od jedne sedmice u novembru prošle godine.
Fan Weiqiu (62) ubio je najmanje 35 osoba i povrijedio desetine drugih kada je svojim automobilom uletio među ljude koji su vježbali ispred stadiona u Zhuhaiu. Smatra se da je ovo najsmrtonosniji napad na kineskom tlu u posljednjih deset godina, javlja BBC.
Samo nekoliko dana kasnije, Xu Jiajin (21) ubio je osam osoba i ranio 17 drugih u napadu nožem na univerzitetu u istočnom gradu Wuxi.
Vlasti su navele da je Fan bio nezadovoljan podjelom imovine nakon razvoda, dok je Xu svoj napad izveo nakon što nije uspio dobiti diplomu zbog loših rezultata na ispitima.
Fan je uhapšen na licu mjesta 11. novembra, gdje je pronađen sa samonanešenim povredama. U decembru je proglašen krivim za "ugrožavanje javne sigurnosti", a sud je njegov motiv opisao kao "izuzetno podao", dok su metode bile "posebno okrutne".
Njegova egzekucija izvršena je u ponedjeljak, manje od mjesec dana nakon što je osuđen na smrtnu kaznu.
Što se tiče Xua, policija je saopćila da je "bez oklijevanja" priznao zločin 16. novembra. Osuđen je na smrt 17. decembra, a sud je naveo da su okolnosti njegovog zločina bile "posebno loše" i "izuzetno ozbiljne".
Kina se posljednjih godina suočava s porastom nasilnih napada u javnosti, pri čemu se vjeruje da mnogi napadači imaju lične motive za "osvetu društvu", ciljajući nepoznate ljude zbog vlastitih frustracija.
Broj ovakvih napada u Kini porastao je na 19 u 2024. godini.
Samo nekoliko dana nakon napada u Zhuhaiu i Wuxiju, muškarac je automobilom uletio u grupu djece i roditelja ispred osnovne škole u gradu Changde, povrijedivši njih 30.
Vlasti su saopćile da je napadač Huang Wen želio ispoljiti bijes zbog gubitaka u investicijama i porodičnih sukoba.
Huang je prošlog mjeseca osuđen na uslovnu smrtnu kaznu, koja može biti preinačena u doživotnu kaznu zatvora ukoliko u naredne dvije godine ne počini novi zločin.
Analitičari navode da su ovi napadi otvorili pitanja o tome kako se ljudi u Kini nose sa stresom uzrokovanim različitim faktorima, poput usporene ekonomije.
Također, ističu da su kanali za izražavanje frustracija postali znatno suženi ili potpuno zatvoreni, što dodatno otežava ljudima da pronađu načine za suočavanje s vlastitim emocijama.
- Čini se da se napetosti povećavaju, a izgleda da nema naznaka da će se situacija uskoro smiriti - kaže George Magnus, ekonomista sa Kineskog centra Univerziteta u Oxfordu, piše Fena.