U koje države možemo s BH pasošem bez vize, a u koje samo s osobnom kartom

BH pasoš
Građani Bosne i Hercegovine od 1. siječnja ove godine s osobnom kartom mogu putovati na Kosovo. Međutim, problem je što maloljetni građani, djeca, nemaju osobnu iskaznicu i nije im dopušten prelazak granice.
Vlada Kosova jednostrano je omogućila da državljani Bosne i Hercegovine od 1. siječnja 2025. godine na Kosovo putuju samo s osobnom. S obzirom na to da djeca ne posjeduju osobnu iskaznicu, a tom odlukom nije precizirano da mogu putovati s putovnicom ili s rodnim listom. Granična policija na Kosovu nema drugog izbora nego roditelje s djecom vratiti, odnosno nije im dopušten ulazak na teritorij Kosova.
Iako imaju razumijevanja za roditelje s djecom koji stotine kilometara putuju iz BiH do Kosova, policija im ne može odobriti prelazak jer odlukom nije precizirano da djeca mogu prijeći granicu s putovnicom ili rodnim listom.
Pet država dozvoljava putovanje s osobnom
Kosovo je peta država u koju bh. državljani mogu putovati s osobnom iskaznicom. Naime, odranije su državljani Bosne i Hercegovine mogli koristiti valjanu osobnu iskaznicu BiH kao putnu ispravu prilikom prelaska državne granice sljedećih zemalja s kojima Bosna i Hercegovina ima potpisan međunarodni sporazum, a to su Republika Srbija, Crna Gora, Republika Sjeverna Makedonija i Republika Albanija.
Napominjemo da se osobna iskaznica BiH ne može koristiti kao valjana putna isprava prilikom putovanja u zemlje članice Europske unije ili iz njih. Pored njih u zemlje schengenskog prostora ili druge zemlje s kojima Bosna i Hercegovina nema potpisan međunarodni sporazum ili ugovor. Ovo je uputa navedena na stranici Granične policije BiH. Podsjetimo, nakon ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju državljani BiH moraju posjedovati valjanu putnu ispravu (biometrijsku putovnicu) za ulazak. Za građane Bih vrijedi bezvizni boravak do 90 dana na teritorijuRepublike Hrvatske.
Inače, stanovnici pograničnog područja BiH, a u skladu sa sporazum o pograničnom prometu koji, uz ostalo, propisuje i izdavanje pograničnih propusnica između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, mogu podnijeti zahtjev za izdavanje pogranične propusnice nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji Republike Hrvatske, diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u BiH.
Bezvizni režim – nažalost nema napretka
A kad smo kod putovnica i viza, u posljednjih deset godina BiH ni za pedalj nije napredovala na listi koja vrednuje putovnice po broju država u koje građani mogu putovati bez viza. Štoviše, pala je za jedno mjesto te je i dalje najlošije rangirana balkanska država. Prema Henley Passport Indexu, koji već godinama izračunava istoimena londonska kompanija, BiH se trenutačno nalazi na 43. mjestu. Gotovo rame uz rame s Albanijom, Gruzijom i Moldavijom, ali dva mjesta iza Sjeverne Makedonije i Crne Gore. Devet iza Srbije te čak tridesetak iza Hrvatske i Slovenije, koje su rangirane na desetom odnosno jedanaestom mjestu ove liste najmoćnijih putovnica na svijetu.
Državljani BiH bez viza mogu putovati u 123 zemlje, što je 17 manje u odnosu na susjednu Srbiju i 60 u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku. Ispred BiH nalaze se i zemlje poput Venezuele, koja se nalazi pod američkim sankcijama, Nikaragve i Hondurasa. Ispred su i Bugarska te Rumunjska, koje nas debelo nadmašuju jer njihovi građani bez viza mogu putovati u čak 177 država. Zanimljivo, među zemljama u koje građani BiH i dalje ne mogu bez vize, uz razne egzotične destinacije i male otočne i afričke države. Nalaze se i Alžir te Bahrein, ali i Azerbajdžan. Na ovom popisu, uz SAD, Veliku Britaniju, Japan, Australiju i Irsku, nalaze se i Egipat, Kuvajt, Maroko, Pakistan, ali i Saudijska Arabija.
Srbija i Hrvatska daleko ispred BiH
S druge strane, a za razliku od BiH, državljani Srbije bez vize mogu putovati u Azerbajdžan, Egipat, ali i Kuvajt. Slična je situacija i u slučaju Hrvatske. BiH je, inače, najbolji rezultat imala 2014., kada se našla na 42. mjestu. U prijevodu, u posljednjih deset godina ne da nije napravljen pozitivan, pa ni simboličan pomak, naprotiv – vratili smo se unatrag. U top 10 ušla je i Slovenija, dok je Srbija na 34. mjestu sa 140 destinacija na koje se može bez vize, piše financa.