U Mostaru potpisani ugovori s korisnicima bespovratnih sredstava
U okviru projekta "Jačanje lokalnog sudjelovanja i suradnje kroz partnerstvo javnih vlasti i organizacija civilnog društva u BiH'', Agencija lokalne demokracije (LDA) potpisala je u četvrtak u Mostaru ugovore s korisnicima bespovratnih sredstava - organizacijama civilnoga društva (OCD).
Sada će uslijediti i program obuke o upravljanju projektnim ciklusom za predstavnike organizacija civilnog društva, korisnike bespovratnih sredstava, u okviru navedenog projekta, kojeg financira EU.
U okviru grant sheme projekta odobreno je financiranje ukupno 22 projektna prijedloga OCD-a koji djeluju na području Berkovića, Jablanice, Kostajnice, Maglaja, Mostara, Novog Grada, Prijedora, Ravnog, Trebinja, Zavidovića i Žepča a u obuci sudjeluju predstavnici OCD-a iz Mostara, Trebinja, Jablanice, Berkovića i Ravnog.
- Cilj te obuke je izgradnja kapaciteta i umrežavanje organizacija civilnog društva (OCD), čije su projektne ideje ocijenjene najboljima u okviru Javnog poziva za prikupljanje projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava namijenjenih za zajedničko djelovanje OCD-a i lokalnih vlasti, a kako bi nadogradili sve ono što su oni tijekom dvije i pol godine saznali o organizacijama civilnoga društva i načinima na koji se projekte provodi te svega onog što čeka BiH na putu ka EU, rekao je Slobodan Vulešević, izvršni direktor Udruženja građana Centra za razvoj Hercegovine (CRH) iz Trebinja, lider partnerske organizacije na ovom projektu.
Kako je precizirala Dženana Dedić iz LDA Mostar, riječ je o trogodišnjem projektu kojeg se financira iz IPA programa (EU), a kroz koji se surađuje i s Vijećem Europe i s 12 gradova uključenih u projekt.
- Program obuke će doprinijeti izgradnji kapaciteta OCD-a čiji su projektni prijedlozi odobreni za financiranje kroz navedeni projekt kako bi njegovi sudionici zajedno iznašli rješenja za lokalne probleme (ekologija, prava žena i mladih, ekonomski razvoj) te stvarali bolje okružje na lokalnoj razini, dodala je Dedić.
Iz Mreže mladih iz Trebinja prijavili su se s projektom "Perspektiva".
-U Trebinju ima oko 7600 umirovljenika a 6700 mladihte smo u istraživanju otkrili da 47 omladinskih organizacija nema prostor u lokalnoj zajednici. Ideja je urediti prostor te ga informatički opremiti za svu omladinu i umirovljenike koje bi se onda informatički educiralo, riječi su Radeta Ćuka iz Mreže mladih.
Draško Džombeta iz Centra za promociju održivog razvoja iz Berkovića, koji je aplicirali s projektom "Berkovići, posjeti, istraži i doživi", pojašnjava da je projektom planirano nabaviri turističku signalizaciju za najpoznatije turističke lokalitete u Berkovićima kako bi se turisti lakše snašli i posjetili sve tamošnje turističke lokalitete.
Provedba projekta"Jačanje lokalnog sudjelovanja i suradnje kroz partnerstvo javnih vlasti i organizacija civilnog društva u BiH'' počela je u siječnju 2021. i trajat će do konca ove godine, a njegova vrijednost premašuj 540.000 eura, od čega je EU osigurala viševod 490.000 eura bespovratnih sredstava.