U porastu nasilje u obitelji u BiH: Najveći problem zataškavanje nasilja
.webp)
U Bosni i Hercegovini postoje telefoni za prijavu nasilja u oba entiteta. Gender centar Federacije Bosne i Hercegovine uspostavio je broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u obitelji na teritoriji entiteta. Linija 1264 za područje Republike Srpske uspostavljena je 2005. od strane četiri nevladine organizacije i Gender Centra. Nasilje se, također, može prijaviti i na crvenu liniju za žrtve nasilja broj 033222000.
Presude
Nakon niza femicida, posljednji u nizu slučajeva nasilja u obitelji koji je procurio u javnost zabilježen je u Banjoj Luci. Zbog sumnje da je počinio ovo kazneno djelo, postupajući tužitelj Okružnog javnog tužiteljstva Banja Luka predložio je pritvor za M.D. iz Kneževa. Kako je navedeno, osumnjičeni je 20. siječnja, u svojoj obiteljskoj kući, ugrozio spokoj i tjelesni integritet supruge, i to u prisustvu zajedničke maloljetne djece.
Prije tri dana, Županijski sud u Sarajevu osudio je Anela Bećirovića na jedinstvenu kaznu od 20 godina zatvora za ubojstvo nevjenčane supruge Emire Maslan u studenom 2023. Bećirović je i ranije osuđivan zbog zlostavljanja Emire Maslan, a ubojstvo je počinio u vrijeme zabrane prilaska žrtvi.
Povećanje postotka nasilja nad ženama bilo je povod i za jučerašnji sastanak predstavnica Centra ženskih prava s ravnateljem policije SBŽ-a.
Komesar Ibrahim Klisura je istaknuo povećani broj prijava nasilja u obitelji u proteklom periodu, te iskazao potrebu za jačanjem suradnje u svim segmentima koji će doprinijeti većoj efikasnosti u postupanju policije po ovoj problematici.
U narednom periodu je planirana edukacija policijskih službenika koja će imati fokus na postupanju policije po prijavama nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, osiguranju žrtava i međuinstitucionalnoj saradnji. Edukacija će imati interaktivni pristup, uz korištenje primjera iz prakse.
Ohrabrite se, i odvažite
U prošloj godini je zabilježeno 12 slučajeva femicida u zemlji, upozorili su iz Inicijative građanki Mostara. One su organizirale prosvjed koncem godine s kojega je upozoreno na povećanje nasilja u obitelji u cijeloj zemlji. Nažalost, nitko ne zna stvarne razmjere nasilja u obitelji, jer se mnogi slučajevi kriju od institucija.
- Podaci ovise o tomu tko istražuje, zbog čega zaključujemo da nitko nema stvarne podatke o nasilju u obitelji, jer postoje slučajevi koji ostaju iza zatvorenih vrata. Jasno je da je broj slučajeva nasilja u porastu, a to govore i upiti koje smo dobili otkako vodimo kampanju u sklopu Prava na besplatnu pravnu pomoć. Bilo je mnogo poziva žena i usmjeravanja, navodi Edisa Demić iz Inicijative građanki Mostar.
Smatraju kako odgovorne institucije još uvijek nisu učinile dovoljno da pooštre kaznenu politiku niti da osiguraju primjenu neophodnih mjera zaštite kako bi se smanjio rizik ponovnog izlaganja žrtava nasilju, odnosno spriječilo ono najgore - da budu brutalno ubijene. Navode kako se preko 80 posto slučajeva nasilja u obitelji i intimnim vezama ne prijavi zato što se žene ne osjećaju sigurno kao i radi nepovjerenja u efikasnost pravosudnog sustava.
Prema zvaničnim podacima u 2023. povećan je broj poziva na SOS telefone i prema policiji, a generalno je povećan broj slučajeva krivičnog djela nasilje u porodice. Prema statističkim pokazateljima Federalne uprave policije i MUP-a Republike Srpske, u BiH je u toj godini zabilježeno 2.449 slučajeva nasilja u obitelji.
S. Ž.