Dnevni.ba - PRELOADER

U proteklih šest godina preko BiH prešlo više od 142.000 migranata

04 Tra 2024


U proteklih šest godina preko BiH prešlo više od 142.000 migranata
Vijeće ministara BiH

Na prijedlog Ureda predsjedateljice Vijeća ministara BiH, Vijeće je u četvrtak usvojilo Godišnju platformu o obavještajno-sigurnosnoj politici, koja sadrži smjernice rada Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH za učinkovito djelovanje u područjima njezinog rada, s fokusom na zaštitu sigurnosti BiH, njezinih vrijednosti i interesa. 

Dokumentom je iskazana opredijeljenost BiH za borbu protiv organiziranog kriminala i svih njegovih pojavnih oblika, čime se jača suradnju s EU-om u tom području i doprinosi regionalnoj stabilnosti sukladno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU-a.

 

Vodič za pristup informacijama

Vijeće je, na prijedlog Ministarstva pravde BiH, donijelo je Vodič za pristup informacijama, kojim se osigurava učinkovitu provedbu Zakona o slobodi pristupa informacijama na razini institucija BiH. Donošenje Vodiča osigurava građanima što lakše, brže i jednostavnije ostvariti pravo na slobodan pristup informacijama koje su u posjedu institucija BiH, a koje su sve obvezne na svojim internetskim stranicama objaviti Vodič za pristup informacijama, zajedno s odgovarajućim obrascima: Zahtjevom za pristup informacijama, Zahtjevom za ponovnu uporabu dokumenata i Zahtjevom za dopunu ili ispravak informacije, čime se ujednačava dosadašnja različita praksa i osigurava jednak pristup informacijama. Time se kani osigurati transparentnost procedura i jednakost svih zainteresiranih u ostvarivanju prava na neometan pristup informacijama pred svim institucijama BiH.

 

O stanju u oblasti migracija

Vijeće je usvojilo Informaciju Ministarstva sigurnosti BiH o stanju u oblasti migracija zemlji za 2023., a koju će dostaviti Predsjedništvu BiH, Zastupničkom domu i Zajedničkom povjerenstvu za obranu i sigurnost Parlamenta BiH. U Informaciji stoji da su strancima prošle godine u BiH odobrena 5.984 privremena boravka, od čega najveći broj po osnovi rada s radnom dozvolom (1.897 ili 32 %), spajanja obitelji (1.389 ili 23 %) i obrazovanja (1.356 ili 23 %), a produljeno je 7.497 privremenih boravaka, najviše (37 %) po osnovi spajanja obitelji. U tom razdoblju odobrena su 474 stalna boravka. Granična policija BiH je u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska granice otkrila 13.643 osobe. S teritorija Srbije i Crne Gore otkriveno je 6.110 osoba, među kojima je njih 5.193 odvraćeno sukladno Zakonu o graničnoj kontroli. Na izlazu iz BiH, lani su otkrivene 7.553 osobe. Za nezakonit prelazak državne granice migranti pretežito koriste područja izvan graničnih prijelaza, dok je na graničnim prijelazima otkriveno 50 slučajeva pokušaja prelaska državne granice skrivanjem oko 440 migranata, uglavnom u tovarnom prostoru teretnih motornih vozila. Lani je prijavljeno i 34.409 nezakonitih migranata, što je povećanje od 25,45% u odnosu na godinu ranije, a najviše ih je bilo iz Afganistana (14.442). 

U proteklih šest godina, preko BiH je prešlo više od 142.000 migranata, dok su u 2023. u nezakonitim migracijama evidentirana 122 različita državljanstva.

Ujedno je usvojeno i Izvješće o realizaciji Akcijskog plana provedbe Strategije integriranog upravljanja granicom u BiH za 2023., koje je pripremilo Koordinacijsko tijelo sastavljeno od predstavnika 10 institucija i policijskih agencija iz cijele BiH. Izvješće daje pregled ostvarenog napretka u provedbi aktivnosti u područjima usklađivanja zakonodavstva BiH s europskim pravnim okvirom, razvoja i uspostave novih informacijskih sustava na području graničnih provjera, kao i poduzetih mjera za bolji nadzor granice, suzbijanje prekograničnog kriminal, međunarodne zaštite i postupanja prema ranjivim kategorijama. Kako se ističe, u BiH se, među ostalim, radilo na jačanju međuagencijske suradnje, a u oblasti međunarodne suradnje provođene su aktivnosti za intenziviranje suradnje sa susjednim državama te FRONTEX-om, i na uspostavi koordinacijskog centra za razmjenu informacija (NCC – EUROSUR). 

 

O provedbi Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme

Na sjednici je usvojeno i Izvješće Ministarstva sigurnosti o provedbi Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme za 2023. Prema podacima iz Izvješća, izdano je 900 rješenja kojima se odobrava kretanje oružja i vojne opreme, što je za 7,91% više u odnosu na 2022. godinu. Od toga se 514 rješenja odnosilo na izvoz, a 386 na uvoz oružja i vojne opreme.   Ukupno je 46 gospodarskih subjekata podnijelo zahtjeve za kretanje oružja i vojne opreme. U protekloj je godini izdano 453 suglasnosti kojima se odobravalo kretanje između entiteta, županija i Brčko Distrikta BiH, što predstavlja porast za 11,85% u odnosu na godinu ranije.

BIH


Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javn...

1 h 27 min

RASTE BROJ KORISNIKA JAVNIH KUHINJA

Većina građana u dilemi, platiti račune ili kupiti hranu

Svakim danom svjedočimo poskupljenjima i sve lošijem standardu života u zemlji, a plaće i mirovin...

1 h 52 min

AKTIVISTI POSTAVILI TABLE SA IMENIMA STRADALIH U JABLANICI

Postavljena imena žrtava tragedije u Jablanici ispred zgrade Tužiteljstva HNŽ

Aktivisti su postavili table sa imenima stradalih u Jablanici na ulazu u Tužiteljstvo HNŽ s cilje...

1 h 56 min