Dnevni.ba - PRELOADER

U SAD se gradi rudnik litija s ogromnim rezervama

8 h 10 min


U SAD se gradi rudnik litija s ogromnim rezervama
Litij-ionske baterije

SAD su odobrile izgradnju ogromnog novog rudnika litija u ​​Nevadi. Proširene su poreske olakšice pojedinim rudarskim kompanijama kao dio svoje strategije za suzbijanje kineske dominacije nad lancima distribucije kritičnim mineralima.

Ova dozvola stiže nakon što je projekt bio šest godina na provjeri jer su ekološka udruženja saopćila da ugrožava Tiemov cvijet heljde.

Procjena je da u jugozapadnom Arkanzasu postoje rezerve litija. Kapacitet zadovoljava da se devet puta zadovolji svjetska potražnja za litijem za automobilske baterije procjenjena za 2030. godinu.

Australijski proizvođač Ioner je, kako prenosi Financial Times, u četvrtak saopćio da je dobio federalnu dozvolu za rudnik litija i bora. Ovaj projekt bi mogao proizvoditi dovoljno litija za pogon oko 370.000 električnih vozila godišnje. Srebrno-bijeli metal je glavni sastojak u proizvodnji punjivih baterija i ključan je za budućnost industrije električnih automobila.

Rudnik kreće s radom 2028. godine
Dozvola za rad rudnika je prvo odobrenje za rudnik litija koji je izdala administracija Joe-a Biden, koja je ponudila Ioneru kredit od 700 milijuna dolara. Uz potporu za izgradnju projekta do 2028., kada se očekuje četvorostruko povećanje proizvodnje litija u ​​SAD.

Od 2002. godine otvorena su samo tri rudnika za kritične minerale u SAD. Nijedan se zanimljivo ne nalazi na javnom zemljištu Dionice Ioneera su porasle za 15 posto na burzi u New Yorku nakon što je objavljeno da je odobreno otvaranje rudnika.

Zapadne kompanije imaju vrlo oštru konkurenciju u kineskim kada je u pitanju proizvodnja i prerada kritičnih minerala. Prije svega uzrok su viši troškovi, strožije zakonske regulative i kašnjenja zbog pojedinih pravnih problema.

Rudarenje i prerada litija ima veliki uticaj na životnu sredinu. Koristi ogromne količine vode i energije, kao i toksične kemikalije kao što je sumporna kiselina.

Tiemov cvijet heljde
Ionerov projekt naišao je na veliko protivljenje udruženja za zaštitu prirode. Naime, one su upozoravala da bi mogao dovesti do izumiranja ugrožene vrste cvijeća. Američka regulatorna tijela nadležna za izdavanje dozvola saopćila su da su radili sa kompanijom na izmjenu projekta i razvoju plana zaštite za Tiemov cvijet heljde. Ovo je omogućilo da se poslije šestogodišnje provjere, nastavi projekat otvaranja rudnika.

Bernard Rou, generalni direktor kompanije Ioner, rekao je da će njihov rudnik u Nevadi pomoći da se prekine oslanjanje američkih kupaca na kineske kompanije, koje kontrolišu više od dvije trećine globalnih kapaciteta za preradu litijuma.

“Imamo jedno od najvećih nalazišta litija i bora na svijetu … U osnovi je rudnik spreman za izgradnju”, rekao je on.

Devet puta veće rezerve od svjetskih potreba
Financial Times ističe da je u pokušaju da pokrene izgradnju rudnika i prerade Washingthon u četvrtak objavio nove smjernice. One omogućavaju proizvođačima da traže poreske olakšice na troškove rudarenja i vađenja kritičnih minerala.

Sjedinjenim Američkim Državama, kako navode, ne nedostaje litija. Ovaj tjedan Američki geološki zavod saopćio je da je pronašao između pet i 19 milijuna tona rezervi litija koje se nalaze ispod jugozapadnog Arkanzasa. To je, prema procijenama stručnjaka, potencijalno dovoljno da se devet puta zadovolji projektirana svjetska potražnja za litijom za automobilske baterije procijenjena za 2030. godinu, prenose Nezavisne.

Biznis


AVIOKOMPANIJA

Nakon 100 godina postojanja propala je aviokompanija

Češka aviokompanija ČSA danas je obavio svoj zadnji let. Ovime je označen kraj više od 100-godišn...

5 h 2 min

BOLESNO DRUŠTVO

NEIMAŠTINA HARA: Zašto sve više bh. građana diže nenamjenske kredite i za šta ih koriste?

Za mjesec dana registriran je rast kredita samo kod stanovništva i to za 78,7 milijuna KM....

7 h 13 min

NAFTA

Cijene nafte jako nestabilne zbog situacije na Bliskom istoku i američkih izbora

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna znatno porasle, nadoknadivši dio gubitaka ...

7 h 19 min