Uborak bio i ostao idealan za kampanju
Mostar
Deponija Uborak, odnosno svi problemi koje spomenuta uzrokuje građanima nastanjenim u blizini, stručnjaci tvrde i ostalima u slivu Neretve, idealna je za ubiranje političkih poena i predizborne kampanje.
Uoči prošlih lokalnih izbora kandidati su čak potpisali izjave da će djelovati za slučaj da ih birači izaberu, u smjeru zatvaranja ili saniranja deponije, a prva tema o kojoj je govoreno nakon što je konstituirano Vijeće i izabran gradonačelnik, bila je deponija. Četiri godine kasnije, pomakli se nismo s mjesta.
Deponija je tamo gdje je i bila, smeće se dovozi kao i tad, a priča o sanaciji ili zatvaranju postaje nerealna. Sve što je preostalo građanima je dizati glas i spas tražiti na međunarodnim sudovima, a za što je potrebno vrijeme. U kojem ćemo svi biti na gubitku, dok je postotak oboljelih od karcinoma veći i veći.
Spalionica
Kampanja je u jeku. Lokalni izbori u Mostaru će se održati 6. listopada, i već je vruće na političkoj sceni u gradu. Kandidati za gradonačelnika u javnim istupima, naravno, govore i o Uborku.
Đani Rahimić (Koalicija za Mostar) smatra da je u ovome trenutku nerealno u Mostaru izgraditi spalionicu otpada koju priželjkuje stanovništvo na sjeveru Mostara. - Između ostalog gospodin Rahimić je izjavio: “Nije realno da sad obećate da će Mostar napraviti spalionicu, Grad od 100 hiljada stanovnika - to je smiješno. Imate danas situaciju da u Sloveniji nemate nijednu spalionicu, Hrvatska nema nijednu spalionicu. Zašto? Zato što je potrebno deset godina da se napravi spalionica. Trebaju stotine miliona maraka da se to napravi.” Kao prvo, uvaženi profesore Rahimiću nije istina da je mali broj spalionica po Europi, i nije istina da u Sloveniji nema nijedna spalionica. U Sloveniji se trenutno nalaze tri spalionice, a u EU trenutno je u funkciji 504. Za deset godina koliko ste izjavili da je potrebno da se izgradi spalionica može se izgraditi termoelektrana, a ne spalionica. U ovisnosti od kapaciteta do 50.000 tona spalionica se može napraviti i za dvije godine, a stotine miliona maraka koje ste naveli da je potrebno da se izgradi spalionica je čista neistina. Spalionica kapaciteta 50.000 tona košta 15 milijuna eura, spalionice kapaciteta 100.000 tona smeća koštaju 50 milijuna. Imajući u vidu da se nalazite na listi za lokalne izbore i imate želju da postanete gradonačelnik mi Vas javno pozivamo da ne iznosite neistinite informacije i iskreno se nadamo da niste već počeli tražiti izgovore ukoliko postanete gradonačelnik, poručili su iz Inicijative “Jer nas se tiče”.
Javna rasprava
Na objavu na društvenim mrežama, kasnije se nadovezao sam Rahimić, uz poruku kako je ipak točno da u Sloveniji ima spalionica, ali da je riječ o samo jednoj, i to u Celju.
- Njena izgradnja jeste trajala dvije godine, ali cjelokupan proces planiranja je trajao 15 godina i imali su 70 posto financiranja iz EU. Nikada nisam rekao da u Evropi nema puno spalionica, nego sam htio reći da nije lako izgraditi novu i da se to ne treba olako obećavati kao rješenje posebno u Mostaru gdje nemate uspostavljen sistem grijanja i gdje ne bi bilo ekonomično imati spalionicu ako već nemate gdje plasirati toplotnu energiju. Također, spalionice u Beču koje sam posjetio stvaraju 30 posto pepela koje treba negdje deponovati a i to je problem u Mostaru, naveo je. Podsjećamo, nedavno je u Bijelom Polju održana javna rasprava na temu proširenja deponije, koja je imala ružan kraj zbog verbalnog okršaja nazočnih. Pojedinci bliski vlasti su prozvali aktiviste Udruge “Jer nas se tiče”, uz tvrdnje kako se iza njihovog aktivizma kriju političke ambicije i ubiranje političkih poena, na što je jedan od njih burno reagirao, što je bio okidač za žučnu raspravu, psovke i naguravanja. M. S.