Uk podnio ostavku, ali hoće li biti i na čelu nove Vlade SŽ?

Piše: Dragan Bradvica
Politička priča 'trojke' (SDP, NiP, NS) počela je u Sarajevu, a sudeći prema događanjima proteklih nekoliko mjeseci tu bi mogla i završiti.
Priče oko nekoliko načelnika sarajevskih općina, a sada i oko Vlade Sarajevske županije izaziva brojne trzavice među koalicijskim partnerima. Da ne govorimo o trzavicama na federalnoj i državnoj razini.
Mnogi istaknuti članovi navedenih stranaka ne žele gledati kako se kao kula od karata ruše svi raniji principi, drugi su nezadovoljni kadroviranjem, treći raspodjelom funkcija među strankama koje nisu odraz broja glasova…
U takvoj klimi premijer SŽ Nihad Uk u ponedjeljak podnosi ostavku i time kreće proces rekonstrukcije Vlade SŽ, odnosno izbacivanja SBiH iz vlasti.
Oštra reakcija Bečarevića
Uk je rekao da će u utorak biti kolegij na kojem će se zakazati sjednica gdje će se razmatrati odluka, odnosno ostavka premijera. Uk će, potom kao mandatar dostaviti prijedlog za sastav nove vlade i dodao je kako se nada da će sve biti u skladu sa procedurom, ali bez nekih neplaniranih odugovlačenja.
Uk kaže da su ostali još neki detalji oko sastava nove vlade, međutim, nije htio govoriti o imenima jer, kako kaže, ne bi želio da troši imena. Naglašava da po pitanju ostavke na njega nitko nije vršio pritisak. Međutim, da je mogao, ostavku bi podnio i ranije.
- Da sam se ja vodio procesima, da sam mogao, dao bih ostavku i prije dva mjeseca kada su i počele trakavice u vladi. Nije bilo pritisaka, ja da sam se pitao ovaj proces bi mnogo prije okončao. Suština ove vlade jeste to što je u suštini dobro funkcionirala. Kažem suštinski, jer je uvijek bilo malih trzavica. Rekonstrukcija je došla zbog gubitka većine, izgubili smo podršku od SBiH i stvorila se većina koja želi promjene na ministarskim pozicijama. Sada postoji nova skupštinska većina i radi se o jednom demokratskom procesu gdje jedna vlada izgubi podršku. Ja sam zato i podnio ostavku kako ne bismo došli u poziciju da diskutiramo o tome tko podržava, tko ne podržava sadašnji saziv i slično, poručio je Uk.
Svima je jasno kako se već mjesecima traži način kako da se izbaci SBiH iz vlasti jer ova stranka nije željela na državnoj i federalnoj razini biti privjesak i ispunjavati želje prije svega predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika.
U međuvremenu su osigurali dvije preletačice iz SBiH-a (a upravo su oni se navodno gadili takvih političkih poteza u prošlosti, ali očito je kako je to sve u redu kada oni rade takve stvari) i smišljali načine da se cijela stvar okonča. Kako nisu uspjeli u niti jednom drugom scenariju, Uk je podnio ostavku.
A nakon njegove ostavke priopćenjem za javnost se javnost obratio se ministar komunalnog gospodarstva SŽ Almir Bečarević (SBiH) koji će u narednom razdoblju, najavljenom rekonstrukcijom, zajedno sa stranačkim kolegom i ministrom financija Emirom Dedovićem biti smijenjen iz Vlade SŽ.
- Ovo je klasičan primjer političke korupcije jer Vladi se ne izglasava nepovjerenje, ministri se ne smjenjuju, već se obara kompletna vlada kako bi Konaković najjednostavnije realizirao ono što je naumio. Svi ostali, ostale stranke, pajaci su ove igre, a zagrebački direktor (Damir Marjanović, op. a.), Konakovićeva potreba da ulaskom u Vladu SŽ istom ovlada, kao i svim procesima u SŽ. On čak ne kontrolira pojedine ruke u Vladi i sad mu trebaju Marjanovićeve ruke kao sigurne ruke za iste ciljeve. Daljnja Konakovićeva namjera je realizacija svih onih aktivnosti u Ministarstvu komunalnog gospodarstva, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša SŽ jer za ministra dovode osobu iz Zenice i to je dogovor sa Fortom. Ovdje obojici gori mnogo stvari od kojih su glavne Bjelašnica, urbanistički i prostorni plan SŽ, povećanje cijena komunalnih usluga i istrage koje vodi Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom SŽ i županijsko tužiteljstvo. Znači, ne može biti ministar iz SŽ, već se dovodi iz ZDŽ. Izgleda da Kanton Sarajevo nema više kadrova sposobnih za ministarske pozicije, navodi.
Kako nastavlja, natjerati premijera da podnese ostavku da bi opet bio premijer je politički krešendo onoga što slijedi, a cijenu će platiti svi oni koji sudjeluje u ovoj farsi.
- Svi žitelji SŽ znaju da nisu u pitanju stolice odlazećih ministara već politička trgovina opisana u izmjenama kaznenog zakona visokog predstavnika. Na smjenu ministara ne smiju ići jer nemaju niti jedan razlog ni za jednog ministra već politički glup(an) želi vladati županijom zato što nije mogao sve ove mjesece. Vrijeme će pokazati sve ovo o čemu govorim, a glupan (kad nije izbacio iz koalicije Dodika zbog ove riječi onda ne znam što druge izbacuje) će kad-tad dobiti ono što je zaslužio u političkom smislu. Igrati se sa ljudima i njihovim porodicama je brutalnost kakva nije viđena. Skupštinska većina i dalje postoji, ali postoji i s kupljenim zastupnicima i 'tašna-mašna' strankom pa izbor 'nije težak', poručio je Bečarević.
Što dalje?
Mnogi istaknuti članovi stranaka 'trojke' bili su apsolutno protiv izbacivanja SBiH-a iz vlasti jer su njihovi ministri korektno radili svoj posao. Međutim, ukoliko bi se ocjenjivao dosadašnji rad ovog saziva Vlade SŽ, a slično je bilo i ranije, on nije zadovoljavajući jer nije ispunio ono što je ranije obećavao.
Shodno tome, kao i ranije pobrojanim peripetijama, sada se postavlja pitanje hoće li Uk zadržati svoju poziciju, tko će, uz ministre iz SBiH-a, također pakirati kofere… I, konačno, kada se taj proces okonča koliko će biti nezadovoljnika i hoće li to samo dodatno produbiti krizu unutar 'trojke'?