Dnevni.ba - PRELOADER

ULAZI LI RS U NAJMRAČNIJI TUNEL? Kleveta ne može biti kazneno djelo!

28 Ožu 2023


ULAZI LI RS U NAJMRAČNIJI TUNEL? Kleveta ne može biti kazneno djelo!

Narodna Skupština Republike Srpske usvojila je u četvrtak, u prvoj fazi zakon koji predviđa visoke novčane kazne za klevetu, a koji je izazvao mnogo kritika medijskih radnika i nevladinog sektora.

Nacrt Krivičnog zakona koji predviđa kriminalizaciju klevete nakon što je usvojen kao nacrt ide u dvomjesečnu javnu raspravu, a potom se vraća u skupštinu u formi prijedloga.

Ako skupština nakon toga usvoji prijedlog izmjena, on ide na glasovanje u Vijeće naroda RS-a (drugi dom), nakon čega bi ga predsjednik entiteta Milorad Dodik na koncu proglasio važećim.

Nacrt zakona, koji za klevetu predviđa novčane kazne od oko 2.500 do čak 60.000 eura, podržalo je 49 poslanika, protiv je bilo 21, a suzdržan nije bio nitko. Veće kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnim skupovima.

Kazne

Najrigoroznije kazne predviđene su za one koje "javno izlože poruzi ili preziru" lica ili grupu zbog pripadnosti određenoj rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta.

Neprimjerene novčane kazne propisane uz kriminalizaciju klevete i uvrede novinare lako mogu odvesti u bankrot, autocenzuru ili čak i iza rešetaka. Zbog toga je zatraženo žurno i bezuvjetno odustajanje od Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakonika Republike Srpske, koji je usvojen u Narodnoj skupštini ovoga entiteta.

- Kleveta ne može biti krivično djelo. Ako je to krivično djelo, onda se vodi krivični postupak koji može trajati pet godina, jasan je Siniša Vukelić, iz Udruge Bh. novinari.

Dodikova ideja

Javna rasprava zakonski može trajati od 60 dana do šest mjeseci. Premijer Radovan Višković rekao je da sporno zakonsko rješenje u tom periodu velikim dijelom može biti korigirano.

Uz kritički stav Udruženje novinara Republike Srpske spremno je za pregovore, dok Bh. novinari o kriminalizaciji klevete ne žele ni razgovarati. Isti stav ima i oporba u Republici Srpskoj.

- Imate medijske kuće koje su u vlasništvu onih koji su vlast ili oni izravno njima upravljaju. Predstavnici i takvih medija su podijeljeni po ovome pitanju. Svi koji su negdje slobodni, koji su neutralni ili nisu pristrasni, smatraju da ovaj nacrt nije dobar, rekao je u programu BHT1, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Nebojša Drinčić.

- Dovoljno je da pogledaju naša priopćenja, istupe u medijima naših članova, i vidjet će da smo protiv i zbog procedure i sadržaja Zakona u ovoj formi. Apsolutno ga odbacujem, rekao je Branimir Đuričić iz Udruge novinara Republike Srpske.

Svi su istovremeno suglasni da se javni prostor mora urediti. Prije svega dosljednom primjenom postojećih zakona, ali i sveobuhvatnom pripremom novih zakonskih rješenja.

Predlagač Nacrta, Miloš Bukejlović, ministar pravde RS-a istaknuo je u završnoj riječi, da je cilj donošenja zakona zaštita dostojanstva, tjelesnog i duhovnog integriteta i zaštita osobnog i obiteljskog života svih građana.

Ideju o ponovnoj kriminalizaciji klevete je krajem listopada prošle godine pokrenuo Milorad Dodik. Na Twitteru je naveo kako je od Vlade RS-a tražio donošenje još dva zakona, o sprečavanju širenja lažnih vijesti te o sprečavanju jezika mržnje.

M. Đ.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 31 min

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Ruj 2024