Dnevni.ba - PRELOADER

Umjesto novih BiH se svojski potrudila da potjera i ono malo postojećih inozemnih investicija

07 Ožu 2023


Umjesto novih BiH se svojski potrudila da potjera i ono malo postojećih inozemnih investicija

Piše: Dragan Bradvica

Bosna i Hercegovina u Europi i svijetu poznata je. Nažalost, po mnogo toga negativnoga i sinonim smo za korupciju, klijentelizam, nepotizam, kriminal pa čak po mnogima i knjiški primjer zarobljene države.

Nekada se znalo kazati kako je BiH samo geografski u Europi, a po svemu drugome u Africi. Međutim, posljednjih godina nas preseže i Afrika pa svjetski lideri pozivaju afričke zemlje da sebi ne dopuste 'balkanizaciju' (francuski predsjednik Emmanuel Macron je nakon posjete Kongu poručio: 'Ne pljački, ne balkanizaciji, ne ratu u Demokratskoj Republici Kongo'). Postali smo svojevrsno strašilo kojima svjetski moćnici plaše druge zemlje što će im se dogoditi ukoliko se ponašali poput nas.

Ali BiH ne bi bila to što je da ne ide dalje u suludim politikama. U vrijeme kada se jedne Sjedinjene Američke Države, Kina, Europska unija na sve moguće načine bore za svakog novog investitora, daju mu brojne benefite samo da investira kod njih, naše genijalne vlasti rade sve obrnuto da se slučajno ne bi pojavio netko tko bi svoj novac investirao u BiH.

Sada su otišli i korak dalje – iz naše zemlje bježi i ono malo investitora koji su tu bili.

McDonalds, farmaceuti…

Najviše je u posljednje vrijeme odjeknuo odlazak McDonaldsa iz naše zemlje. Svi oni koji iole razumiju ekonomiju itekako dobro znaju kako odlazak jednog od najznačajnijih brandova u svijetu znači za zemlju iz koje idu – poruka i drugima koji su se možda i mislili bi li uložili svoj novac da to ne čine.

Kada jedan McDonalds koji posluje diljem planete, koji je prepoznat na svim meridijanima i paralelama bježi iz BiH, kada ostali potencijalni investitori iz inozemstva samo pogledaju sva relevantna istraživanja vezana za BiH ne da neće uložiti svoj novac nego ne žele ni preletjeti zrakoplovom preko takve države.

Nadalje, našu zemlju su u posljednje vrijeme napustile neke od najvećih svjetskih farmaceutskih kompanija, Glaxo, Astrazeneca i Sanofi. Planetarno poznate tvrtke koje posluju s milijardama dobiti bježe iz jedne male BiH.

Rečenica koja bi u svakoj državi svijat za sve razine vlasti bila zvono za uzbunu, politički bi padale glave, u bolesnoj BiH ne znači apsolutno ništa. I staru i novi vlast to apsolutno ne zanima niti se i trude osmisliti strategiju i konkretne planove kako dalje.

Njih politička, pravna, ekonomska stabilnost, borba sa svim pošastima ovog društva apsolutno ne zanima. Nije ih zanimalo to što ova zemlja u 28 godina nije imala niti jednu veliku izravni inozemnu investiciju, ne zanima ih što Republika Srbija u pandemijskoj godini ima više investicija nego BiH u deset godina pa što bi ih zanimalo to što i ono malo zdravih tvrtki koje su poslovale u BiH sada dižu sidro.

Statistika

Zaključno treba dodati i službenu statistiku vezanu za inozemne investicije. Naime, u prvih devet mjeseci prošle godine izravne inozemne investicije u BiH iznosile su 840,8 milijuna maraka i bile su manja za 26,6 posto u odnosu na isto razdoblje 2021., a najveći interes iskazan je za ulaganja u obnovljive izvore energije, turizam, nekretnine i metalo-prerađivačku industriju s fokusom na auto-industriju.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

19 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Srp 2025