UNATOČ INVALIDITETU, GRANICE NE POSTOJE! Ljilja Slišković sudjelovala na Međunarodnom danu bez kolica 'Voda uzima, voda vraća'

Međunarodni dan bez kolica pod nazivom „Voda uzima, voda vraća“ nedavno je održan u gradu Slovenske Konjice u Sloveniji. Ovaj susret, koji je bio međunarodnog karaktera, okupio je sudionike iz Slovenije, Hrvatske te Bosne i Hercegovine.

Među predstavnicima BiH bila je Ljilja Slišković iz Goliješnice kod Žepča, koja je izazvala veliku pažnju slovenskih medija kao najbolja sportašica u neolimpijskim sportovima Bosne i Hercegovine te jedina žena u kolicima koja roni i koja je, kao jedna od dvije žene u svijetu, ronila ispod leda.

Dobar rezultat u ronjenju na dah
Ljilja je, naime, sa svega 19 godina doživjela tešku prometnu nesreću nakon koje je ostala vezana za invalidska kolica. No to je nije spriječilo da u životu postigne brojne uspjehe te da svaki slobodan trenutak iskoristi za sport i druženja.

I ovaj susret u Sloveniji bio je prilika da sudionici sklope nova poznanstva, ali i da jedni druge upoznaju sa svojim životnim pričama. Među njima bili su i oni koji su, nažalost, zbog samo jednog bezazlenog skoka u vodu ostali invalidi s najvećim stupnjem invaliditeta.

-Ovaj put pokazala sam vježbe na vodenim strunjačama, odnosno kako na najbolji način možemo ojačati balans. To je iznimno bitno, budući da nam slab balans stvara velike probleme. Potvrdila sam i svoj dobar rezultat u ronjenju na dah (2.40) minute, koji, uz dobar trening, može biti i bolji. Također, prezentirala sam i pripreme za ulazak u vodu s ronilačkom opremom i samo kretanje pod vodom te brzo kretanje uz pomoć podvodnog skutera, kazala je Ljilja za Dnevni list.

Imala je priliku upoznati i djevojku iz Slovenije koja je sa 16 godina oboljela od multiple skleroze, a čija ju je životna priča inspirirala, jer je kroz svoj primjer dokazala da je bavljenje vodenim sportovima, odnosno ronjenje, usporilo razvoj te bolesti.

-Nažalost ili nasreću ta se djevojka više ne može natjecati u kategoriji osoba s invaliditetom, budući da smatraju kako ona više nema invaliditet, istaknula je Ljilja.

Glavni cilj ove manifestacije, koju je organizirala IAHD Adriatic udruga, bio je ukazati na vježbe ronjenja s opremom te ronjenja na dah, kretanje pod vodom uz pomoć skutera, vježbe na vodenim strunjačama, ali i upoznati javnost sa svim aktivnostima kojima se bave osobe s invaliditetom na vodi i pod vodom. Tom prigodom je i tamošnja ratna mornarica predstavila svoj rad i opremu.

Opasnost od skokova u vodu
-Manifestacija je bila na svjetskoj razini. Imala sam veliku čast i zadovoljstvo predstavljati zemlju iz koje dolazim. Natjecateljski dio smo preskočili, jer važnije je bilo da sve osobe s invaliditetom barem jedan dan provedu bez kolica i da javnost upozorimo na opasnosti od skokova u vodu. Ono što je jako bitno jest to da i osobe s invaliditetom mogu pokazati i dokazati da smo u vodi smo svi jednaki te kako, unatoč invaliditetu, granice ne postoje, zaključila je Ljilja.

Želja joj je jednoga dana postati instruktorica u kolicima za ronjenje, kako bipopularizirala ronjenje u BiH, posebno za osobe s invaliditetom.

A. M. M.