Unija za održivi povratak i integracije u BiH prati utrošak javnih sredstava

Unija za održivi povratak i integracije u BiH provodi projekat kojim prati proces utroška javnih sredstava za održivi povratak u BiH. Utvrđene su određene neregularnosti prilikom trošenja financijskih sredstava za projekte, koji se realiziraju u pogledu integracije i reintegracije povratnika i raseljenih osoba u BiH.
'Zbog toga smo do sada uspostavili komunikaciju i saradnju sa svim institucijama na državnoj, entitetskoj, županijskoj i lokalnoj razini kako bi dodatno utvrdili činjenično stanje na terenu. Na primjer, u Općini Rudo smo uočili problem da se nije izvršila elektrifikacija povratničkog naselja iako su osigurana sredstava za tu namjenu, tako da su mještani još uvijek bez struje', izjavio je na koordinator aktivnosti na terenu Dženan Mašetić.
Dodao se kroz navedeni projekt teži doprinijeti dosljednoj primjeni Aneksa 7, a to znači implementiranje programa za rekonstrukciju, infrastrukturu, elektrifikaciju, zapošljavanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i obrazovanje.
Ovom prilikom asistentica na projektu Amila Mujić ukazala je da se projekt pod nazivom
'Povećanje odgovornosti procesa utroška javnih sredstava za održivi povrataka u BiH' počeo implementirati u lipnju ove godine, a trajat će do listopada. 'Unija ovim projektom želi pronaći način odnosno izgraditi određeni model kako bi se proces održivog povratka ubrzao. Smatramo da je to moguće transparentnom i namjenskom raspodjelom sredstava. U skladu s tim projektom je predviđeno praćenje utroška javnih sredstava u periodu od 2018. do 2021. godine kroz segmente infrastrukture, zapošljavanja i slično i u to u 20 općina širom BiH. To su općine u kojima je najviše izdvojeno javnih sredstava. Među njima su Kakanj, Vareš, Travnik, Pale, Drvar, Bosansko Grahovo, Glamoč, Goražde, Prijedor i Foča', poručila je Mujić.