USAID proglasio četrnaest pobjednika
Na svečanosti održanoj u prostorijama Vanjskotrgovinske komore BiH, četrnaest nevjerojatnih malih mjesta iz cijele zemlje proglašeno je “Najljepšim selima BiH” u okviru istoimenog natjecanja.
Direktorica Misije USAID-a u BiH Courtney Chubb proglasila je pobjednike natjecanja u organizaciji partnera USAID-a, Udruženja za razvoj ruralnog turizma u BiH (Alterural), a u prvoj grupi nagrađeni su Blagaj (Mostar), Mijakovići - Bobovac (Općina Vareš), Bratač (Nevesinje), Guča Gora (Travnik), Kraljeva Sutjeska (Kakanj), Krupa na Vrbasu (Banja Luka), Martin Brod (Bihać), Ostrožac (Cazin), Pecka (Mrkonjić Grad), Prokoško jezero (Fojnica), Ravno (Ravno), Stupe - Žabljak (Livno), Umoljani (Trnovo) i Vranci (Kreševo).
Poticaj bržem ekonomskom razvoju
-USAID s ponosom podržava ovu inicijativu i dodjelu nagrade za najljepša sela u BiH, a 14 dobitnika ove nagrade, ne samo da će biti označeni kao vrijedna turistička odredišta koja treba posjetiti, već će to biti i poticaj za brži ekonomski razvoj u lokalnim zajednicama, ali i šire, navela je Chubb i dodala da se ta sela u BiH ovime pridružuju jednom prestižnom klubu sela i mjesta u drugim zemljama širom svijeta za koja se pokazalo da su značajno profitirala u turističkom, ali i ekonomskom smislu.
Nagrada će, ukazala je Chubb, doprinijeti otvaranju novih radna mjesta, novih prilika za ostvarivanje dohotka a bit će napravljene i bolje veze koje će omogućiti čuvanje kulturnog i prirodnog naslijeđa BiH. Izvršna direktorica Udruženja Alterural Sarah Devisme je navela da je prve pobjednike ovog natjecanja odabrao žiri članovi kojeg su stručnjaci iz oblasti arhitekture, kulturnog naslijeđa i ruralnog razvoja.
Očuvanje kulturnog i prirodnog naslijeđa BiH
Uz podršku Vlade SAD-a, a putem projekta USAID-a “Podrška razvoju održivog turizma“, udruženje Alterural će, kako je najavila, pobjednicima pružiti dugoročnu podršku kroz edukaciju, publicitet i umrežavanje kako bi tim selima pomogli razvijati turizam, istodobno čuvajući njihovo prirodno i kulturno naslijeđe.
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo je podsjetila da je to ministarstvo u suradnji s USAID-om izradilo Strategiju razvoja turizma FBiH za razdoblje 2022.- 2027., u kojoj su prioriteti upravo ruralni razvoj i razvoj seoskog turizma.
-Ovaj projekt je iznimno bitan jer je, pored svih turističkih bisera koje imamo, poput Mostara, Sarajeva, Bihaća, Jajca, Neuma, Banje Luke, Trebinja i drugih, jako važno brendirati i promovirati i bh. sela, svako od kojih ima svoj način života, drugačiju tradiciju i kulturu, tako da se može privući, ne samo domaće, već i strane turiste, navela je Đapo dodavši da će brendiranje i promoviranje tih sela omogućiti ekonomski razvoj dotične lokalne zajednice, ali i ostanak stanovnika na tim područjima te unaprjeđenje poljoprivrede.
Pomoćnik ministra trgovine i turizma RS-a Predrag Tešić je rekao da je i Vlada RS-a s projektom 'USAID Turizam' sačinila Strategiju razvoja turizma RS-a za razdoblje 2021.-2027. u kojoj je razvoj ruralnog i seoskog turizma zauzeo bitno mjesto.