Dnevni.ba - PRELOADER

Ustavni sud BiH odlučuje o zahtjevima Dragana Čovića i Borjane Krišto

25 Svi 2022


Ustavni sud BiH odlučuje o zahtjevima Dragana Čovića i Borjane Krišto

Ustavni sud BiH bi, na svojoj 126. plenarnoj sjednici koja se 26. i 27. svibnja 2022., trebao razmatrati Zahtjev Borjane Krišto, koja je u vrijeme podnošenja Zahtjeva obnašala dužnost predsjedateljice Zastupničkog doma Parlamenta BiH, za ocjenu ustavnosti čl.9. st.(1), čl.10. st. (4) i čl.11. st. (1) točka b) Zakona o Sudu Bosne i Hercegovine. Krišto je, naime, osporila nadležnost predsjednika Suda BiH da imenuje suce u različite odjele i vijeća, među ostalim i u Apelacijski odjel Suda BiH, koji je nadležan odlučivati po žalbama u svezi odluka Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH.  

Ona smatra da predsjednik Suda BiH ne može imenovati prvostupanjsko i drugostupanjsko vijeće, koji djeluje u okviru iste institucije. Usvoji li Ustavni sud BiH ovu argumentaciju i odmah izbriše navedene odredbe Zakona o Sudu BiH ili naloži Parlamentarnoj skupštini BiH da u roku šest mjeseci donese zakonske izmjene kojim će ispuniti spomenuto načelo, odluke SIP-a BiH bi, praktično, bile blokirane, što bi ugrozilo primjenu izbornih rezultata u kontekstu Doma naroda Parlamenta FBiH.

Na predloženom dnevnom redu plenarne sjednice Ustavnog suda BiH je i Zahtjev 15 članova Zastupničkog doma Parlamenta BiH za rješavanje spora između BiH i Republike Srpske u svezi akata koje je 10. prosinca 2021. godine usvojila Narodna skupština RS-a i to: Deklaracije o Ustavnim načelima, Zaključaka o Informaciji o pravosudnim institucijama BiH, Zaključaka o Informaciji o prijenosu nadležnosti s RS-a na razinu BiH u oblasti obrane i sigurnosti, Zaključaka o Informaciji o prijenosu nadležnosti u oblasti neizravnog oporezivanja te Zaključaka o Informaciji o prijenosu nadležnosti s RS-a na razinu BiH. Ustavni sud BiH trebao bi se očitovati i o Zahtjevu Dragana Čovića, predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH za ispitivanje regularnosti postupka, tj. utvrđivanje postojanja ili nepostojanja ustavne osnove za proglašenje Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH br. 02-02-1-639/22 od 22. travnja 2022. štetnim po vitalni interes bošnjačkog naroda.

Vijesti BiH


BRČKO

U Brčkom pronađeno stotinu nelegalnih korisnika gradskog vododvoda

U proteklih mjesec dana uposlenici Radne jedinice Vodovod i kanalizacija JP „Komunalno Brčko“ evi...

15 Tra 2025

SVJETSKI DAN BORBE PROTIV ALKOHOLIZMA

Problem alkoholizma u porastu, u ZDK se trenutno liječi oko 280 osoba

Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona obilježio je 1. april i Svjetski dan borbe p...

01 Tra 2025

VREMENSKA PROGNOZA

FHMZBiH: Narednih dana pretežno oblačno, od subote popodne kiša

U Bosni i Hercegovini danas se očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab...

21 Ožu 2025