Uvođenje carina na bh. robu: Najveći teret podnijeće namjenska industrija i izvoz vojne opreme

03 Tra 2025


Uvođenje carina na bh. robu: Najveći teret podnijeće namjenska industrija i izvoz vojne opreme
BiH

Uvođenje carina od Sjedinjenih Američkih Država (SAD) na robu iz cijelog svijeta značajno će se odraziti na globalne ekonomske tokove i konkurentnost zemalja pogođenih carinama. Bosna i Hercegovina nije izuzeta iz ove odluke, pa će se tako roba iz BiH cariniti po stopi od  35 posto.

Iz Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK BiH) navode da Bosna i Hercegovina nema veliki obim razmjene sa SAD-om i da ona čini oko jedan posto od ukupne razmjene sa svijetom.

Ukupan izvoz u 2024. godini u SAD iznosio je 234,5 miliona KM, dok je vrijednost uvoza iznosila 190 miliona KM. BiH najveći izvoz prema SAD bilježi u oblasti namjenske industrije koja čini više od 60 posto od ukupnog izvoza, odnosno 135 miliona KM. Više od 50 miliona KM su proizvodi metalske i elektro industrije, oko 15 miliona KM proizvodi hemijske industrije, a manji dio izvoza se odnosi na prehrambenu i drvnu industriju.

"Bosna i Hercegovina neće u velikoj mjeri biti pogođena ovom mjerama direktno, ali najveći teret podnijeće namjenska industrija i izvoz vojne opreme, koja je carinjena po stopi od 12 posto, a od sada će biti opterećena po carinskoj stopi od 35 posto. Očekujemo veći negativan uticaj indirektno, shodno strukturi izvoza. Preduzeća iz BiH najveći dio svojih proizvoda izvoze na tržište Evropske unije i one industrije koja posredno izvoze svoje proizvode u SAD, mogu imati probleme", naveli su iz VTK BiH.

To će, kako su istakli, prije svega zavisiti od odgovora EU kupaca, koji naše proizvode plasiraju direktno ili kroz svoj proizvod izvoze na američko tržište. Ako kupci naših proizvoda iz EU budu primorani povećati cijenu svojih proizvoda zbog nametnutih carina, to može smanjiti njihovu potražnju, a posljedično i tražnju za proizvodima bh. preduzeća, javlja FENA. 

"Najveće posljedice će biti za metalsku i autoindustriju BiH, koje značajan broj proizvoda isporučuju dobavljačima iz EU. Kao rezultat imaćemo pritisak na produktivnost, zaposlenost, te povećanje troškova i pokretanje inflacijske spirale. Postoji opravdana zabrinutost za one kompanije koje su do sada poslovale na pragu produktivnosti da će ove mjere ugroziti njihovo poslovanje. U ovim uslovima, za očekivati je rast izvoza na alternativna tržišta tj. na ona tržišta kao krajnje odredište ili ona koja nisu u velikom procentu pogođena carinama i mogu podnijeti njihov teret", smatraju u VTK BiH   

Napomenuli su da je trenutno, efekte uvođenja carina od SAD teško izračunati i napraviti projekcije ukupne štete za bh. ekonomiju.

"Kada je riječ o mjerama za smanjenje negativnih efekata carina neophodno je uključiti sve relevatne aktere iz BiH, te sagledati odgovore koje će naši najznačajniji trgovinski partneri preduzeti. Trenutno postoji opredijeljenost EU aktera za recipročnim mjerama, ali ujedno preovladava poziv na dijalog u interesu izbjegavanja krajnjih mjera i prevazilaženja ove situacije. Sveukupno, ograničavanje trgovine će imati negativan uticaj na nivo ekonomske aktivnosti i pojačati bojazan od recesije", ističu iz VTK BiH.

Američki predsjednik Donald Tramp sinoć je potpisao uredbu kojom SAD uvode carine zemljama širom svijeta od najmanje 10 posto. Na spisku je i Bosna i Hercegovina za koju SAD uvode carine od 35 posto.

BIH


SASTANAK S ČLANOVIMA PREDSJEDNIŠTVA BIH

Cvijanović nije mogla sakriti nervozu pred Kallas: U Sarajevu samo čujemo hapsi, pritvori, sankcioniši

Visoka predstavnica Evropsku uniju za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas sastala s...

08 Tra 2025

SLUŽBENA VOZILA

Nepoznat broj službenih vozila u BiH: U pojedinim se prevozi droga

Tačan broj službenih vozila u Bosni i Hercegovini nije poznat. Pretpostavlja se da ih je oko 4 hi...

08 Tra 2025

NA INICIJATIVU RUKOVODSTVA RS, PRIPREMLJENA ODLUKA O CARINAMA S SAD-OM

Košarac: Nulta stopa carina i slobodan protok robe

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH pripremilo je Odluku o privremenoj suspenzi...

08 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.