Uz mnoštvo zamjerki i optužbi oporbe: Rebalans proračuna prošao na Skupštini HNŽ-a

Zastupnici u Hercegovačko-neretvanskoj županiji po prvi puta su zakoračili u renoviranu zgradu Skupštine u Ulici Baruha Španca u Mostaru, u kojoj su za početak usvojili prijedloge izmjena i dopuna Proračuna za 2022. godinu, i to po skraćenom postupku. Ova točka dovela je do žestoke rasprave i teških optužbi od strane oporbe u čemu je prednjačio SDP-ov Aner Žuljević.
- Rebalans je s aspekta brojeva pokazao da smo u proteklom periodu imali brutalnu pljačku kroz prikupljanje poreza na poskupljenjima, dok nažalost nismo vidjeli da se oteti novac vraća građanima. Imamo pet milijuna od 30 koji su prikupljeni, a koji se vraćaju kroz nabavku udžbenika i po stotinu maraka nezaposlenima, dok će onih 25 milijuna biti zamračeno u korupciji kao i svih ranijih godina. Čekamo izvješće revizije koje će pokazati da je ovo najnetransparentnija Vlada, i Vlada koja je bez kriterija dijelila novac. Gotovo milijardu maraka, tvrdio je na konferenciji za medije.
Nestala je lova
Poručio je i kako bi da je kojim slučajem ministar u Vladi, danas razmišljao o bijegu iz zemlje, jer je 'kriminal svakomu jasan i očigledan'.
- Da se nalazim u njihovim cipelama vjerojatno bih pobjegao na neki drugi kontinent, jer ne vidim nijedno tužiteljstvo koje će moći biti nijemo na ono što je potvrđeno u reviziji. Novac se dijelio političkim tvrtkama bez kriterija. Vlada u predizborno vrijeme nije pokazala ni širinu za trošenje javnog novca. Mogli su povećati stipendije, pa imati i ozbiljniji pristup za opremanje škola. Puno je problema koje je Vlada s viškom mogla riješiti. Ipak, novac se dijeli bez kriterija i efekata. To je predizborna praonica. Nadam se da će to građani konačno prepoznati. Kada pogledate izvješće UINO-a, vidite da je za pola godine prikupljeno milijardu maraka više, tako da svjedočimo najbrutalnijoj vlasti koja od građana uzima dvije milijarde, a vratit će im 200 milijuna maraka. Kada bi brinuli o narodu kao o sebi, život građana bi bio iz bajke, mišljenje je Žuljevića.
S druge strane optimistične poruke premijera Nevenka Hercega i predsjedavajućeg Šerifa Špage. Špago je napomenuo i kako su u odnosu na Proračun za 2022. izmjene i dopune veće skoro za 50 milijuna maraka.
- Najveće povećanje se odnosi na prihode po osnovi neizravnih poreza – oko 20 milijuna maraka. Imamo namjenska sredstva iz 2021. – oko deset milijuna maraka, koja u prošloj godini nisu utrošena. Željeli smo popraviti određene stvari u Proračunu, gdje prije svega mislim na nabavu udžbenika za sve učenike osnovnih škola. Bili smo planirali to za prva tri razreda, da bismo na kraju saslušali inicijative i odlučili da svi učenici dobiju besplatne udžbenike. U situaciji kada su cijene osnovnih životnih namirnica mnogo veće, Vlada je odlučila i određeni dio sredstava dodijeliti putem granta svim nezaposlenim u HNŽ-u, a njih je trenutno oko 27 tisuća. U narednom razdoblju će im se isplatiti po stotinu maraka. Tu je i niz drugih važnih projekata. Vjerujem da će se stvoriti uvjeti da korisnici proračuna osjete povećanje, rekao je Špago.
Premijer Nevenko Herceg također je izrazio zadovoljstvo prijedlogom izmjena i dopuna Proračuna za ovu godinu, smatrajući ga ozbiljnim i sveobuhvatnim dokumentom kojim je Vlada potvrdila širinu, socijalnu i svaku drugu osjetljivost, kao i stratešku i razvojnu viziju, a prije svega odgovorno i racionalno upravljanje javnim financijama.
- Unatoč svim izazovima, ali i ozbiljnim sigurnosno-gospodarsko-financijskim pa i, evo opet, pandemijskim poremećajima i ugrozama koji se na globalnoj razini događaju i čije posljedice itekako osjećamo, s navještajem onih još i snažnijih pa i dalekosežnijih, s neskrivenim ponosom ističem kako stabilnost javnih financija u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, jednako kao i funkcioniranje svih vitalnih segmenata u našemu društvu, nikada nisu dovedeni u pitanje, istakao je Herceg.
Vlada je, navodi, usprkos brojnim preprekama i izazovima, uspješno odgovarala na sva iskušenja, a kroz ove Izmjene i dopune Proračuna vidljivo je, dodaje, da želi napraviti još snažniji iskorak u korist cjelokupne zajednice, svih građana, cijeloga društva.
- Iskorak o kojemu govorim i koji ovaj dokument predviđa puna je potpora jedinicama lokalne samouprave, našim općinama i gradovima, kako za njihove razvojno-socijalne i infrastrukturne projekte, tako i na svim drugim poljima koje su naša izravna mjerodavnost ili ih sufinanciramo. U najkraćemu, uspjeli smo zadovoljiti sve zahtjeve i traženja svih resora, sektora i jedinica lokalne samouprave. Kroz sedam godina rada ove vlade očuvali smo stabilnost, otvorili razvojnu dimenziju Proračuna i, iz godine u godinu, povećavamo suficit koji usmjeravamo prema općinama i gradovima i zajedničkim institucijama, uspijevajući kontinuirano povećavati i primanja svih proračunskih korisnika. U okolnostima u kojima živimo, ali i u usporedbi s našim okruženjem, rezultate i dosegnutu razvojnu proračunsku dimenziju HNŽ-a, smatram našim uspjehom i opravdanim razlogom za zadovoljstvo učinjenim i postignutim, kaže premijer HNŽ-a.
Herceg ponosan!
Osobito je ponosan na činjenicu da je Vlada u odnosu na početne prijedloge rebalansa, napravila značajne pomake, osobito kada su u pitanju učenici osnovnih škola, osiguravši sredstva za nabavu svih udžbenika i priručnika za sve učenike javnih osnovnih škola u županiji, dakle od 1. do 9. razreda, Vlada je u potpunosti rasteretila općine i gradove i značajno olakšala ovaj veliki izdatak obiteljima s djecom koja su u osnovno-obrazovnom sustavu. Precizno, 16.195 školaraca dobit će besplatne udžbenike. Ovim izmjenama i dopunama Proračuna za tu namjenu osigurano je približno tri milijuna maraka.
- Želim istaknuti i našu opredijeljenost da kontinuirano poboljšavamo materijalni status korisnika koji svoja prava ostvaruju temeljem Zakona o zaštiti obitelji s djecom što je vidljivo i iz predloženih Izmjena i dopuna Proračuna. Imajući u vidu da se ukupna gospodarska i financijska situacija usložnjava što vodi snažnim poskupljenjima, odlučili smo svim nezaposlenima koji su u evidenciji Službe za zapošljavanje HNŽ-a, njih 27.552, osigurati isplatu jednokratne novčane potpore u iznosu od 100 maraka po osobi, naglašava Herceg.
Vlada je ovim dokumentom predvidjela i značajno povećanje novčanih potpora za vrijeme trudnoće i porođaja žene-majke koja nije u radnomu odnosu. Povećana su i sredstva za egzistencijalnu potporu braniteljima, kao i udrugama koje skrbe o braniteljima i povratnicima. Pokazano je razumijevanje za vjerske službenike, te planirana sredstva za rješenje pitanja njihova zdravstvenog osiguranja.
- Kontinuirano brinemo o našemu visokom obrazovanju. Tako smo i u ovim Izmjenama i dopunama Proračuna, ponovo za 10-tak posto povećali izdvajanja za obje naše visokoškolske ustanove, obadva sveučilišta u Mostaru. Povećana su izdvajanja za kulturu, šport, kulturne institucije, napose obje mostarske kazališne kuće. Planirali smo značajnija sredstva za rekonstrukciju i investicijsko održavanje policijskih postaja, školskih i športskih objekata i infrastrukture, dovršenje radova na zgradi županijske Skupštine, kao i za proces obnove i prenamjene hotela 'Ero' u novu zgradu Vlade HNŽ-a, dodaje Herceg.
Ističe i nastavak i stalno povećane potpore u poljoprivredi, gospodarstvu i turizmu. Značajno su povećana namjenska sredstva za vodoprivredu gdje su ukupna proračunska izdvajanja time premašila osam milijuna maraka, te za održavanje cesta koje su u mjerodavnosti HNŽ-a na kojoj su stavci izdvajanja dosegnula 14 milijuna maraka.
Sve te aktivnosti, poglavito ova osjetna povećanja primanja u svim profesijama koje su vezane za županijski proračun, dodaje on, pomažu ostvarenje zajedničkog cilja i jasne opredijeljenosti da 'uspješno odgovorimo krizama i, povrh svega, zaustavimo odljev mladih i visokoobrazovanih osoba'.
Jučer je usvojen i Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dopunskim pravima branitelja i članova njihovih obitelji, a data je i suglasnost na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ-a.
Inzistirao sam da ovaj Nacrt pretvorimo u Prijedlog zakona, kako bi s rebalansom stvorili preduvjete da još dvije generacije uvedemo u egzistencijalnu naknadu. To su branitelji rođeni 1969. i 1979. naša Županija dosad je davala naknade za one koji imaju 56 ili 55 godina. Ovo sada je značajan iskorak. Imat ćemo dva milijuna za branitelje. Kroz naredne tri godine ćemo glavninu egzistencijalne naknade u cijelosti isplatiti braniteljima. Skrenuo bih pozornost javnosti i na činjenicu da je Vlada donijela odluku da najosjetljiviju kategoriju stanovništva integrira u društvo kroz rad, za što smo osmislili programe. Branitelji će uskoro imati mogućnost da se kvalitetnije kroz rad integriraju. Inzistirat ću da branitelji imaju prednost prilikom zapošljavanja. H. Ž.