Uživaju u plaćama od četiri tisuće maraka, a radnicima ne omogućuju povećanja plaća do 400 maraka

Piše: Dragan Bradvica
Iako je državna vlast tu već pola godine, federalna ipak mnogo manje, još uvijek čekamo konkretne mjere koje će svim narodima i žiteljima ove države omogućiti napredak. Ukoliko izuzmemo veliku priču od strane sarajevske 'trojke' (SDP, NiP, NS) konkretnih rezultata rada još uvijek nema, a s obzirom na trenutni odnos snaga teško da će ih i biti.
'Trojka' pošto, poto želi ostati u foteljama i za to su spremni na gotovo sve, a SNSD i HDZ BiH su u politički slabim partnerima vidjeli prigodu za realizaciju svojih ideja i programa i ubrzano rade na tome. Dakle, sve ovo je savršena formula za daljnje bogaćenje i širenje moći političkih (kvazi)elita, njihovih uhljeba i političkih kapitalista, a propast ekonomije i nastavak demografskog kolapsa.
Reakcija poslodavaca
A koliko nova vlast (ne)radi na ekonomskim reformama upozoravaju i iz Udruženja poslodavaca Federacije.
Naime, oni upozoravaju kako su zastupnici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije koji su na sjednici u četvrtak odbili uvrstiti na dnevni red i usvojiti izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH, kojima bi bilo omogućeno povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru, dobrim dijelom su izravno odgovorni za loš materijalni položaj radnika u realnom sektoru, odlazak cijelih obitelji iz BiH i nedostatak kvalificirane radne snage.
- Nažalost, ovo je realizacija najcrnjeg scenarija da ni tijekom 2023. godine vlasti neće učiniti ništa kako bi smanjile prevelika opterećenja na rad i poboljšale materijalni položaj radnika. Izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH predlagali smo privremeno rješenje koje bi omogućilo povećanje plaća u realnom sektoru do 400 maraka, uz plaćanje dijela doprinosa i poreza državi. Na taj način bi najveću korist od povećanja imali zaposleni u realnom sektoru, a ne država kroz naplatu poreza i doprinosa, kako je do sada bio slučaj. Ovo privremeno rješenje bi važilo do donošenja novih sustavnih zakona o doprinosima i porezu na dohodak, kojima bi postojeće opterećenje na platu, koje je među najvećima u Europi, bilo značajno smanjeno.
Nažalost, ljudi čija su mjesečna primanja veća od četiri tisuće maraka nisu pokazali ni trunku empatije i razumijevanja za povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru, koji izravno zarađuju i plaće zastupnicima u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, navode u Udruženju poslodavaca u FBiH.
Iz UPFBiH poručuju da neće odustati od nastojanja da se donesu ključni zakoni neophodni za povećanje plaća. Istovremeno, pozivaju zaposlene u realnom sektoru, kao i sindikalne predstavnike da izvrše izravan pritisak na zastupnike i izaslanike u Parlamentu FBiH da što žurnije usvoje povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru do 400 maraka.
Od 'trojke' se ništa ne može očekivati
Čini se kako sve ono što se moglo naslutiti od prvog dana nove vlasti, nažalost, i realizira. A to je čisti populizam, prazne floskule i bjesomučna borba – ali ne za žitelje nego za svoje fotelje. 'Trojka' je poodavno uspjela pogaziti sve svoje ranije principe pa sve što radi ima istu krilaticu: 'Pa isto je radila i SDA'. Tako smo i nakon SDA dobili SDA, pa i goru verziju.