Dnevni.ba - PRELOADER

Već se priziva odgoda izbora, a i bojkot nije nemoguć

11 Velj 2022


Već se priziva odgoda izbora, a i bojkot nije nemoguć

Piše: V.S.Herceg

Oni koji su  možda i jučer očekivali kako bi bh. politički akteri mogli postići kompromis i doći do dogovora oko izmjene Izbornog zakona BiH, obeshrabreni su već i na njihovom samom početku.

Svi pregovarači i prije sastanka izjavljivali su kako bi, u slučaju nedogovora, izbori mogli biti pomjereni, a sve uz blagoslov međunarodne zajednice ili da će se i dalje tražiti njihova posrednička pomoć u njihovom nastavku.

Pojedini pregovarači kao što je Bakir Izetbegović, ne isključuju mogućnost odgode izbora te poziva u pomoć međunarodne posrednike, dok predsjednik HDZ BiH Dragan Čović kaže kako nije nemoguć bojkot izbora ukoliko se oni održe bez reforme izbornog zakona. No, tu je sada i značajan, treći akter u pregovorima, Fahrudin Radončić koji ozbiljno kritizira obojicu – naziva ih prijateljima, a optužuje za maksimalističke zahtjeve, krađu i manipulacije, a od međunarodnih aktera da od njih traži odgovornost, ma što to značilo.

Međutim, jasno je da bi prolongiranje izbora samo značilo i nove opstrukcije i odugovlačenja dogovora te kupovinu dodatnog vremena.

Izetbegović: Izbori se mogu pomjeriti

U jučerašnjim pregovorima koji su u zgradi Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu trajali nešto manje od tek dva sata, sudjelovali su predsjednici SDA, HDZ BiH, HDZ 1990, SBB BiH i NiP-a, dok su od istih odustali iz Narodnog europskog saveza (NES) jer su smatrali kako je potrebno omogućiti svim političkim strankama učešće, bez obzira odgovorili potvrdno ili ne.

-Pozicije se polako pomjeraju i šanse za dogovor postoje. Mislim da se rješenje može iznaći, to nije floskula. Svi sazrijevamo i mislim da smo se približili. Pozicije se polako pomjeraju, neki tvrdi stavovi omekšaju, tako je to u pregovorima. Kako je kazao moj rahmetli otac, pregovori su najteži posao povjeren živom čovjeku. Svaki detalj koji mi iznesemo napuše se kao balon. Onda se neka strana optuži da je nešto prodala, pa ona mora dokazivati i sve klizi gdje ne treba. Svi moraju nešto popustiti. Mi smo rekli da Hrvati trebaju birati svog predstavnika, ali da on predstavlja sve... Mi ćemo raditi preko vikenda, ova bošnjačka strana. Probat ćemo riješiti dio problema. Ne mislim kazivati detalje, izjavio je novinarima Izetbegović.

Govoreći o mogućoj odgodi listopadskih izbora, kazao je kako se oni mogu pomjeriti za studeni ili prosinac, ali da ne bi trebali biti pomjereni za sljedeću godinu.

-Moguće je da se prolongiraju izbori ove godine planirani za listopad. To bi podržala međunarodna zajednica ako se vidi da su pregovarači na tragu dogovora, rekao je Izetbegović prije sastanka, ali i naglasi kako smatra da se "ovo bez stranaca neće moći završiti".

Čović: Moguć bojkot izbora

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović imao je nešto konkretnije izjave i to ne prije i nakon pregovora nego na njegovom druženju s novinarima, na koje ih je sam pozvao.

-Nakon današnjih razgovora znat će se vrlo precizno ima li smisla uopće dalje pregovarati, kazao je Čović te time i sam unaprijed priznao kako od jučerašnjih pregovora ne treba previše očekivati.

-Nakon neumskih pregovora svima je jasno da odrednice poput ustavnih definicija o nacionalnom predznaku za članove Predsjedništva BiH nisu predmet rasprave i moraju ostati, a uvjet hrvatskih stranaka ostaju i dvije izborne liste za hrvatskog i bošnjačkog člana državnog vrha unutar Federacije BiH, kao i specifični dogovor o načinu biranja zastupnika u Domu naroda parlamenta Federacije BiH. To su stajališta o kojima se ne razgovara, pojasnio je Čović.

On je rekao kako je hrvatska strana imala devet različitih prijedloga koje je bošnjačka strana redom odbila, a da od zasjedanja izvanrednog sabora 19. veljače očekuje odluke kako dalje nastaviti djelovati.

Čović je ponovio da u postojećim okolnostima nema uvjeta za provedbu izbora u listopadu kao i da očekuje da će tada vjerojatno biti pokrenuto i pitanje mogućeg bojkota izbora ukoliko bi oni bili održani u listopadu, a istodobno ne bude izmijenjen izborni zakon.

-Nemam problem oko riječi bojkot. Sve opcije su legitimne jer su rokovi za dogovore praktično odavno istekli, rekao je.

Odgovarajući na novinarska pitanja o njegovom govoru pred NS RS, Čović je kazao: "Taj entitet je ustavna realnost i to se mora poštovati. Da bi se to promijenilo, potrebna je gruba, radikalna promjena ustava, baš kao i za uspostavu trećeg entiteta, kao i za građansku državu kakva se zagovara iz Sarajeva. Ne znam otkuda problem s Republikom Srpskom 2022. godine.”

Radončić za "prijatelje" iz SDA i HDZ-a: Maksimalistički zahtjevi i krađe

Predsjednik SBB-a BiH Fahrudin Radončić i prije pregovaračkog sastanka značajno je kritizirao ostale sudionike pregovora, a za SBB naveo kako mu je u cilju samo interes BiH.

On je sudionike iz SDA i HDZ-a prvo nazvao "prijateljima", a odmah potom ih optužio za maksimalističke zahtjeve i krađu i odgovornost za neuspjeh, a kritike je usmjerio i prema članu Predsjedništva Željku Komšiću iz čije su ga stranke prozvali izdajnikom.

-Imamo dva-tri maksimalistička cilja. Krenut ću od hrvatskog korpusa koji ima maksimalističke zahtjeve u smislu stopostotne šanse da dobiju člana Predsjedništva, da ne kažem iz HDZ-a. Imate i naše neke zahtjeve vezane da se reduciraju Domovi naroda. Imate vjerojatno i iskrene želje i prijatelje iz SDA da se ne promijeni Izborni zakon niti SIP, pa da onda izbori budu kao i do sada, s dosta manjkavosti, krađa i sigurnosti da će gospodin Izetbegović biti član Predsjedništva. Imate gospodina Komšića koji ne razmišlja da možda treba otići s te funkcije i u takvoj situaciji mi pregovaramo. Ono što nas zanima, makar mene iz SBB-a, a uvjeren sam i druge kolege iz NIP-a je država, interes BiH, Bošnjaka i sva tri naroda, rekao je Radončić.

On je podsjetio kako razgovori oko reforme Izbornog zakona traju već 12 godina.

-I sljedećih tjedana moliti ćemo s razlogom, i nadam se dobiti, još jače međunarodne partnere i nadam se njihove ultimativnije zahtjeve prema glavnim akterima ovih pregovora i glavnim ljudima koji nose odgovornost za neuspjeh onih pregovora, a to su naši prijatelji iz SDA i HDZ-a, rekao je predsjednik SBB-a.

Cvitanović: Hrvati su za održavanje zakonitih izbora

Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović o jučerašnjim pregovorima je kazao da su uglavnom potvrđena stajališta s razgovora iz Neuma.

-Ključni cilj je relaksacija odnosa u Federaciji BiH na način da provedemo presudu Ustavnog suda BiH, da imamo mogućnost izabrati 17 izaslanika koje će birati hrvatski narod u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH, rekao je Cvitanović, dodavši da je cilj provedba presuda Europskog suda za ljudska prava da se mogu kandidirati svi.

-Formulacija u Ustavu da se bira predstavnik hrvatskog konstitutivnog naroda i da se na to nadodaje ‘i svih ostalih građana’, jasno omogućava svim ostalima da budu kandidati. O tome se razgovaralo. Predstavnici druge strane tražili su nekoliko dana da daju komentar na to, pojasnio je Cvitanović.

Kako je kazao, odgoda izbora nije bila tema, no on je za Dnevni list kratko komentirao kako hrvatski pregovarači nisu za odgodu izbora te je ponovio stav da se izbori trebaju održati sukladno Ustavu i zakonu te da bi sve ostalo bilo nezakonit smjer.

Konaković: Schmidt je kazao "zemlja konstitutivnih naroda i ostalih"

Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a jučer je bio na meti nekoliko prosvjednika ispred zgrade Parlamentarne skupštine koji nisu bili zadovoljni jer sudjeluje u pregovorima.

-Ja sam naučio da sve utakmice igram do kraja. Ne da odustajem u 35. minutu. Bio sam svjestan od samog početka da će više pojedinci biti u fokusu nego rješavanje problema. Više se priča da li će Komšić ili Izetbegović ili Dodik biti članovi Predsjedništva. Potpuno smo zaboravili da je naša obveza implementiranje presuda. Okupljamo se s tezom da Hrvati trebaju birati člana Predsjedništva ili ne trebaju. Mi smo zagovornici implementacije presuda. Da svaki građanin na svakom pedlju ove zemlje mogu biti birani, a naravno time i za člana Predsjedništva. Naša druga važna intencija je da klubovi naroda na razini države gube etnički prefiks, tada bi smo značajno iskoračili ka građanskom uređenju države, rekao je Konaković, naglasivši pri tom i cilj fer i poštenih izbora.

Međutim, on se osvrnuo i na izjavu visokog predstavnika u BIH Christiana Schmidta.

-Želim kazati vrlo važnu okolnost, o snovima koje sanjamo, o građanskom uređenju države imali smo jučer preciznu formulaciju visokog predstavnika da je ovo zemlja konstitutivnih naroda i ostalih koji u njoj žive. Dakle, ako netko ima čarobni štapić kazati nam, pogotovo kolege koje nas prozivaju jer pregovaramo, ja bih se rado učlanio u tu stranku koja može riješiti taj problem. Ne pristajemo da to bude razlog za blokade. Pregovaramo iako nas to politički košta. To me ne zanima. Vjerojatno bi bilo lakše organizirati pregovore oko Ukrajine i Rusije nego ove, rekao je Konaković.

Komentirajući navode oko mogućnosti odgode izbora, on je kazao kako i "međunarodni dužnosnici o tome razmišljaju".

-Kod njih je ovo pitanje toliko važno i da je možda zadnja šansa za dogovor. I ja sam od njih nekoliko, krovnih autoriteta međunarodne zajednice u BiH, doznao da razmišljaju o tome da, ukoliko se osjeti kako ima prostora za konačan dogovor, bi se čak moglo razgovarati o pomjeranju izbora. Ja nisam zagovornik takve situacije jer mislim da bi vrlo brzo trebalo biti jasno hoće li ili neće biti dogovora, zaključio je on.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 17 min

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Lip 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Lip 2025