Visoko obrazovanje pred ključnim trenutkom, gotovo pred ponorom
Povodom 15. obljetnice stupanja na snagu Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH, u petak je u Mostaru održan okrugli stol na temu "Budućnost visokog obrazovanja u BiH". “Procijenili smo da je ovo dobro vrijeme za podvući crtu i vidjeti kakve je rezultate sektor visokog obrazovanja postigao nakon prelaska na Bolonjski sustav i reforme visokog obrazovanja. Bojim se da prvi pokazatelji govore da je visoko obrazovanje pred ključnim trenutkom,gotovo pred ponorom, ako se ne promijeni smjer“, ukazao je glavni tajnik Asocijacije rektora privatnih sveučilišta/univerziteta Marko-Antonio Brkić koji se dotakao i prioriteta koji su službeno i formalno postavljeni u dokumentu "Prioriteti razvoja visokog obrazovanja u BiH 2016-2026"
“Ako se ne promijeni dinamiku aktivnosti, odnos i prioriteti iz tog dokumenta, te, ako ti isti prioriteti ne budu žurno ispunjeni i nadograđeni preporukama naših kolega iz EU-a, nećemo dobro proći“, smatra Brkić koji je napomenuo da BiH, prema svim svjetskim i regionalnim statistikama, najlošije stoji u sektoru visokog obrazovanja u cijeloj regiji. “Okvirni zakon prepoznaje četiri ključna subjekta koji su pokretači procesa sektora visokog obrazovanje, a to su Ministarstvo civilnih poslova BiH, Agencija BiH za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete, Centar za informiranje i priznavanje dokumenata u visokom obrazovanju i Rektorski zbor BiH. Osim Centra, ostali subjekti nisu položili ispit i izvršili svoju zadaću“, ocjena je Brkića koji je podsjetio i da je nadležnost za visoko obrazovanje i na entitetu Republika Srpska ali i na županijama u Federaciji BiH te, svi od javnih i privatnih ustanova, trebaju preuzeti odgovornost za stanje u toj oblasti.
Rektor Sveučilišta "VITEZ" Mirko Puljić je ukazao da je obrazovanje jedno od najprioritetnijih oblasti u koje treba ulagati. “Mislili smo obaviti jednu dubinsku analizu i iz toga izvući neke pretpostavke i zaključke kako i kuda dalje a kako bismo unaprijedili sustav obrazovanja u cjelini i to znanje stavili u funkciju razvoja i povećanja standarda naših građana“, istaknuo je rektor Puljić dok je Milenko Kundačina, voditelj doktorskih studija na Sveučilištu "Hercegovina" istaknuo da ono stavlja naglasak na kvalitetu nastojeći ispuniti europske modele i zahtjeve.