Dnevni.ba - PRELOADER

VJENČANJA POD MASKAMA: Kako je korona utjecala na 'ljubav'?

17 Srp 2020


VJENČANJA POD MASKAMA: Kako je korona utjecala na 'ljubav'?

Maja iz Dervente, na sjeveru Bosne i Hercegovine, kaže da je svoje vjenčanje, planirano u rujnu, potpuno drugačije zamišljala. Zbog pandemije korona virusa vjenčanje je bilo u lipnju, a sudbonosno "da", izgovoreno je pred 20 uzvanica, piše Radio Slobodna Europa (RSE).

-Pridržavali smo se mjera, maske su bile obavezne, nije bilo grljenja ni ljubljenja, ni rukovanja. Poštovali smo i fizičku distancu, kako u općini tako i u crkvi. Bilo je potpuno drugačije u odnosu na ono što smo planirali i zamišljali, ali prilagođavanje na novu situaciju je bilo neophodno, kaže Maja i dodaje kako je planirala pozvati 250 uzvanica.

-Sve smo isplanirali i pripremili. Međutim, kako se situacija zakomplicirala, uslijed epidemije, čim su mjere ukinute, a kuma stigla iz Njemačke, odlučili smo uz rodbinu i najuži krug prijatelja vjenčanje organizirati dok je kuma tu, jer je situacija potpuno neizvjesna i niko ne zna što će biti u rujnu, ispričala je Maja za RSE.

I Dragana iz Žepča, koja planira vjenčanje u kolovozu, suočila se s brojnim izazovima tokom promjene planova. Odbaciti viziju kako bi trebalo njeno idealno vjenčanje da izgleda i pokušati izvući najbolje u situaciji u kojoj se našla kaže izazvalo je popriličan stres.

-Olakšavajuća okolnost je što su i oni koji su pozvani na vjenčanje i oni koji sudjeluju u organizaciji i suočeni su s promjenama u zadnji čas puni razumijevanja. Tako su, na primjer, oni koji rade pozivnice uradili posao u znatno kraćem roku nego što bi to inače. To nam umnogome olakšava, kaže za Dragana za RSE.

Pandemija korona virusa poremetila je vjenčanje i mladencima iz Broda, na sjeveru Bosne i Hercegovine.

Mladoženja Boris kaže da će se vjenčanje obaviti krajem srpnja, kako je i planirano, ali umjesto raskošne svadbe, za sada je izvjestan samo obiteljski ručak.

-Planirali smo pozvati rodbinu i prijatelje, napraviti veliko slavlje, rezervirali smo salu, dogovorili s muzičarima. Međutim, kako je na snazi zabrana okupljanja više od 50 ljudi, morali smo promijeniti plan. Odlučili smo sada održati samo općinsko vjenčanje s kumovima i roditeljima, nakon čega idemo na ručak da nazdravimo. Za veću proslavu morat ćemo sačekati neka bolja vremena, kaže Boris.

 Vjenčanja otkazana ili odložena

Prema podacima matičnih ureda, vjenčanja u BiH u ožujku i travnju su otkazivana, a oni koji su se vjenčanje ipak odlučili obavili su ga pod strogim mjerama zaštite od korona virusa, kaže Mirha Aščerić iz Službe za opću upravu Općine Tuzla.

-Onaj broj vjenčanja koji nije bio otkazan mi smo radili uz stroge epidemiološke mjere vodeći računa i o dezinfekciji, fizičkoj distanci, uz maske i rukavice i ta vjenčanja parova su obavljana samo uz prisustvo kumova, bez gostiju, objašnjava Aščerić.

 Stroge mjere zaštite

U Banjaluci je slična situacija, kao i u drugim gradovima. U periodu od proglašenja vanredne situacije, budući mladenci su počeli otkazivati rezervirane termine za vjenčanja.

Prema evidenciji najava za uže područje grada, za period ožujak, travanj, svibanj, bilo je rezervirano 159 termina. Jedan dio je otkazan do daljnjeg, drugi pomjeren za dva do tri mjeseca, kažu u Uredu za odnose s javnošću Grada Banjaluka.

Najviše termina otkazano je u travnju. Pred matičarima Grada, za cijeli travanj obavljeno je šest vjenčanja.

Za prvih šest mjeseci 2019. godine, za uže područje grada i na području 15 mjesnih kancelarija, obavljeno je 482 vjenčanja. U periodu ožujak, travanj, svibanj ove godine gotovo polovina vjenčanja, za uže područje grada Banjaluka je otkazana, a obavljena su 82. Slično je i u mjesnim kancelarijama. Tamo je bilo zakazano oko 60-ak vjenčanja, a obavljeno 30.

 U Mostaru potpuno drugačije

Mostar je, međutim, izuzetak. Tamo su, kažu, obavili i više vjenčanja u lipnju i srpnju ove godine, nego u istom periodu 2019. Azra Batlak iz Službe za opću upravu Grada Mostara kaže kako je broj povećan, jer Mostarci koji žive u inozemstvu, čim su mjere popustile, pohrlili su da se vjenčaju u svom rodnom gradu.

-Mi smo sve vrijeme obavljali vjenčanja u Mostaru, čak i u ožujku, travnju i svibnju kada su uvedene stroge restriktivne mjere, s tim što su tad obavljana samo uz prisustvo mladenaca i svjedoka. U lipnju i srpnju više od 50 parova stupilo je službeno u brak i jedina promjena je što se sada rjeđe vjenčanje obavlja u restoranima, a i kad se to desi, poštuju se mjere predostrožnosti, navodi Batlak.

Podataka o zaključenim brakovima, otkazanim ili odgođenim u prvoj polovini 2020, te u vrijeme pandemije u BiH statističke agencije nemaju.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku (zvaničnog zavoda Federacije BiH, u tom bh. entitetu u 2019. godini zaključeno je 12.266 brakova. Prosječno svakog mjeseca oko 1.000 brakova. Dok je u prva četiri mjeseca 2020. godine sklopljeno u prosjeku mjesečno upola manje, odnosno nešto više od 500 brakova. Ukupno za prva četiri mjeseca 2.252 brakova.

Tokom 2019. godine u drugom entitetu, Republici Srpskoj, su sklopljena ukupno 5.823 braka, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku. Nema podataka za 2020.Ggodinu, objavio je RSE.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 48 min

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Ruj 2024