Dnevni.ba - PRELOADER

VLADA HNŽ: Svako sa svakim 'priča', čeka se i što će Schmidt učiniti

25 Kol 2023


VLADA HNŽ: Svako sa svakim 'priča', čeka se i što će Schmidt učiniti

Već neko vrijeme traje zatišje u pregovorima oko formiranja vlasti u Hercegovačko neretvanskoj županiji. Mjesecima nakon izbora trajala su politička nadmudrivanja dva bloka okupljena oko SDA i SDP-a BiH i prikupljanje 'ruku' (20) potrebnih za priključivanje nezaobilaznom HDZ-u BiH u budućoj Vladi te županije.

Jasno je da se HDZ-u ne žuri, jer stranka Dragana Čovića godinama neprikosnoveno vlada HNŽ-om u suradnji sa SDA-om i sada se opet nalazi u situaciji da nastavi vladati samo je pitanje s kojim partnerima, onima okupljenim oko SDA ili onima koji 'stoje' uz SDP.

Novoimenovani lider HDZ-a HNŽ-a Ludvig Letica, koji je na toj poziciji zamijenio Stjepana Boškovića, jučer je za portal Klix najavio nove pregovore za slijedeći tjedan. On je ustvrdio da se unatoč godišnjim odmorima vode 'intenzivni razgovori' cijelo ljeto, te se priprema teren za službene pregovore koji će se održati idući tjedan.

Pregovori traju

Letica ističe da su pregovarački timovi ostali isti, ali da je nakon unutarstranačkih izbora u HDZ-u svježa energijom među ljudima, koji daju od sebe, da se agonija oko formiranja vlasti u HNŽ-u što prije okonča, jer smatra nedopustivim da vlada u tehničkom mandatu uđe u devetu godinu rada.

-Mi smo zainteresirani za što skorije formiranje nove Vlade HNŽ-a. Na stolu su tri opcije i koja se iskristalizira prva s potrebnim kapacitetom mi ćemo na nju pristati i raditi, kazao je Letica za Klix.

Do sada su bile dvojbe o formiranju vlasti sa SDA ili sa strankama okupljanim oko SDP-a, ali se na krilima svježih razgovora daleko od reflektora javnosti, pojavila i nova opcija šire kolacije u kojoj bi mogli biti svi zajedno.

-Sve su opcije na stolu i žive su za razliku od prošla dva mjeseca. Ja do petka imam još četiri dogovorena razgovora, a i partneri međusobno razgovaraju. Tako da bi u ponedjeljak trebali znati ko je šta s kim razgovarao, u kojem smjeru idemo i kojih 20 ruku se podrazumijeva u budućoj vladi, kazao je Letica.

Ističe kako trenutno stanje u HNŽ-u ne odgovara nikome, te vjeruje da će se novim krugom pregovora konačno riješiti na najbolji mogući način.

-U ponedjeljak ćemo dogovoriti službene pregovore za utorak, srijedu i četvrtak i nadam se da ćemo tada imati sve razriješeno, da možemo sazvati Skupštinu i krenuti sa radom, kazao je Letica.

Vlast se ne može formirati bez HDZ BiH, koji je najjača politička opcija s 11 mandata i vodi glavne pregovore. Njihov dosadašnji partner SDA sa sedam mandata druga je najjača politička opcija, dok HDZ 1990 broji tri mandata kao i SDP, HRS dva mandata kao i DF, te NES i NIP po jedan mandat.

Vlada HNŽ-a nakon prošlih izbora nije formirana i puni mandat je odradila u tehničkom mandatu, te sada ulazi u devetu godinu rada.

Što Schmidt može učiniti?

Međunarodna zajednica dosada nije previše 'intervenirala' u situaciju u HNŽ-u, barem ne otvoreno kao što je to bio slučaj prilikom uspostavljanja Vlade Federacije BiH. Pojavile su se informacije da visoki predstavnik Christian Schmidt polako 'baca oko' prema Mostaru, što je donekle potvrdio i u nedavnom intervjuu za VOA. On je najavio mogućnost poduzimanja određenih koraka, međutim pitanje je hoće li do toga doista doći.

Christian Schmidt nebrojeno puta je do sada izjavljivao da neće dozvoljavati nikakve blokade uspostave vlasti ni na jednoj razini, a te svoje izjave je potvrdio i odlukama kada je u pitanju Vlada FBiH. Zbog toga, zaista nije nemoguće da se u određenom momentu visoki predstavnik uključi u razrješavanje hercegovačko-neretvanskog „godrijskog čvora“ zbog kojeg nova Vlada HNŽ-a nije izabrana još od izbora 2014. godine.

Ukoliko bi Schmidt reagirao na takav način to bi vjerovatno značilo da bi promijenio odredbu po kojoj je za formiranje vlade potrebno 20 zastupnika i snizio taj prag na broj od 16 zastupnika. Takav potez ne bi bio nedemokratski jer je potpuno jasno da je u svim normalnim građanskim državama natpolovična većina dovoljna i logična za formiranje vlasti.

Na ovaj način bi se gotovo sigurno odblokirao izbor nove vlasti u HNŽ jer bi svi izgubili mogućnost posrednih i neposrednih blokada. Čak bi i HDZ BiH izgubio monopol da upravlja procesima jer bi se unatoč njihovih 11 zastupničkih ruku vlada mogla napraviti čak i bez njih. S druge strane, HDZ-u BiH bi bilo olakšano formiranje vlasti jer bi se vrlo lako i vrlo brzo mogli dogovoriti sa svojim dosadašnjim partnerima iz SDA jer bi zajedno ponovo imali više nego dovoljnih 18 ruku za formiranje vlasti. Također, bila bi moguća i kombinacija bez SDA u kojoj bi uz HDZ sudjelovao blok HDZ 1990-SDP-NiP.

Naravno, isti princip i iste izmjene bile bi poželjne u svim onim županijama gdje je za formiranje vlada potrebna podrška od 2/3 skupštinskih zastupnika. Na taj način svi procesi bi bili ubrzani a dugoročne blokade formiranja županijskih vlasti praktično onemogućene. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

24 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Svi 2025