Von der Leyen i Costa: Budućnost Srbije u EU, potreban napredak u reformama

Srbija
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa poručili su u utorak navečer da je budućnost Srbije u Europskoj uniji, ali da Beograd mora ostvariti napredak u reformama vezanim za medijske slobode, borbu protiv korupcije i izbore.
Najviši dužnosnici Europske unije objavili su na X-u da su imali "važan sastanak" s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
"Srbija treba provesti reforme vezane za put ka EU, poduzeti odlučne korake ka slobodi medija, borbi protiv korupcije i izbornoj reformi. Budućnost Srbije je u Uniji", napisala je von der Leyen.
Costa je također naveo da je Srbiji potreban napredak u oblastima slobode medija, borbe protiv korupcije i izborne reforme, te da je budućnost zemlje u EU.
Nakon radne večere s von der Leyen i Costom, Vučić je novinarima rekao da je razgovor bio "srdačan, sadržajan, otvoren, odgovoran i ozbiljan".
"Prošli smo kroz mnogo tema, ključna tema je bila europska budućnost Srbije. Rekao sam da će Srbija biti apsolutno posvećena tom cilju, i više nego što je bila do sada posvećena, ali sam rekao i da ćemo uskoro imati odluku o formiranju nove vlade ili odluku o novim izborima", kazao je Vučić.
Dodao je i da je najvišim dužnosnicima Europske unije rekao da na prosvjedu u Beogradu 15. ožujka nije bilo upotrebe zvučnog topa i da su srpske vlasti spremne da EU to provjeri.
Kako je rekao, vlast Srbije nije koristila zvučni top i nema što da krije te je u potpunosti otvorena da se to sagleda na svaki mogući način.
"Rekao sam mojim domaćinima da nije bilo nikakvog zvučnog topa, da smo spremni da to provjere na svaki način i da ćemo pružiti odgovor i Europskom sudu za ljudska prava, bez obzira što to nigdje u Europi nije zabranjeno za korištenje", kazao je Vučić.
Europski sud za ljudska prava zatražio je od Republike Srbije odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi soničnog oružja na prosvjedu u Beogradu 15. ožujka.
U priopćenju koje je dostavio Beogradski centar za ljudska prava navodi se da je Srbiji dan rok da se do 31. ožujka ove godine izjasni o tome jesu li korištena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koja je pravna osnova za navodno korištenje takve vrste oružja i koje su mjere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava, piše Fena.