Vratio se Novalić a s njim i nova zaduženja!
Piše: Dragan Bradvica
Federalna vlada održava je prvu sjednicu nakon što je premijer Fadil Novalić izašao iz pritvora a na njoj su sudjelovali i dopremijeri Jelka Milićević i Vesko Drljača iako se nagađalo da Milićević i Novalić zbog mjera zabrane neće moći biti u istoj prostoriji.
A povratkom Novalića Vlada je odobrila i nova zaduženja putem emisije trezorskih zapisa, iznos emisije je do 50 milijuna maraka, a riječ je o pet tisuća trezorskih zapisa s rokom dospijeća od 364 dana. Uz to, usvojen je i revidirani godišnji plan zaduživanja FBiH u 2020. godini. Ovaj plan je pripremljen sukladno usvojenom Rebalansu proračuna za 2020. i mjerama koje je Vlada FBiH poduzela s ciljem ublažavanja i neutraliziranja negativnih učinaka uzrokovanih pandemijom COVID-19.
- U 2020. bruto potrebe za vanjskim financiranjem iznose 1.122,21 milijun maraka, pri čemu se iznos od 667,21 milijun maraka odnosi na financiranje kapitalnih projekata definiranih Programom javnih investicija, a preostalih 455 milijuna maraka namijenjeno je financiranju proračuna. Financijske potrebe koje Vlada FBiH namjerava osigurati na domaćem tržištu iznose 820 milijuna maraka i u odnosu na ranije usvojeni proračun za 2020. veće su za 290 milijuna maraka, navodi se.
Ekonomski plan
Unutarnje zaduženje bilo bi realizirano povećanom emisijom trezorskih obveznica čija ročnost će biti određena sukladno definiranim smjernicama za zaduživanje i dostupnim izvorima financiranja, vodeći računa o riziku refinanciranja u narednom razdoblju.Pod pretpostavkom stopostotne realizacije godišnjeg plana zaduživanja u ovoj godini, uz trenutno važeće devizne tečajeve, iznos vanjskog duga na kraju 2020. bio bi povećan u odnosu na proteklu godinu za 689,58 milijuna maraka, a unutarnjeg duga za 378,3 milijuna maraka.
Dakle, ukupan dug Vlade FBiH na kraju 2020. u odnosu na proteklu godinu, porastao bi za 1.064,9 milijuna maraka ili 20,12 posto. Uz pretpostavku realiziranja plana financiranja, definiranog rebalansom proračuna za 2020., u bruto iznosu od 1.478 milijuna maraka, kao i kapitalnih investicija planiranih za 2020., iznos duga Vlade FBiH na kraju 2020., uključujući i vanjski dug koji je prenesen na krajnje korisnike kredita, procjenjuje se na 6.374,8 milijuna maraka.
Uz ovo, Vlada FBiH usvojila je Smjernice ekonomske i fiskalne politike Federacije BiH za razdoblje od 2021. do 2023. Glavna karakteristika fiskalne politike FBiH u ovom razdoblju prvenstveno se ogleda u provedbi mjera oporavka ekonomije nakon pandemije virusa COVID-19 i nastavku prethodno poduzetih aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije, stvaranju povoljnijeg i stabilnijeg poslovnog okruženja, povećanju priliva domaćih i inozemnih investicija, a s ciljem poticaja ekonomskog rasta, povećanja fiskalnog prostora i, u konačnici, pružanja podrške dugoročnoj makroekonomskoj stabilnosti zemlje. Kao i ranijih godina, svi reformski procesi u ovoj oblasti prvenstveno su fokusirani na približavanje standardima Europske unije.
Pomoć turizmu
Vlada FBiH se upoznala sa informacijom Federalnog ministarstva okoliša i turizma o stanju u turističko-ugostiteljskom sektoru u FBiH, te prihvatila niz mjera za ublažavanje negativnih posljedica nastalih širenjem koronavirusa.
Mjere, između ostalog, predviđaju prolongiranje dospjelih postupaka ponovne kategorizacije (rekategorizacija) smještajnih objekata iz nadležnosti Federalnog ministarstva okoliša i turizma po službenoj dužnosti sve do 1. siječnja 2021. Prema službenim podacima Odsjeka za ugostiteljstvo za 2020., za rekategorizaciju su dospjela 23 objekta, a ukupan iznos takse za dospjele rekategorizacije iznosi 34.500 maraka. Svrha ove mjere je da se obaveze hotelijera za plaćanje takse prolongiraju na 2021. Ostale mjere uključuju nastavak saradnje s međunarodnim institucijama i organizacijama s ciljem unaprjeđenja turističko-ugostiteljskog sektora, praćenje smjernica i preporuka Svjetske zdravstvene organizacije, Svjetske turističke organizacije i Evropske komisije, te informiranje turističko-ugostiteljskog sektora o njima. Također, predviđena je i intenzivnija saradnja sa subjektima koji se bave promocijom bosanskohercegovačke turističke ponude s ciljem regionalne promocije domaćeg turizma.
Pravdić ostaje na čelu Cesta FBiH
Vlada FBiH je danas poništila javni natječajza izbor i nominiranje za imenovanje članova Nadzornog odbora Sarajevo puteva d.d. Sarajevo, objavljen 10. srpnja 2019.. Također, prestaje i važenje Odluke o utvrđivanju kriterija za izbor i nominiranje za imenovanje članova Nadzornog odbora ovog gospodarskog društva.
Vlada je Nadzornom odboru Ceste d.d. Mostar dala prethodnu suglasnost za imenovanje Ivana Brkića za vršitelja dužnosti člana Uprave ovog društva, do okončanja natječajne procedure, a najduže do dvanaest mjeseci.
Nadzornom odboru Cesta FBiH d.o.o. Sarajevo data je prethodna suglasnost za imenovanje Ljube Pravdića za direktora i Bekira Isakovića za izvršnog direktora za ekonomske i pravne poslove ovog javnog poduzeća.
Kroz transfere za braniteljsku populaciju 1.130.000 maraka
Federalna vlada je donijela više odluka o usvajanju programa utroška i kriterija raspodjele sredstava tekućih transfera neprofitnim organizacijama, utvrđenih proračunomFBiH za 2020. ž Federalnom ministarstvu za pitanja branitelje. Prvom odlukom odobreno je 390 tisuća maraka, od čega 273 tisuća maraka Fondaciji za pružanje pravne pomoći pripadnicima braniteljske populacije i 117 tisuća maraka. Zakladi za pružanje pravne pomoći pripadnicima ove populacije. Sredstva iz ove odluke će biti korištena za pružanje pravne pomoći optuženim ili osumnjičenim braniteljima pred nadležnim sudovima, kako bi dokazali svoju nevinost.
Druga odluka se odnosi na sufinanciranje izgradnje spomen-obilježja, uređena mezarja i groblja sa 50 tisuća maraka, od čega 40 tisuća maraka za sufinanciranje izgradnje spomen-obilježja, uređenje mezarja i groblja i 10 tisuća maraka kao interventna sredstva. Odobreno je 150 tisuća maraka za obilježavanje značajnih datuma, od čega je 110 tisuća maraka za sufinanciranje manifestacija obilježavanja značajnih datuma iz razdoblja Domovinskog rata i 40 tisuća maraka kao interventna sredstva. Sredstva iz ove dvije odluke bit će dodijeljena na osnovu javnog poziva, a isplata će biti izvršena jednokratno u visini odobrenog iznosa. Četvrtom odlukom odobreno je 360 tisuća maraka neprofitnim organizacijama - udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, i to 280 tisuća maraka za sufinanciranje programa rada udruženja/saveza registriranih na federalnoj ili razini BiH, a 80 tisuća maraka kao interventna sredstva. Sredstva iz ove odluke bit će dodijeljena na osnovu javnog poziva, a isplata će biti izvršena kvartalno.
Peta odluka se odnosi na dodjelu sredstava Savezu logoraša BiH u iznosu od 80 tisuća maraka, Hrvatskoj udruzi logoraša Domovinskog rata u BiH 40 tisuća maraka i za sufinanciranje istraživačko-dokumentacionih aktivnosti i zaštite žrtava i svjedoka genocida 60 tisuća maraka. Sredstva iz ove odluke bit će dodijeljena na osnovu pojedinačnih odluka o dodjeli sredstava koje će donijeti resorni federalni ministar.