Dnevni.ba - PRELOADER

Xi Jinping pozvao novog južnokorejskog čelnika Leeja na 'odbranu multilateralizma'

10 Lip 2025


Xi Jinping pozvao novog južnokorejskog čelnika Leeja na 'odbranu multilateralizma'
Xi Jinping

Kineski čelnik Xi Jinping pozvao je u utorak novog južnokorejskog predsjednika Lee Jae-myunga da sarađuje s Pekingom kako bi se podržala slobodna trgovina i odbranio "multilateralizam", javili su kineski državni mediji.

U telefonskom razgovoru s Leejem, Xi je pozvao Peking i Seul da "unesu više sigurnosti u regionalne i međunarodne situacije”, prenosi državna novinska agencija Xinhua, kao i da "promiču strateško partnerstvo i saradnju na viši nivo”.

- Zdrav, stabilan i kontinuirano produbljujući odnos Kine i Južne Koreje u skladu je s trendom vremena - izjavio je Xi.

- Treba održavati blisku bilateralnu suradnju i multilateralnu koordinaciju kako bi se zajednički podržali multilateralizam i slobodna trgovina, osiguravajući stabilnost i nesmetano funkcioniranje globalnih i regionalnih industrijskih i lanaca snabdijevanja - dodao je kineski čelnik.

Novi južnokorejski čelnik lijevog centra izabran je prošle sedmice uvjerljivom pobjedom na prijevremenim izborima koje je podstakla katastrofalna deklaracija o ratnom stanju njegovog prethodnika.

Seul dugo vremena balasnira po tankoj liniji između glavnog trgovinskog partnera Kine i vojnog garanta Sjedinjenih Država.

Odnosi su se pogoršali pod Leejevim prethodnikom Yoon Suk Yeolom, koji je čvrsto podržavao Sjedinjene Države i nastojao je poboljšati veze s bivšim kolonijalnim gospodarem Japanom.

Izvozno orijentirane ekonomije obje zemlje sada su se, međutim, našle na meti američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog strogog carinskog režima nove američke administracije.

Lee je tokom kampanje nagovijestio da će nastojati poboljšati veze s Pekingom.

Također je uzburkao situaciju, rekavši da budući sukob između Kine i Tajvana neće biti briga Južne Koreje, prenosi Reuters, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


Dobitnica Pulitzera: Trumpovo pismo Norveškoj trebalo bi biti posljednja kap

AMERIČKI predsjednik Donald Trump povezao je svoj agresivan stav prema Grenlandu s time št...

19 Sij 2026

Sprema se NATO-ova misija na Arktiku, stižu vojnici iz raznih zemalja

DANSKA i Grenland su raspravljali o mogućnosti misije NATO-a na Grenlandu i na Arktiku, kazao je ...

19 Sij 2026

Bugarski predsjednik daje ostavku

BUGARSKI predsjednik Rumen Radev najavio je ostavku, dok se približavaju prijevremeni parlamentar...

19 Sij 2026