Dnevni.ba - PRELOADER

Za dva mjeseca predizborne kampanje svi nivoi vlasti podijelili oko 53 milijuna KM

05 Ruj 2024


Za dva mjeseca predizborne kampanje svi nivoi vlasti podijelili oko 53 milijuna KM
Monitoring predizbornih aktivnosti

Organizacija Transparency International (TI) u BiH u Sarajevu je u četvrtak predstavila drugo periodično izvješće o monitoringu predizbornih aktivnosti za Lokalne izbore 2024. koje su pratili terenski promatrači i istraživači TI BiH. 

Tijekom prezentacije su predstavljeni rezultati dosadašnjeg monitoringa sa statističkim pokazateljima i uočenim primjerima zlouporaba u tijeku predizbornog razdoblja a koji se tiču povećanja javne potrošnje, intenziviranja javnih radova i povećanja jednokratnih proračunskih davanja. 

Riječi je bilo i o postupanju po dosadašnjim prijavama koje je TI BiH uložio protiv političkih subjekata te o poteškoćama u primjeni novih odredbi Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik.

Temeljem 90 prijava TI, SIP BiH izrekao 14 sankcija

Tako je iznesen podatak da je Transparency International u BiH u protekla dva mjeseca podnio 90 prijava vezanih za kršenje izbornog zakonodavstva, dok je Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH do sada po prijavama TI BiH izreklo 14 sankcija u ukupnom iznosu od 59.500 KM koje se, u najvećoj mjeri, tiču preuranjene kampanje, dok i nadalje izostaju sankcije za zlouporabu javnih resursa. 

Prema podacima TI BiH, u dva mjeseca predizbornog perioda, kroz jednokratne davanja umirovljenicima i drugim kategorijama najčešće od 50, 100 ili 200 KM, sve razine vlasti podijelile su oko 53 milijuna KM. Iako je zakonom po prvi puta zabranjena neizravna kupovina glasova kroz pružanje te vrste jednokratne pomoći građanima, po toj odredbi još nitko nije sankcioniran, ukazali su iz TI BiH uz napomenu da su iz navedene zabrane izuzete samo redovite proračunske subvencije. No, kako dodaju, SIP BiH je zauzeo stav da su sve subvencije redovite ako ih se 'isplaćuje iz stavki planiranih proračunom', tako da je teško očekivati da će itko i biti sankcioniran ako se tu praksu nastavi.

Od raspisivanja izbora, SIP je od TI BiH i drugih subjekata zaprimio ukupno 70 prijava za zlouporabu javnih resursa, veliki dio kojih još nije riješen a izrečene su svega 2 sankcije i to za zlouporabu sredstava komunikacije. 

Zbog svega je TI BiH još u srpnju od Ureda visokog predstavnika (OHR) zatražio autentično tumačenje. U odgovoru je OHR naveo da je tumačenje zakona nadležnost SIP-a BiH. 

TI zlouporabe

- Iako ne smatramo da institut autentičnog tumačenja treba koristiti u demokratskim sustavima, podsjećamo da su izmjene Izbornog zakona BiH nametnute, a ne usvojene kroz demokratske procese i javne diskusije, zbog čega bi OHR trebao pokazati minimum odgovornosti da se osigura njihovo adekvatno tumačenje i primjena. U suprotnom, otvara se prostor za neprimjerene utjecaje na proces primjene zakona i na proizvoljno tumačenje tih odredbi, zbog čega su u velikoj mjeri obesmišljene i nisu postigle svrhu, ukazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BiH.

TI BIH je već ukazivao na brojne primjere jednokratnih davanja uoči izbora, a kao najnovije primjere navodi dodjelu jednokratne pomoći od 100 KM umirovljenicima u Tuzlanskoj županiji i u Bratuncu, učenicima u Foči, Ljubuškom, Ugljeviku, podjelu 'kartica prijateljstva' za umirovljenike, besplatnih placeva za mlade od strane gradonačelnika Banja Luke. 

Nadalje se napominje i da je Vlada FBiH najavila rebalans Proračuna u jeku izborne kampanje i jednokratnu pomoć od 100 i 200 KM svim umirovljenicima, što je već viđeno pred Opće izbore 2022. 

TI BiH je objavio i interaktivnu mapu gdje je locirao 593 primjera predizbornih radova koji su počeli ili otvoreni u protekla dva mjeseca, čija vrijednost iznosi 569 milijuna KM. SIP BiH je do sada izricao sankcije strankama koje su se hvalile predizbornim radovima u kontekstu preuranjene kampanje a TI BiH još čeka odluke po prijavi protiv državnog ministra Sevlida Hurtića, koji je vodio izbornu kampanju i fotografirao se pored javnih radova financiranih s lokalne razine u Doboju.

SIP-u je prijavljen i slučaj asfaltiranja lokalnih puteva iz sredstava ŠG Romanija Sokolac, jer putem tih javnih radova izravnu izbornu kampanju vodi direktor tog poduzeća Strahinja Bašević, kandidat za općinskog načelnika. 

Nastavljena je i praksa dužnosničke kampanje, a promatrači TI BiH ispratili su u protekla dva mjeseca 350 događaja u organizaciji javnih institucija. Na više od 75% takvih događaja prisutni su bili izborni kandidati, na 14% događaja iznošene su političke poruke, iako se po zakonu i to smatra zlouporabom javnih resursa.

Još se, pak, čeka na odluke po prijavama protiv zastupnika u Narodnoj skupštini RS-a i nositelja liste SNSD-a u Banja Luci Vlade Đajića, koji je slao predizborne poruke na nekoliko javnih događaja, a isti kandidat je kao i u prethodnim izbornim ciklusima započeo preuranjenu kampanju u vidu plakata kojima nudi besplatne preglede umirovljenicima. Zabilježeni su i slučajevi predizborne promocije načelnika Vukosavlja na „Gastro festu“ u toj općini, načelnika Ustikoline na koncertu povodom Dana općine te načelnika Gornjeg Vakufa i ministra u Vladi SBŽ-a kroz postavljanje plakata na nogometnom turniru.

Zlouporaba djece u političke svrhe

Evidentiran je i 41 primjer zlouporabe djece u političke svrhe, a samo prvog dana škole zabilježen je 21 slučaj gdje su dužnosnici zlorabili učenike osnovnih škola za vlastitu promidžbu i vođenje izborne kampanje. Osim toga, zabilježen je i 72 slučaj povećanog zapošljavanja pred izbore, 101 primjera preuranjene kampanje, 67 slučajeva omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu. 

Tu je i 14 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promiču kandidate, te korištenja sredstava komunikacije za izbornu kampanju, što je zakonom zabranjeno. S tim u svezi se navodi primjere gradonačelnikā Gradiške i Konjica, koji video spotovima i drugim oblicima kampanje promiču uspjehe dosadašnje gradske administracije.

TI BiH je podsjetio da već dugo ukazuje na problem izbornih uvjeta u BiH, jer nekažnjena zlouporaba javnih resursa daje značajnu prednost kandidatima na vlasti. Posljednjim izmjenama zakona, koje je nametnuo visoki predstavnik, te zlouporabe su samo djelomično sankcionirane, ali zbog nepostojanja tumačenja i uske primjene, te odredbe do sada nisu dale očekivane rezultate. 

Ono što je navedeno kao pozitivno jest povećan interes građana za izborni proces. Tako je TI BiH samo putem aplikacije Reflektor zaprimio 878 prijava građana vezanih za pokušaje uspostave političke kontrole nad biračkim odborima, preuranjenu kampanje i zlouporabu javnih sredstava.

 

Politika


NOVI ZAKON O SUDU BOSNE I HERCEGOVINE IPAK JESTE UVJET NA EU PUTU?

Je li vladajuća koalicija ponovno obmanula žitelje?

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Bosna i Hercegovina na poklon je dobila svaki...

9 h 39 min

Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javn...

22 Stu 2024

RASTE BROJ KORISNIKA JAVNIH KUHINJA

Većina građana u dilemi, platiti račune ili kupiti hranu

Svakim danom svjedočimo poskupljenjima i sve lošijem standardu života u zemlji, a plaće i mirovin...

22 Stu 2024