Za izgradnju bazena osam milijuna, dvoranu 3,5 milijuna, a HNK-u dva milijun maraka

Vlada FBiH je usvojila tri programa utroška s kriterijima raspodjele sredstava utvrđenih ovogodišnjim Proračunom FBiH Federalnom ministarstvu kulture i sporta, u ukupnom iznosu od 13,5 milijuna maraka, a namijenjenih izgradnji objekata u Mostaru.
Tako je iznos od 3,5 milijuna maraka planiran za izgradnju Sportske dvorane Mostar, a koju provodi Direkcija za izgradnju KSC u Mostaru. Od ukupnog iznosa se za tehnički tim i usluge nadzora izgradnje odnosi 105 tisuća maraka, a za usluge izvođača radova 3.395.000 maraka. Iznos od osam milijuna maraka je, drugim danas usvojenim programom, namijenjen izgradnji bazena u Mostaru, a koju provodi Direkcija za izgradnju KSC u Mostaru. Od ovoga je za troškove uređenja zemljišta predviđeno 200 tisuća maraka, za troškove revizije idejnog rješenja 30 tisuća maraka, za tehnički tim i usluge nadzora izgradnje 233.800 maraka, te za usluge izvođača radova 7.536.200 maraka.
Trećim programom su sredstva od dva milijuna maraka odobrena za izgradnju Hrvatskog narodnog kazališta Mostar, od čega za građevinske radove 1.880.000 maraka, a za usluge (konzultantske poslove, stručno-tehnički nadzor, ishodovanje svih potrebnih suglasnosti, dozvole, pribavljanje atestne dokumentacije) 120 tisuća maraka.
Strategija
Vlada Federacije, na prijedlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma, prihvatila je Nacrt strategije razvoja turizma FBiH 2022-2027. godine, te ovaj iznimno važni dokument u formi prijedloga poslala Parlamentu FBiH na usvajanje. Kao dio Strateške platforme kod izrade ovog dokumenta o turizmu, jednoj od strateških grana gospodarstva FBiH, uzeta je u obzir nedavno usvojena Strategija razvoja FBiH za razdoblje 2022–2027. Strategijom razvoja turizma definiraju se četiri prioriteta: razvoj turističkih proizvoda, razvoj destinacijskog marketinga, razvoj ljudskih resursa i unapređenje poticajnog okruženja za razvoj održivog turizma. Kroz strateški cilj ubrzanog ekonomskog razvoja utvrđena je mjera podržavanja razvoja poduzetništva turističkog sektora. Posebno je naglašena potreba identifikacije turističkih potencijala FBiH i promocije turističkih destinacija, te razvoj ruralnog turizma. Zajedničko je stajalište da se bogati turistički potencijali, uz pažljiva i planska ulaganja, u relativno kratkom roku mogu staviti u funkciju i postati generator gospodarskog razvoja.
- Intencija ove strategije je da doprinese integriranju turizma BiH, te povezivanju sa susjednim regijama, odnosno destinacijama izvan granica BiH, posebno u kontekstu procesa pridruživanja EU. U vrhu našeg prioriteta je da FBiH postane prepoznatljiva i konkurentna destinacija. Ovaj dokument ne čini kraj zadatka, već je on temelj i prvi korak ka trajnom razvoju na zadovoljstvo turista, poslodavaca, zaposlenika i svih naših žitelja, izjavila je federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo. Inače, u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma ne kriju zadovoljstvo, jer je njihovo kontinuirano zalaganje za donošenje ovog strateškog dokumenta trajalo pet godina.
Uvezivanje radnog staža
Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, dopunila Odluku o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za mirovinsko i invalidsko osiguranje za uvezivanje radnog staža radnicima zavisnih društava - rudnici uglja u Koncernu Elektroprivrede BiH. Prema obrazloženju, Županijski porezni ured Zenica - Porezna ispostava Zenica dostavila je Rudniku mrkog uglja Zenica d.o.o. Zenica obavijest da je prilikom obrade uočeno da se odobreni periodi, navedeni u Odluci o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za MIO za uvezivanje radnog staža, ne slažu za pet radnika, te nije omogućen unos PMIP-1024 obrasca (pojedinačni mjesečni izvještaj o isplaćenim plaćama, obračunatim i uplaćenim doprinosima i porezu na dohodak od nesamostalne djelatnosti), priopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.