Za Rektorat – digitron i lopta za napucavanje!
Krajnje je vrijeme da se Rektorat počne baviti problemima studenata, poručeno je s jučerašnjeg mirnog prosvjeda studenata Sveučilišta u Mostaru, održanog ispred zgrade Rektorata.
Niz je zahtjeva upućenih nadležnima, a studenti su ostali najglasniji ukazujući na problem s izvođenjem nastave i načinom na kojim im je priopćeno da će to u početku biti online platforma, umjesto kombiniranog sustava koji je najavljivan.
Jasni zahtjevi
Organizatori su jučer ponovili kako je uslijed pandemije koronavirusa došlo do novih problema na Sveučilištu, a glavni inicijator Marko Vračević ponovio je da je značajan broj roditelja u ovom vremenu ostao bez zaposlenja. Istovremeno, školarina nije umanjena. Naprotiv...
- Tražimo njezino smanjenje za 25 posto, te punu transparentnost u radu Rektorata i Studentskog zbora, uz naravno ukidanje online nastave. U skladu s Proračunom Sveučilišta, a pouzdano znamo da se rado o milijunskim iznosima, smatramo da smanjenje od 25 posto ne bi znatno utjecalo na prihode uposlenih, rekao je Vračević.
Ukazao je još jednom na lošu kvalitetu online nastave, podsjetivši kako školarina u prosjeku iznosi oko 750 KM po jednom semestru. Poručeno je i kako jučerašnji skup nije bio politički inspiriran, te da unatoč tvrdnjama Studentskog zbora nije imao veze s predizbornom kampanjom.
- Mi se samo zalažemo za prava studenata, dok golu politiku imamo upravo u Rektoratu i Studentskom zboru. Taj zbor u stvari nije naš, jer se dugo ne zalaže za prava studenata, dodao je Vračević.
Rektoratu je na kraju poklonio digitron kako bi izračunali koliko je 25 posto od današnje školarine, te nogometnu loptu koju odsad mogu napucavati,“kao što su dosad studente“.
Student Pravnog fakulteta Dario Hrkać kazao je kako Rektorat i Studentski zbor ignoriraju sve što je dosad radio, pa i poruke koje im je odaslao. I on je napomenuo da je veliki broj studenata iz drugih gradova i općina unaprijed platio stanarine u Mostaru ili boravak u Studentskom domu.
- Odluka o online nastavi je sramna i ključni je razlog zašto smo tu. Mnogo je problema i nadam se da je ovo početak promjena u životu studenata u ovom gradu. Kolektivna šutnja koju smo imali predstavljala je veliki problem. Njima je važna samo uplatnica, naveo je, kazavši i kako bi sasvim sigurno na prosvjedu bilo više studenata da nije pala kiša.
Stari dug, ispisnica, pa upisnica
Mladen Tomić, student Kriminalistike ispričao je slučaj svog prijatelja, koji nedavno nije uspio upisati se na isti studij.
-Prethodno je išao na Ekonomski fakultet. Prvi semestar prošle godine platio je 750 KM, da bi danas – godinu kasnije kada je došao upisati studij Kriminalistike, Sveučilište od njega zatražilo uplatu od 750 KM za drugi semestar prošle godine koji nije ni pohađao, 100 KM za ispisnicu i 750 KM za upis na novi studij. To nije uredu i očigledno je da njih zanima samo novac. Studenti danas prema nekim izračunima financiraju 90 posto našeg fakulteta. To je dakle privatni fakultet, naveo je, te pobrojao i probleme s online nastavom.
- Toje prije svega konstantno rušenja servera za nastavu. Kada bi nas bilo priključeno po stotinu i više, ništa nismo uspijevali uraditi. Zbog toga smo kasnije padali na ispitima. Na online ispitima se znalo dešavati da pored profesora plače dijete ili supruga udara lončićima za kuhanje. To zaista nije uredu, rekao je Tomić.
Podsjećamo, prethodnih dana iz Studentskog zbora Sveučilišta tvrdili su da prosvjedi imaju političku porazinu, te da su dio predizborne kampanje, obzirom da je Vračević član Naše stranke, a Hrkać – Hrvatske republikanske stranke.
J. S.