Dnevni.ba - PRELOADER

Zabrinutost ponovnom kriminalizacijom klevete u RS-u

27 Srp 2023


Zabrinutost ponovnom kriminalizacijom klevete u RS-u

Stručnjaci UN-a za ljudska prava izražavaju zabrinutost nedavno usvojenim izmjenama i dopunama Kaznenog zakona u Republici Srpskoj a kojima se ponovno uvodi kriminalizaciju klevete, a što predstavlja potencijalnu opasnost od negativnog utjecaja na slobodu izražavanja u BiH te doprinosi suženju prostora za građanski aktivizam.

- BiH je dala dobar primjer zemljama regije dekriminalizirajući klevetu prije 20 godina, što se može i treba rješavati samo putem građanskog prava. Ponovna kriminalizacija klevete je veliki korak unatrag za ostvarenje prava na slobodu izražavanja, ne samo u RS, već u cijeloj zemlji, poručeno je u priopćenju kojeg potpisuju Irene Khan, specijalna izvjestiteljica za slobodu mišljenja i izražavanja, Clément Nyaletsossi Voulé, specijalni izvjestitelj za slobodu mirnog okupljanja i udruživanja i Mary Lawlor, specijalna izvjestiteljica za aktiviste za ljudska prava.

Inkluzivni politički diskurs

Ovi stručnjaci UN-a upozoravaju i da kriminalizacija klevete negativno utječe na stanje ljudskih prava, posebno na slobodni i inkluzivni politički diskurs, pravo na traženje, primanje i davanje informacija te na slobodu medija. Usvojeni amandmani na entitetski zakon suprotni su globalnim trendom dekriminalizacije klevete, uključujući i Europu, gdje je nekoliko država članica EU-a te kandidata za članstvo ukinulo kriminalizaciju klevete ili poduzelo korake ka tome. U reagiranju s podsjeća i da je zakonodavno tijelo RS-a usvojilo te amandmane unatoč brojnim i jasnim pozivima novinara, aktera građanskog društva i međunarodnih organizacija za ljudska prava protiv takvog retrogradnog poteza.

Poštivanje prava na slobodu izražavanja

- Iako smo zamijetili povlačenje Nacrta amandmana koji za cilj ima kriminaliziranje uvrede, duboko žalimo što su vlasti RS-a odlučile kriminalizirati klevetnički govor izricanjem novčanih kazni u visini do šest tisuća maraka a osobito smo zabrinuti što se zakonske odredbe može koristiti za ušutkivanje kritičkih glasova, uključujući novinare, aktiviste za ljudska prava i političku opoziciju, navode ovi stručnjaci UN-a uz poziv vlastima RS-a da ukinu amandmane i osiguraju poštivanje prava na slobodu izražavanja.

Vijesti BiH


JOSÉ RAÚL MULINO

Panamski predsjednik: Nema pregovora s Trumpom, kanal je naš

Panamski predsjednik José Raúl Mulino jučer je isključio mogućnost pregovora s novoizabranim pred...

27 Pro 2024

TRAVNIK

Mjesec borbe protiv ovisnosti: U Travniku registrirano 75 objekata za igre na sreću

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti Multidisciplinarni tim za zaštitu prava dje...

27 Stu 2024

VREMENSKA PROGNOZA

U Bihaću jutros 14 stepeni, danas u BiH oblačno, poslijepodne novo naoblačenje, moguća kiša

U Bosni je jutros magla i niska naoblaka, a u ostalim dijelovima malo do umjereno oblačno i sunča...

26 Stu 2024