Zaključci revizora o podjeli novca političkim strankama iz proračuna
Vlada Federacije BiH u prošloj godini dodijelila je dva milijuna maraka političkim strankama i koalicijama. Unatoč tako velikom iznosu kojim građani financiraju političke stranke, federalni revizori nisu mogli izvršiti adekvatan nadzor nad utroškom tih sredstava, stoji u Izvješću Ureda za reviziju institucija FBiH o financijskoj reviziji Vlade FBiH (Glavno tajništvo) za 2020. godinu. U Izvješćju se napominje da je Vlada u veljači 2020. godine donijela Odluku o usvajanju Programa utroška sredstava s kriterijima raspodjele "Tekući transferi neprofitnim organizacijama - Za političke stranke i koalicije" u iznosu od 3.800.000 KM, ali su odlukom iz lipnja ta sredstva smanjena na 2.000.000 KM.
Kriterij za podjelu novca
Od tog je iznosa 40% raspoređeno na sve političke subjekte koji su zastupljeni u Parlamentu FBiH u jednakim iznosima, a 60% prema broju zastupnika u domovima entitetskog Parlamenta, izabranim na neposrednim izborima održanim u listopadu 2018. Gledajući pojedinačno po strankama, najviše novca dobili su SDA (315.019 KM), SDP BiH (253.480 KM), SBB BiH-Fahrudin Radončić (115.019 KM)… Kada je riječ o koalicijama, najviše sredstava dobile su stranke okupljene oko HDZ-a BiH. Tako je koalicija HDZ BiH, HSS, HKDU BiH, HSP-HNS, HSP DR AS BiH, HDU BiH, HSS SR dobila 222.710 KM, HDZ BiH, HKDU BiH, HSP-HNS HSP DR AS BiH, HDU BiH 61.172 maraka te HDZ BiH i HKDU BiH 61.172 KM, te su te tri koalicije dobile ukupan iznos od 345.054 KM. Pojedine stranke pojavljuju se i pojedinačno i u koalicijama. Tako je Demokratska fronta dobila 53.480 KM, a koalicija DF-GS, Željko Komšić: BiH pobjeđuje je lani inkasirala 115.019 od Vlade FBiH.
Kako navode revizori, transfer je realiziran u iznosu od 1.954.213 KM iz razloga što Srpska napredna stranka, kojoj je po odluci dodijeljen iznos od 45.787 KM, ni u 2020. godini nije dostavila zahtijevanu vjerodostojnu dokumentaciju za pripremu naloga za plaćanje, te se transakcije nije moglo izvršiti. “Uvidom u dokumentaciju, utvrdili smo da je Tajništvo 3. ožujka 2020. uputilo zahtjev političkim strankama da dostave svoj program utroška za tu godinu, a zatim, 15. lipnja 2020., zahtjev za dostavu revidiranog programa utroška sredstava za 2020. godinu. Korisnici su dostavili programe utroška u različitim formama u kojima su, u pojedinim slučajevima, osim Proračunom odobrenih sredstava, uključena i sredstva iz ostalih izvora financiranja, zbog čega je onemogućeno praćenje namjenskog utroška proračunskih sredstava po pojedinačnim programima političkih stranaka“, konstatiraju revizori. Kako su pojasnili, korisnicima su kvartalno doznačena sredstva, a potom upućeni zahtjevi za dostavu izvješća o utrošenim sredstvima za sva četiri kvartala, ali bez utvrđene forme izvješćivanja.
Najviše potrošeno na plate
“U dostavljenim izvješćima, političke stranke su iskazale troškove grupirane po vrstama na različitim obrascima, u kojima su pravdali i utrošak sredstava koja nisu odobrena iz Proračuna FBiH. Uz izvješća nije priložena dokumentacija kojom se potvrđuje da su sredstva utrošena sukladno dostavljenim programima utroška za 2020. U izvješću o utrošku sredstava, dostavljenom Federalnom ministarstvu financija, Tajništvo je na osnovu pojedinačnih izvješća političkih stranaka, sačinilo analizu utroška sredstava po namjeni za: plaće i naknade troškova zaposlenih (32%), doprinose poslodavaca (5%), izdatke za materijal, sitan inventar i usluge (37%), humanitarnu pomoć i stipendije (1%) i ostale rashode (25%)“,, navode revizori.
Kako Tajništvo nije utvrdilo jednoobraznu formu izvješćivanja političkih stranaka i koalicija, izvješća korisnika nisu međusobno usporediva i prihvaća ih se bez odgovarajuće dokumentacije. Zbog toga se ne može izvršiti ni adekvatan nadzor nad utroškom dodijeljenih sredstava. Preporuka revizora je utvrditi ujednačenu formu izvješćivanja za političke stranke i koalicije i vršiti nadzor nad namjenskim utroškom transfera.