Dnevni.ba - PRELOADER

'Zakon Željke Cvijanović' pada na Ustavnom sudu BiH

14 Lis 2021


'Zakon Željke Cvijanović' pada na Ustavnom sudu BiH

U Službenom glasniku Republike Srpske u utorak popodne objavljen je ukaz predsjednice entiteta Željke Cvijanović  o proglašenju Zakona o neprimjenjivanju Odluke Visokog predstavnika kojom se donosi Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH.

To znači da je Zakon o neprihvatanju odluke Visokog predstavnika na snagu stupio jučer, odnosno dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku.

Svega tri člana

Podsjećamo, bivši visoki predstavnik Valentin Inzko pred kraj mandata nametnuo je izmjene Krivičnog zakona BiH, prema kojema je kažnjivo negiranje genocida i drugih zločina presuđenih na domaćim i međunarodnim sudovima.

- Proglašavam Zakon o neprimjenjivanju Odluke Visokog predstavnika kojom se donosi Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH koji je Narodna skupština RS-a usvojila na dvadesetoj posebnoj sjednici održanoj 30. srpnja 2021., navedeno je u ukazu Cvijanovićeve.

Ovaj Zakon sadrži svega tri člana. U članu 1. navodi da se odluka Visokog predstavnika neće primjenjivati na teritoriji Republike Srpske. U članu 2.  piše da nadležni organi RS-a neće surađivati s nadležnim organima BiH u pogledu primjene Odluke Visokog predstavnika, dok se u članu 3. precizira da će Zakon u Republici Srpskoj na snagu stupiti dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku (jučer).

Predsjednica RS-a potpisala je i ukaz o proglašavanju Zakona o dopunama Krivičnog zakona Republike Srpske u kojemu se zabranjuje javno izrugivanje ovome entitetu.

- Tko javno izloži poruzi, preziru ili grubom omalovažavanju Republiku Srpsku, njenu zastavu, grb, amblem ili himnu, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine, piše u Zakonu.

Ako je djelo izvršeno “na način da se Republika Srpska označi kao agresorska ili genocidna tvorevina, ili njeni narodi agresorskim ili genocidnim, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina”.

Ako, pak, ovo učini osoba iz institucija ili službeno lice, kaznit će se kaznom zatvora od dvije do deset godina. I ovaj Zakon stupio je na snagu jučer.

Pravna nesigurnost

Pravo pitanje je da koji zakon će – onaj doneseni u utorak ili Inzkov imati veću pravnu snagu, odnosno kako bi se ubuduće po ovome pitanju mogli ponašati tužitelji i sudije u Republici Srpskoj, ali i na teritoriji Bosne i Hercegovine. Poznati sarajevski odvjetnik Vlado Adamović predviđa novi spor pred Ustavnim sudom BiH.

- U Republici Srpskoj donesen je zakon kojim se derogira zakon koji je ranije donio Visoki predstavnik. Zakon koji je donio Valentin Inzko važi na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine. Zakon donesen u utorak u RS-u je zakon niže nadležnosti, on se dakle odnosi na dio države, odnosno na jedan entitet, tako da sam uvjeren da će u sporu Ustavni sud BiH odrediti koji od ova dva zakona će dalje biti u primjeni, navodi Adamović.

Ističe i kako dva zakona koja su u “koliziji” lako mogu zbuniti i građane i tužitelje.

- U ovome trenutku imamo pravnu nesigurnost, jer su i jedan i drugi zakon u primjeni. Građani trebaju biti oprezni, jer bez obzira na donošenje ovoga zakona, u Republici Srpskoj tužitelji još uvijek imaju ovlasti podnositi prijave po Inzkovom zakonu, napomenuo je Adamović.

Zanimljivo je i kako je ovaj zakon donesen istoga dana kada je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio “samostalnost Republike Srpske u okviru BiH”. Inače, isti je uzrok blokade koja u državnim institucijama traje od srpnja.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Sij 2025