Dnevni.ba - PRELOADER

Žal za nekadašnjom Fabrikom duhana Mostar: Boli što sve dobro uništiše, nisam mogla proći, a ne zaplakati...

3 h 59 min


Žal za nekadašnjom Fabrikom duhana Mostar: Boli što sve dobro uništiše, nisam mogla proći, a ne zaplakati...
Foto: Hercegovina.info

Nekad grandiozni objekt Fabrike duhana Mostar nestaje s mjesta na kojemu je proveo desetljeća. 

Rušenje je započelo prije mjesec dana i na ovomu mjestu će se kada dođe vrijeme započeti graditi novi suvremen objekt u kojemu će se prema pričama Mostaraca skrasiti veliki tržni centar. 

Administrativno, Fabrika duhana Mostar, inače nekada gospodarski gigant i jedno od najstarijih poduzeća u zemlji, prestalo je postojati još 2013. Tada je putem javne licitacije prodana pokretna imovina poduzeća. 

Suze...

Bio je to jedan u nizu teških dana za djelatnike koji su uglavnom završili na ulici i danas nastoje uvezati radni staž i pokušati ostvariti makar pravo na minimalnu mirovinu. Najčešće starosnu. Teško im je, kažu, i danas, kada objekta u kojemu su proveli desetljeća, godine, mladost, nestaje.

- Jučer sam prošla pored prostora na kojemu se dosada nalazila zgrada naše Fabrike duhana. Nisam mogla proći, a ne zaplakati... Išla sam do Blagaja, i u povratku sam vidjela da ruše i upravnu zgradu. Skoro sve su srušili. Nisam tamo bila od sredine ožujka. Tada nije bilo srušeno. Kolegica Jasna Rahimić mi se javljala kasnije s porukom da je i nju obuzela velika tuga. I tada sam zaplakala... Svjesna sam da to više nikada neće postojati ili raditi. Provela sam tamo tri decenije i boli što sve uništiše, kaže nam bivša djelatnica Aida Kajtaz.

Aida kajtaz

Provela sam tamo tri desetljeća i boli što sve uništiše, kaže nam bivša djelatnica Aida Kajtaz.

 

Više od 130 radnika nakon gašenja proizvodnje prolazili su pravu agoniju, bez plaća i uvezanog staža. Nada je oživjela u ožujku 2019. kada je oglašena prodaja putem javne licitacije kompleksa FDM-a. Vlada Federacije je 2021. odobrila 50.000 KM za pokretanje stečajnog postupka, te za realizaciju eventualno i drugih aktivnosti pred sudskim i drugim organima zadužila Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. 

Nakon neuspjele prodaje, sud je u ožujku 2022. oglasio prodaju kompleksa, međutim od je odustao prvorangirani ponuđač nakon što u datom roku nije uplatio šest milijuna maraka. 

Trakavica

U konačnici, kompleks FDM-a je otišao u ruke kompanije Mikra-Matic koja je posljednjeg dana roka Općinskom sudu u Mostaru dostavila dokaz o uplati pet milijuna i 10.000 KM. Više od dvije godine, nakon toga, radnici su čekali da od prodaje namire potraživanja.

- Polovinom studenoga smo nakon 17 godina uspjeli okončati tu agoniju. Djelatnici su podijelili novac, dio ukupnog iznosa od milijun i pol maraka je otišao i firmama kojima smo dugovali. Porezna uprava nam je uzela dva i pol milijuna za doprinose. Nažalost, određene poslove PIO/MIO neće da odrađuje, pa je taj posao naš odvjetnik dodijelio jednoj Agenciji za računovodstvo. Sve to traje oko tri mjeseca. Komplicirana je to procedura, potrebno je odraditi poslove za 130 ljudi, među kojima danas neki nisu među živima. Ovoj državi se ništa ne može ostati dužan, dodaje Kajtaz.

Kaže kako će uskoro u mirovinu, ali starosnu.

- Imat ću 28 godina staža, a u starosnu mirovinu mogu 2028. Nadam se da ću to dočekati. Kažu da će na mjestu naše Fabrike u budućnosti biti Lidl. Nikada neću otići. Teško bi mi palo. Ima još tržnih centara u našem gradu. Fabrike više nema. Nažalost. Tamo smo ostavili sve, i ovo nije moralo tako završiti. Sve je u ovoj državi režirano na način da ono iz starog uspješnog sistema propadne. Ovim danas to ne treba, kaže nam na kraju.

Svojevremeno je Federalna financijska policija utvrdila više nepravilnosti i sumnjive milijunske gubitke u Fabrici duhana Mostar, koji su se u godinama kasnije gomilali, dok se očigledan kriminal u ovome poduzeću nikad nije ozbiljno istražio. Sva dokumentacija FDM-a je izgorjela u nizu požara, nakon što su bivši djelatnici 2015. prestali dežurati u nekadašnjoj zgradi.

Privatizacijska pljačka

Bosna i Hercegovina je u bivšoj Jugoslaviji bila dom brojnih uspješnih privrednih giganata. Neke od firmi osvajale su s lakoćom svjetska tržišta, a danas trideset godina nakon završetka rata neke od njih više i ne postoje.

Osim mostarske fabrike duhana u tu skupinu, može se slobodno reći opljačkanih tvornica pod krinkom poslijeratne privatizacije, spadaju i Šipad, Energoinvest, Soko Mostar, Agrokomerc, Famos, Rudi Čajevac, Dita Tuzla… Bile su to tvornice u kojima je radilo nekoliko stotina tisuća ljudi. Danas je stanje po pitanju industrijske proizvodnje i zaposlenih očajno.  

U najboljim godinama FDH Mostar zapošljavala je oko 400 djelatnika. 

S. Ž.

Hercegovina


TIK TOK

Policija upozorava: Među mladima u Hercegovini širi se opasan TikTok izazov

Ministarstvo unutarnjih poslova Županije Zapadnohercegovačke objavilo je da se na području Herceg...

2 h 26 min

Predstavljeni rezultati projekta 'MOSTARKA': Žene kao izvor izvrsnih i inovativnih ideja

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održana je završna konferencija proj...

4 h 59 min

NDC i Udruga 'Dignitet' održali događaj 'U susret pozitivnim promjenama'

U povodu završetka zakonskog postupka imenovanja direktora Zavoda za pružanje besplatne pr...

6 h 32 min