Zapadni Balkan sve više zanimljiv investitorima, ali BiH i dalje skuplja tek mrvice

Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Bosna i Hercegovina niti do dan danas ne može se pohvaliti nekom velikom inozemnom investicijom. Bh. ekonomija uglavnom preživljava na domaćim investicijama što je s jedne strane vrlo pozitivno ali ipak domaći investitori ne posjeduju dovoljno veliki kapital kako bi rast BDP-a u našoj zemlji na godišnjoj razini bio veći od šest posto.
A bez takvog rasta ne možemo očekivati ekonomski oporavak. Upravo zbog toga nasušno je potrebno napokon privući velike inozemne investitore jer za to imamo niz komparativnih prednosti – resurse, jeftiniju radnu snagu nego je to slučaj u Europskoj uniji, blizina tržišta EU…
Ali sve to pada u vodu ukoliko znamo da smo europska meka za korupciju, kriminal, klijentelizam, nepotizam… Bez uspostave političke, ekonomske i pravne sigurnosti i dalje će nas bilo kakav ozbiljniji investitor izbjegavati u širokom luku.
Regionalna ulaganja
- Zapadni Balkan postaje sve značajnije mjesto za ulaganje na kome se zalaže za i promovira transparentnost, sveobuhvatnost i povjerenje, rekla je koordinatorica Akcijskog plana za zajedničko regionalno tržište u Vijeću za regionalnu suradnju (RCC) Pranvera Kastrati u uvodnom izlaganju na investicionoj konferenciji zapadnog Balkana održanoj u Ljubljani.
Na konferenciji su Vijeća regionalnu suradnju i Komorski investicijski forum šest ekonomija zapadnog Balkana (WBCIF) okupili europske investitore iz Austrije, Hrvatske, Italije i Slovenije, agencije za promociju investicija sa zapadnog Balkana, ministarstva odgovorna za politiku i promociju ulaganja, regionalne organizacije i međunarodne financijske institucije da predstave mogućnosti i koristi ulaganja u regiji. - Prema izvješću Svjetske banke, od 2019. godine udio izravnih inozemnih investicija u BDP-u regiji iznosio je 4,9 posto, odnosno 5,3 posto 2020. i 5,8 posto 2021. dok procjene kažu da će taj udio za ovu godinu biti 5,2 posto, a sličan postotak se predviđa i za naredne dvije godine. Iako ne možemo jamčiti kakvi će biti ekonomski izgledi u godinama koje dolaze, sigurni smo da Zapadni Balkan postaje sve značajnije mjesto za ulaganje na kome se zalaže za i promovira transparentnost, sveobuhvatnost i povjerenje, rekla je Kastrati. Naglašava kako se ništa ne može izgraditi preko noći, ali da se može kontinuirano raditi na konsolidaciji kroz različite druge oblasti kao što su, recimo, transport, mobilnost, roaming, inovacije, industrija i druge, prenosi RCC.
- Kako je regionalna suradnja jedini održiv način misli 76 posto žitelja zapadnog Balkana, kao i 69 posto gospodarstvenika iz regije koji razumiju i podržavaju značaj zajedničkog rada na prevladavanju izazova koji dolaze izvana, ali i iz same regije, rekla je ona.
Poslovni ambijent
Uistinu u regiji se posljednjih godina itekako ulaže, naročito u Republici Srbiji ali i drugim državama. Ono što je zabrinjavajuće za nas što smo i dalje na regionalnom dnu, a vlasti malo toga radi kako bi se provele nužne reforme.
Bez sveobuhvatnih reformi i stvaranje boljem poslovnog ambijenta promjene situacije neće biti. Isto tako, bez značajno pojačane ekonomske diplomacije sve će i dalje ostati na tome da se čudom čudimo kako drugi privlače inozemne investicije.