ZASJEDALA VLADA FBiH: Oporavljamo se u odnosu na 'lockdown razdoblje' ali i dalje značajno kaskamo u odnosu na 2019.

04 Ruj 2020


ZASJEDALA VLADA FBiH: Oporavljamo se u odnosu na 'lockdown razdoblje' ali i dalje značajno kaskamo u odnosu na 2019.

Piše: Dragan Bradvica

Federalna vlada je prihvatila pregled naplate poreznih prihoda i doprinosa na teritoriji FBiH za srpanj 2020. godine iz kojeg je vidljiv oporavak naplate poreza u odnosu na 'lockdownrazdoblje' ali smo i dalje debelo ispod istog razdoblja prošle godine.

Tako je od neizravnih poreza prikupljeno 282 milijuna maraka što je u odnosu na lipanj veće za 49 posto ili za 92,8 milijuna maraka ali i za 10,5 posto ili za 33,2 milijuna maraka manje nego u srpnju 2019.  Kada je riječ o raspodjeli raspoloživih prihoda od neizravnih poreza korisnicima u FBiH, u srpnju su proračunu raspoređena 102 milijuna maraka, što je 12 milijuna manje nego u istom mjesecu protekle godine. Ukupan dio prihoda za raspodjelu županijskim proračunima iznosio je 144,4 milijuna maraka i manji je 17 milijuna maraka. Raspoloživi prihodi od ovih poreza za raspodjelu općinskim/gradskim proračunima iznosili su 23,7 milijuna maraka, što je za 2,8 milijuna maraka manje u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Prikupljanje poreza

Ukoliko gledamo dalje, ukupno naplaćeni prihodi od poreza na dobit na teritoriji FBiH u srpnju ove godine iznosili su 28,6 milijuna maraka i manji su za 11,7 posto ili za 3,8 milijuna maraka u odnosu na isti mjesec 2019.

Ukupni prihodi od poreza na dobit u FBiH iznose 213,7 milijuna maraka s padom od 12,1 posto ili za 29,4 milijuna maraka.

Ukupno uplaćeni prihodi od poreza na dohodak u julu 2020. godine su iznosili približno 35 milijuna maraka i u usporedbi s naplatom iz lipnja veći su za šest posto ili za nešto više od dva milijuna maraka. Nakon znatno smanjene naplate u aprilu, ovi prihodi se ponovo kreću uzlaznom putanjom, a izvršenje iz jula također ide u prilog trenutnom održavanju takvog toka.

U srpnju 2020. ukupna naplata prihoda po osnovu doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje, za zdravstveno i za osiguranje od nezaposlenosti iznosila je 329,3 milijuna maraka. Od toga se 298 milijuna maraka odnosi na izravne uplate obveznika, što je u usporedbi sa ostvarenjem iz srpnja 2019. manje za 1,2 posto ili za 3,6 milijuna maraka.

Zakon o fiskalnim sustavima

Vlada FBiH je, na sjednici u Mostaru, utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim sustavima. Naime, nakon višegodišnje primjene ovoga zakona iskazana je potreba za unaprjeđenjem sustava fiskalizacije s ciljem sveobuhvatnog načina evidentiranja prometa i omogućavanja slanja podataka o svakom pojedinačno ostvarenom prometu prema Poreznoj upravi sukladno tehnološkom razvoju povećane brzine prijenosa podataka i uvođenja 4G mreže u BiH. Jedno od novopredloženih rješenja odnosi se na obveznike fiskalizacije, te je proširen obuhvat poslovnih subjekata i poduzetnika koji posluju gotovinom. Izuzeti su poslovni subjekti i poduzetnici koji obavljaju djelatnosti oslobođene plaćanja PDV-a ukoliko ne posluju s gotovinom.

Također je izuzeta trgovina na veliko s obzirom da se, sukladno propisima o unutarnjem platnom prometu, plaćanje vrši bezgotovinski, što je bio i prijedlog poslodavaca. Izuzetak se odnosi i na organizatore igara na sreću koji su putem posebnog IT sustava povezani s Poreznom upravom.Novo je i to što će putem fiskalnih uređaja biti evidentiran promet na koji se ispostavljaju PDV fakture (plaćanje i oslobađanja) pri čemu je uspostavljena izravna veza ovog sa Zakonom o PDV-u.Predložena su nova i zakonska rješenja mehanizma nadzora nad proizvođačima ili zastupnicima fiskalnih uređaja i serviserima. Uvedena je obveza dostavljanja jamstava od 300 tisuća maraka kao preventivnog mehanizma kontrole proizvođača ili zastupnika fiskalnih sustava u slučajevima kad ne ispunjavaju zakonske obveze, a koja će biti korištena za obeštećenje obveznika fiskalizacije koji su pretrpjeli štetu. Kaznena politika je uređena da preventivno djeluje na sve sudionike u procesu fiskalizacije. U proteklom razdoblju se pokazalo da novčane kazne nisu dovoljno visoke. Stoga su iznosi prekršajnih novčanih kazni povećani sukladno Zakonu o prekršajima FBiH.

Gabrić i Žulj v. d. članovi NO Hrvatske telekomunikacije Mostar

Vlada FBiH dala je prethodna suglasnost za razrješenje vršitelja dužnosti članova Nadzornog odbora Binas d.d. Bugojno i za imenovanje Mersihe Alagić i Mehrida Omerinovića za članove ovog NO, na razdoblje od četiri godine.

Nadzornom odboru Sarajevoputevi d.d. Sarajevo Vlada je dala prethodnu suglasnost za imenovanje Nataše Fazlić za članicu Uprave Društva - direktoricu, na razdoblje od četiri godine.

Prethodne suglasnosti dane su Nadzornom odboru JP Željeznice FBiH za donošenje odluka o imenovanju Enisa Džafića za generalnog direktora - predsjednika ovog poduzeća, na razdoblje od četiri godine, te o razrješenju vršiteljedužnosti članova Uprave ovog poduzeća.

Zbog isteka mandata, dana je prethodna suglasnost za razrješenje članova Nadzornog odbora  Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, a za vršitelje ovih dužnosti imenovani su Dragan Gabrić i Kristina Žulj, do okončanja natječajne procedure, a najduže do tri mjeseca.

Prihod namjenske industrije u 2019. iznosio 305.183.891 maraka

Vlade FBiHusvojila je i izvješće Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o poslovanju gospodarskih društava namjenske industrije u FBiH za 2019. Namjenska industrija u FBiH je prošle godine ostvarila ukupan prihod od 305.183.891 maraka, a prihod od izvoza 236.689.313 maraka. Ukupni troškovi iznosili su 262.045.112 maraka. Ova gospodarska društva lani su ostvarila dobit od 43.110.524 maraka, a na kraju 2019. zapošljavala su 3.513 radnika Ukupna potraživanja iznosila su 114.818.180 maraka, a ukupne obaveze (dugovanja) 195.216.154 maraka. U 2019. je vrijednost kapitala društava namjenske industrije povećana za 34.856.982 maraka u odnosu na stanje od 31. prosinca 2018., a na svakih 100 maraka rashoda ostvarila su 116 maraka prihoda. Sva ova društva lani su poslovala pozitivno, a Igman d.d. Konjic i BNT-TMiH d.d. Novi Travnik ostvarili i znatno bolje rezultate u odnosu na 2018.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

5 h 44 min

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

12 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.