Dnevni.ba - PRELOADER

Zašto raste cijena kave?

17 Lip 2024


Zašto raste cijena kave?
Kava

U proteklim mjesecima, ljubitelji kave širom svijeta suočavaju se sa rapidnim rastom cijena njihovog omiljenog napitka. Ovaj trend uzrokovan je nizom faktora, koji su uzburkali tržište kave, a posljedica je poremenćena ravnoteža ponude i potražnje.

Svjedoci smo nepovoljnih promjena u lancu distribucije, koje dodatno povećavaju troškove transporta i distribucije kave. Ovo sve zajedno doprinosi rastu cijena na globalnom nivou. Pitanje dana je zato: kako će ovi globalni tokovi uticati na cijene kave kod nas? Da li naši proizvođači kave mogu ostati izuzeti iz globalnih promjena? Za sada im to uspijeva, ali – po koju cijenu i koliko to utiče na njihovo poslovanje?

Da bismo bolje razumjeli situaciju, najprije ćemo je malo detaljnije analizirati
Prva komponenta ovog kompleksnog problema leži u drastičnim klimatskim promjenama koje su pogodile dve ključne zemlje proizvođače kave. Vijetnam, najveći proizvođač robuste, već dvije godine za redom trpi zbog dugotrajnih suša. Iste su ozbiljno narušile zdravlje biljaka i smanjile prinose. Ovo je dovelo do nedostatka kave na tržištu. A kada potražnja premaši ponudu, to neminovno dovodi do značajnog rasta cijena.Stoga smo svjedoci situacije u kojoj je robusta, po prvi put u povijesti, nadmašila cijenu arabike.

S druge strane, Brazil, dominantan proizvođač arabike, suočava se sa obilnim kišama. Iste su oštetile usjeve i dodatno smanjile proizvodnju, pa od kraja 2023. godine, bilježimo rast cijene arabike za oko 40%.

Uz klimatske izazove, dodatni pritisak na tržište dolazi iz poremećaja na međunarodnim trgovinskim rutama. Pandemija COVID-19 je poremetila globalne lance distribucije. Taman kada je izgledalo da se polako stabilizira, novi problemi, poput logističkih zastoja i nedostatka radne snage, dodatno otežavaju situaciju. Ovi faktori rezultirali su sporijim isporukama i povećanim troškovima transporta. Svi navedeni problemi se direktno odražavaju na cijenu kave. Za sada, na globalu. Dodatno, u posljednjih nekoliko godina, svjedoci smo i stalnog rasta troškova energije koji utiču na mnoge industrije, uključujući i proizvodnju kave.

Konačno, globalna politička situacija, obilježena je sve učestalijim oružanim sukobima, dodatno utiče na tržište kave. Konflikti širom svijeta poremetili su trgovinske tokove i stvorili neizvjesnost koja odvraća investicije i destabilizira cijene. Napadi Huta na teretne brodove u Crvenom moru prisiljavaju brodove da koriste alternativne rute, poput obilaska oko Afrike i Rta Dobre Nade, umesto Suetkog kanala. Ovo značajno komplicira tranzitno vrijeme brodova iz Azije prema Europi sa 30 na 90 dana što povećava troškove transporta i cijene sirove kave.

Imajući sve navedeno u vidu, situacija na tržištu, čini se, nikad nije bila kompleksnija i očigledno je da će stabilizacija tržišta zahtjevati vrijeme, navodi Blic.

Biznis


KREDITIRANJE

Usporilo kreditiranje kompanija u Eurozoni

Kreditiranje kompanija u eurozoni blago je usporilo u svibnju, prvi puta od kraja prošle godine. ...

8 min

NAFTA

Cijene nafte oštro pale nakon prekida vatre između Izraela i Irana

Na svjetskim  su tržištima cijena nafte prošloga tjedna potonule više od 11 posto jer su nakon d...

30 Lip 2025

BURZE

Svjetske burze porasle, kad su napetosti na Bliskom istoku popustile

Svjetske su burze prošloga tjedna porasle. Ponajviše zahvaljujući dogovoru o prekidu vatre između...

30 Lip 2025