Zatvaranje OHR-a nakon što se ispuni ciljevi od prije 13 godina
Komentirajući nacrt ruske i kineske rezolucije o ukidanju funkcije visokog predstavnika u BiH, u koju je Associated Press imao uvid, iz Europske unije (EU) su za Radio Slobodna Europa (RSE) izrazili očekivanje da Ured visokog predstavnika (OHR) u BiH nastaviti djelovati na ispunjavanju pet ciljeva i dva uvjeta koji su 2008. godine dogovoreni kao uvjeti za zatvaranje OHR-a u BiH. Za ukidanje OHR-a u BiH su 2008. godine postavljeni '5+2' uvjeta i cilja, među kojima su raspodjela imovine između države i drugih razina vlasti, rješenje za vojnu imovinu, provedba Konačne odluke za Brčko Distrikt BiH, fiskalna održivost BiH, te vladavina prava. Rusija i Kina predstavile su, naime, polovinom mjeseca u Vijeću sigurnosti UN-a nacrt rezolucije kojim bi se međunarodnom visokom predstavniku u BiH odmah oduzelo ovlasti nadgledanja provedbe mirovnog sporazuma iz 1995. godine kojim je okončan rat u zemlji, a tu funkciju u potpunosti ukinulo u roku od dvije godine.
“EU se raduje dobroj suradnji s Christianom Schmidtom, kojeg je Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) imenovao novim međunarodnim visokim predstavnikom za BiH. EU nastavlja suradnju s BiH na provedbi 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o njezinoj prijavi za stjecanje statusa kandidata za članstvo u EU te očekuje da će BiH iskoristiti naredne mjesece u napretku u njihovu ispunjavanju”, stoji u odgovoru EU-a za RSE. Nadalje se dodaje da rečeno podrazumijeva usvajanje vladavine zakona i pravosudne reforme kao i napredak u svezi ustavnih i reformu izbornog zakonodavstva. “Ove su reforme ključne za dokazivanje da BiH ozbiljno shvaća integraciju u Uniju sukladno težnjama svojih građana”, zaključuje se u odgovoru EU za RSE.
Prethodno su iz veleposlanstava SAD-a i Velike Britanije u BiH za Radio Slobodna Europa naveli da se zatvaranje ureda OHR-a ne temelji na vremenskim rokovima, već na ispunjenju definiranih kriterija.
Veleposlanici Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) formalno su 27. svibnja imenovali Christiana Schmidta za sljedećeg visokog predstavnika a on bi tu funkciju trebao preuzeti 1. kolovoza, nakon ostavke Valentina Inzka koji je na toj funkciji već 12 godina.
Ovlasti visokog predstavnika su na meti kritika predstavnika Srba u BiH, koji su usko povezani s Rusijom, jer ne postoji mogućnost žalbe na njegove odluke, koje na snagu stupaju čim ih on donese. Funkcija visokog predstavnika sa statusom diplomatske misije u BiH je uspostavljena sukladno Općem okvirnom sporazumu za mir u BiH, tj. Daytonskom mirovnom sporazumu postignutom u studenom 1995., točnije Aneksu 10, sa zadaćom da nadgleda provedbu mirovnog sporazuma. Visoki predstavnik za BiH je međunarodni predstavnik UN-a koji nadgleda i koordinira provedbu civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma.
HARTMANN: Put ka EU zatvara OHR
Put BiH ka EU istodobno znači i put ka zatvaranju OHR-a a svima u BiH su jasni '5+2' kriteriji za zatvaranje OHR-a. Realno je očekivati da će novi visoki predstavnik posvećeno raditi s domaćim vlastima u smislu ispunjavanja tih pet ciljeva i dva uvjeta. Svi mi u Vijeću za provedbu mira želimo da BiH postane normalna država u smislu da joj visoki predstavnik više ne treba. No, svima treba biti jasno i da je to proces koji se neće desiti preko noći. Ono što Austrija želi, a u tome imamo potporu svih ostalih, jest da BiH postane članica EU-a. Sada će taj put ka EU biti intenziviran. Očekujemo tijesnu suradnju sa i potporu novog visokog predstavnika. Ovdašnjim političarima treba biti jasno da postoje zajednički interesi, da postoje međunarodni standardi. Mi razumijemo složenu prošlost i odnose u ovoj zemlji, ali je neprihvatljivo da to neki koriste kao izgovor da se za BiH traže iznimke. Postoji međunarodno pravo, ljudska prava, i ona moraju važiti za sve, bez iznimke. Konkretno, kad se radi o Ustavu BiH ili Izbornom zakonu BiH, postoje standardi ispod kojih se ne može ići, kao što je jednakost svih građana pred zakonom. Izmjene koje tražimo u Izbornom zakonu su djelomično i tehničke naravi, ali su i one važne jer potrebno je da budu zajamčeni fer izbori i da se građanima vrati povjerenje u izborni proces. To su temeljne stvari, poručuje Ulrike Hartmann, veleposlanica Austrije u BiH.