ZBOG DODIKOVE POLITIKE: Za RS ekonomski nije kritična samo tekuća, nego i mnogo godina koje slijede

Piše: Dragan Bradvica
Ekonomska situacija u Republici Srpskoj već dulje vrijeme, najblaže kazano, nije bajna. Politika entitetskog predsjednika Milorada Dodika i njegove stranke SNSD-a doveli su ih u značajne ekonomske probleme, krpanje proračunskih rupa i značajnih zaduženja novim zaduženima, problemima sa održivošću cijelog ekonomskog sustava itd.
Uz to, zbog toga što je osjeti kako u sarajevskoj 'trojci' (SDP, NiP, NS) ima izuzetno slabe partnere Dodik je krenuo u konačno urušavanje države i jačanje entiteta, ali zapadni dio međunarodne zajednice poslao mu je odgovor u vidu blokiranja financiranja projekata u RS-u od strane najvećih međunarodnih financijskih institucija. Problemi se svakodnevno gomilaju, a vlasti još uvijek nemaju adekvatan odgovor.
Ekonomski problemi
Predsjednica Narodnog fronta i žestok kritičar Dodikovog režima, Jelena Trivić, osvrnula se na ekonomsku situaciju u RS-u te je predstavila službene podatke koji govore o dugovanjima koje će ovaj entitet morati 'sanirati' u narednih nekoliko godina. Kako je naglasila Trivić, podaci Ministarstva financija RS-a govore da u smislu otplate duga neće biti kritična samo 2023. godina već i naredne godine.
- Rata kredita od preko milijardu maraka predviđa se i za naredne dvije godine, a najkritičnija će biti 2026. kada dospijevaju i obveznice emitirane na Londonskoj burzi te će otplata duga iznositi rekordnih 1,6 milijardi maraka, ustvrdila je Trivić.
Ističe kako je godinama upozoravala na stihijsko, neplansko i nedomaćinsko zaduživanje.
- Nikada nisam govorila o bankrotu. Govorila jesam i upozoravala na održivost duga koji ne samo da ugrožava likvidnost proračuna, nego je u srednjem i dugom roku kočnica ekonomskog rasta jer sredstva dobivena zaduživanjem služila su uglavnom za opću potrošnju, zaključila je Trivić.
Nešto ranije, Trivić je također govorila o ekonomskoj situaciji u RS-u te je rekla kako se ne može pričati o financijskoj stabilnosti ovog entiteta.
- Ne znam o kakvoj financijskoj stabilnosti možemo pričati ako imamo preko 50 tisuća ljudi koji nemaju zdravstveno osiguranje. U tome se ogleda stabilnost i zdravlje jedne ekonomije. To što oni govore, ode u vjetar, poručila je predsjednica Narodnog fronta.
Zaduženje na zaduženje
Podsjećanja radi, Vlada RS-a ranije se zadužila na Bečkoj, ali i na Londonskoj burzi. Zaduženje s Bečke burze uspjela je vratiti u predviđenim roku, ali za to se dodatno zadužila preko obveznica i trezorskih zapisa. Uz to, Vlada RS je krajem kolovoza donijela odluku o novom zaduženju u iznosu od 130 milijuna maraka, ali je odluku pokušala da sakrije od očiju javnosti.Naime, iako je odluka donijeta na posljednjoj sjednici Vlade RS-a održanoj u četvrtak 17. kolovoza, ona nije priopćena javnosti u obavještenju nakon sjednice. U
Dnevnom redu ove sjednice pod rednim brojem sedam navedena je bila i točka 'Razmatranje prijedloga fiskalne konsolidacije za period 2024-2026. godine'. I ovo pokazuju kako se vlasti u RS-u nalaze u nezavidnoj ekonomskoj situaciju, te su se posljednjih mjeseci rasuli po ono malo zemlja koje i dalje pružaju podršku Dodiku tražeći od njih financijsku injekciju. Hoće li ju i dobiti trenutno je vrlo upitno.