Zbog velike političke krize BiH prijeti snižavanje kreditnog rejtinga
Piše: Dragan Bradvica
Politička kriza u Bosni i Hercegovini ulazi u novu fazu zbog izostanka dogovora bh. lidera i trenutno je uvelike neizvjesno kuda će se stvari kretati.
Iako je politička kriza u ovoj zemlji permanentno stanje stvari posljednjih pola godine na sceni je ipak eskalacija koja prijeti da paralizira cijelu zemlju. Bez dogovora i otkočenja procesa najviše će opet trpjeti obični žitelji i ekonomija.
A bh. ekonomija i bez toga je u velikim problemima uslijed mnogih negativnih trendova – masovan odlazak radne snage, male plaće i mirovine, veliki državni nameti, izostanak izravnih inozemnih investicija, prezadužena država koja tim zaduženjima uglavnom krpa proračunske rupe, preglomazna i permanentno neefikasna javna administracija…
Uslijed političke krize sada nam uz sve navedene probleme prijeti i srozavanja kreditnog rejtinga, koji i bez toga nije na zadovoljavajućoj razini.
Niz nepovoljnih okolnosti
Kako piše Indikator.ba, Standard&Poors upozorava kako bi političke konfrontacije u zemlji i pandemija mogli bi uticati na sniženje kreditnog rejtinga BiH. Ova rejting agencija objavila komentare o trendovima suverenih rejtinga u zemljama EMEA regije, a za BiH navodi da bi mogla sniziti ocjenu ako se proračunski troškovi pandemije pokažu materijalno viši nego što se trenutno predviđa.
- Također bismo mogli sniziti rejting ako bi domaća politička konfrontacija dodatno eskalirala, potkopavajući ekonomsku politiku i ometajući uspostavljene mehanizme servisiranja duga, navodi agencija. Standard&Poors ne isključuje ni suprotni scenarij, te najavljuje da bi mogao podići ocjenu BiH ako se poboljšaju postavke unutarnje politike i ako bi se napravio pomak prema politici temeljenoj na manje konfrontacija a više konsenzusa, te orijentiranoj na strukturne reforme.
- To bi zauzvrat moglo podržati jači srednjoročni ekonomski učinak nego što trenutno očekujemo, dodaje se u komentaru.
Rejting agencija još nije izdala novu ocjenu kreditnog rejtinga BiH, a posljednja od 27. kolovoza, bila je B sa stabilnim izgledima.
Uz ovo, Standard&Poors procjenjuje ekonomski rast BiH u ovoj godini na dva posto, a u 2023. i 2024. godini na 2,8 posto.
Zaduživanja
Kada na sve ovo dodamo i druga relevantna međunarodna istraživanja po kojima je BiH zakovana za samo europsko dno (lakoća poslovanja, konkurentnost, korupcija…) jasno je zbog čega ova zemlja stagnira, a njeni žitelji sve više i više bježe prema Zapadu.
U takvoj atmosferi niti jedan veliki inozemni investitor nije, niti će ulagati svoj novac u ovu zemlju, a sve je više i onih domaćih koji svoj kapital preusmjeravaju ka inozemstvu.
Ukoliko se pak dodatno sroza kreditni rejting, koji je i sada već u sferi koja se smatra umjerenim rizikom, kreditna zaduženja države postati će i teža i skuplja.
To znači da ćemo kao država teže dolaziti do novca, a i kada dođemo to će biti pod lošijim uvjetima nego sada. Još kada znamo kako taj novac uglavnom ne ide na razvojne projekte nego na krpanje proračunskih rupa, apsurd je još i veći – političke elite uzimaju novac koji ide na sve samo ne na razvoj, a onda ta zaduženja vraćaju ionako osiromašeni žitelji koji od njega nisu imali gotovo nikakvu korist.