Dnevni.ba - PRELOADER

Željezo na cijeni: Prodaja ostataka mosta za staro gvožđe nije sporna

08 Lis 2020


Željezo na cijeni: Prodaja ostataka mosta za staro gvožđe nije sporna

Upravni odbor Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi” nedavno je raspisao natječaj o prodaji sekundarne sirovine – dijelova čelične konstrukcije mosta u vlasništvu Muzeja.

Dijelovi konstrukcije mosta iz "Bitke na Neretvi" tretirani su kao sekundarna sirovina, odnosno otpadno željezo visoke klase. Različiti masivni čelični profili izvađeni su iz Neretve, a procijenjena količina je 67.840 kilograma. Azra Đelmo, direktorica Muzeja "Bitka za ranjenike na Neretvi", napominje da je riječ o horizontalnoj desnoj rešetkastoj konstrukciji koja je od 1991. bila u rijeci Neretvi i sada je izvađena.

Prodaja ovog dijela konstrukcije spada u završnu fazu pripremnih radova, nakon čega če se započeti s postavljanjem nove konstrukcije koja se trenutno izrađuje. Kad je riječ o rekonstrukciji kompletnog mosta koju je Općina Jablanica počela početkom godine, Đelmo navodi kako su su pri kraju pripremni radovi te da se trenutačno završava pjeskarenje konstrukcije, kao i da se radi na izradi nove koja će se montirati na postojeću.

Važna obnova spomenika

Vijest o prodaji ostataka u određenim krugovima i među antifašistima nije naišla na odobravanje, posebno iz razloga što uz most desetljećima stoji muzej u kojemu su smješteni eksponati koji asociraju na borbu partizaskih odreda, ofenzivu u kojoj ranjenici nisu smjeli biti ostavljeni, pa i na most - najveći simbol bitke i kasnijeg kultnog filmskog ostvarenja.

Predsjednik UABNOR-a BiH Sead Đulić ipak smiruje strasti i poziva na razumijevanje.

- Ponekad se stvari krivo shvataju ili na pogrešan način interpretiraju i čitaju. Ovo je istina povijesni most. Ipak, to nije most koji je srušen u ofenzivi i preko čijih ostataka su prešle tisuće ranjenika. Dakle, taj povijesni most davno je završio u rijeci i nitko ne zna gdje je. Nakon njegova rušenja sagrađen je novi koji mu je istina bio sličan, i koji je bio dio pruge kojom je Ćiro išao od Ploča ka Sarajevu i suprotno. Taj most je srušen za potrebe filma Bitka na Neretvi, ali on nema toliku povijesnu vrijednost. Kasnije je pretvoren u spomenik, a manji njegov dio odnijela je vodena bujica 1991. Taj je dio u vodi proveo tri desetljeća, podsjeća Đulić.

Dodaje i kako je u tijeku patiniranje izgubljenog dijela mosta, te kako će on uskoro biti u istom ruhu kao i 1991.

- Povijesni most, dakle, jeste sličan ali nije isto što i onaj iz filma. Stoga, smatram osobno da se bespotrebno diže prašina. Važnije je da se zabavimo spomenikom pesnice na Makljenu. Bio sam nedavno u Jablanici, redovito nas informiraju o svemu i sve to ide željenim tokom. Ukoliko nešto od tog gvožđa izvučenog iz rijeke uistinu bude zanimljivo, mi ćemo tražiti da se ostavi i sačuva kao uspomena na spomenik. Neupotrebljivi ostaci će biti zamijenjeni i imat ćemo most kao i 1991, i to je u suštini jedino važno, dodaje Đulić.

Najposjećeniji srušeni most

Mnogi će se usuditi reći i da je jablanički ustvari najposjećeniji srušeni most u Europi. Zbog navedenog, općinska vlast u Jablanici početkom godine odlučila je rekonstruirati ga, po prvi put nakon što je 1968. srušen za potrebe snimanja filma. Do 1991. na srušenu konstrukciju bio je nadograđen pješački most preko kojeg se, kao i 1943, tijekom bitke, moglo preći s jedne na drugu obalu rijeke. Nažalost, nabujala Neretva pred početak rata u BiH odnijela je mali most, koji će se u sklopu nedavno započetog projekta vratiti Jablaničanima i tisućama turista koji godišnje posjećuju muzej i susjedni plato.

Finansijer projekta je JP Elektroprivreda BiH, investitor Općina Jablanica, a izvođač radova kompanija HP Investing iz Mostara. Vrijednost projekta je 1.200.000 KM. Radovi su započeli prije pandemije koronavirusa, a rok za završetak je osam mjeseci.

Neuspješna ratna operacija u BiH, odnosno strateški plan o zajedničkom napadu sila Osovine započet početkom 1943. godine na širokom teritoriju takozvane Bihaćke republike, u kulturi i povijesti poslijeratne Jugoslavije imala je važno mjesto. Operacija je vođena u veljači i ožujku 1943. godine i tijekom napada partizani su uspjeli spasiti gotovo 4000 ranjenika usprkos združenom napadu sila Osovine. Vjeruje se da će ostaci mosta u potpunosti biti rekonstruirani do obilježavanja godišnjice bitke, odnosno do Dana pobjede nad fašizmom.

J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

5 h 57 min

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Lis 2024