Dnevni.ba - PRELOADER

Zločinci s Uborka i Sutine s lažnim identitetima žive u Srbiji

12 Lip 2021


Zločinci s Uborka i Sutine s lažnim identitetima žive u Srbiji

Skoro će tri desetljeća od brutalnih ubojstava 114 civila hrvatske i bošnjačke nacionalnosti počinjenih od strane srpskih paravojnih formacija i domaćih Srba na lokalitetima Uborak i Sutina u lipnju 1992. godine.

Stradali civili prethodno su mučeni, a egzekucije su izvršavane su u Sutini i u blizini sadašnje deponije na Uborku u Bijelom Polju. Na ovim lokalitetima pronađene su prve masovne grobnice u Bosni i Hercegovini, a tijela stradalih sahranjena su još 1993.

Nažalost, do danas bez obzira na brojne dokaze, ovaj zločin nije procesuiran, te za smrti nevino strdalih do danas nitko nije odgovarao. Predsjednik Udruge obitelji žrtava zločina na Uborku i u Sutini Adnin Hasić kaže da se ni Sud, ni Tužiteljstvo već 25 godina nisu pomjerili s mjesta. 

- Otkako su formirani Tužiteljstvo i Sud BiH, nitko od njih ništa nije uradio kako bi se zločinci s Uborka i Sutine doveli pred lice pravde. Kao čovjek sam se razočarao u kompletno Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće, pa u posljednje vrijeme ni udruga, ni ja osobno nemamo komunikaciju sa tim ljudima, kaže razočarani Hasić.

Bez komunikacije s Tadićevom

Nije tijekom posljednjih godinu dana razgovarao ni s glavnom državnom tužiteljicom Gordanom Tadić. Nema komunikaciju na ovu temu ni s političkim predstavnicima, koji također ništa ne poduzimaju da se zločinci kazne.

- Ne želim oko ove stvari politizirati. Sve što mogu kazati je da nisam zadovoljan radom tužiteljstva i suda kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina. Dočekali smo da praktično sud u Haagu zatvara svoja vrata, oni su uradili značajan posao iako mi nismo zadovoljni što nije presuđen genocid u šest općina, ali je veoma značajna činjenica da je vojno i političko vodstvo Republike Srpske osuđeno, navodi Hasić, a zatim žali zbog činjenice da je zločin na Uborku i Sutini prepušten doma

- Svi osumnjičeni za zločine na Uborku i Sutini su na listi A, ali još uvijek bez optužnice. Kazali su nam u tužiteljstvima kada smo posljednji put komunicirali da su nedostupni organima gonjenja, rekao je Hasić.

Pred Haškim sudom jedna od točka optužnice protiv Vojsilava Šešelja bio i zločin na Uborku i Sutini, međutim, neka moćna ruka je Haško tužiteljstvo usmjerila isključivo na Šešelja, kako bi amnestirala generala Momčila Perišića, pod čijom, komandom su bile sve jedinice, tvrde bolje upućeni.

Tu se navodno kriju i krunski dokazi srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu. General Perišić u to vrijeme se uživo javljao u program Radio Mostara i najavljivao granatiranja pojedinih naselja.

Prvostepenom presudom pomenuti general osuđen je na 27 godina zatvora, da bi potom bio oslobođen drugostepenom, pri čemu ga uopće nisu teretili za zločine počinjene u Mostaru.

U nedjelju obilježavanje

Članovi obitelji stradalih zahtijevaju da se pravosudne institucije konačno pozabave masakrom nad nedužnim civilima, kako bi počinioci ovog zločina i njihovi nalogodavci konačno bili izvedeni pred lice pravde. Sumnja se da su uglavnom pod lažnim identitetima nastanjeni u Srbiji.

Godišnjica stradanja i ove godine će se uz poštivanje mjera i preporuka koje se odnose na koronavirus, održat će se u nedjelju na mjestima stradanja. Vrijedi spomenuti i kako je uslijed kiše došlo do problema na tlu pored spomenika žrtvama, kao i da je problem otklonjen uz pomoć Grada Mostara.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 36 min

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024