Znanstvenici upozoravaju: Nemojte djeci davati ekrane u ruke!
mobiteli, tableti i televizija nisu dobri za djecu
Iako brojni stručnjaci, pedijatri i psiholozi godina savjetuju i upozoravaju roditelje kako nije dobro da djeca, pogotovo bebe i mala djeca provode vrijeme za ekranima, mnogima je lakše djetetu dati mobitel i tablet u ruke ili upaliti TV i tako im dati zanimaciju. Prema jednoj studiji provedenoj na Sveučilištu de Sherbrooke u Kanadi, a čiji su rezultati objavljeni u JAMA Pediatrics, prosječan broj minuta koje mala djeca provode s mobilnim uređajima porastao je s 5 minuta dnevno 2020. godine na 55 minuta 2022. godine, piše zimo.dnevnik.hr.
Ne samo da jako mala djeca provode vrijeme uz ekrane, već neki četverogodišnjaci već imaju i svoje tablete. A kada se djeca naviknu na zabavu s ekrana, jednom kada im roditelji uzmu ekrane, oni počnu s izljevima bijesa i ljutnje, zbog čega im dio roditelja ponovno vrati telefone i tablete, samo da ih smiri. Kad-tad, naravno, moraju uzeti uređaj i onda ponovno kreću problemi i ispadi ljutnje.
Kao i brojna ranija istraživanja i ovo ukazuje na velike probleme koji mogu imati djeca, pogotovo ona koja još nisu niti krenula u školu, zbog ekrana. Previše vremena za mobilnim telefonom ili tabletom negativno utječe na njihovo zdravstveno stanje, ali i obrazovne i društvene vještine jer umjesto da vrijeme provode s vršnjacima i komuniciraju s njima i sa svojim roditeljima, koji im pomažu u načinu na koji mogu regulirati svoje emocije, oni zabavu i podražaje dobivaju s ekrana.
U studiji koja je trajala od 2020. do 2022. godine je sudjelovalo 315 djece koja su početkom provođenja studije imala oko 3,5 godina, a njihovo je ponašanje mjereno putem bihevioralnog upitnika. Vrijeme koje su ta djeca provodila s ekranima bilo je prilično nevjerojatno od čak 6 i pol sati dok su imali 3 i pol godine pa do 7 sati dnevno s 5 i pol godina. Ono što svakako treba naglasiti jest da je studija vršena tijekom razdoblja koronavirusa, kada su mnogi puno više vremena provodili unutar svoja četiri zida, često upravo s ekranima, dok bi u nekoj drugoj situaciji možda više vremena provodili vani i u druženju na igralištima i parkovima. Također, nije se vodilo računa i o samom sadržaju kojem su djeca bila izložena - je li riječ o crtićima, YouTubeu i slično.
Istraživanje je pokazalo da su kod djece koja se koristila tablet s 3 i pol godine, sljedeće iduće godine bili izraženiji ispadi bijesa i frustracije, dok su tantrumi koje su djeca doživljavala između 4 i pol te 5 i pol godina također dobrim dijelom povezani s ekranima. U zaključku studije navodi se kako roditelji moraju bit svjesni da korištenje tableta u ranom djetinjstvu može poremetiti mogućnost dječjeg upravljanja bijesom i frustracijama te dovesti do takvih povećanih izljeva gnjeva među malom djecom.
Inače, prema američkom udruženju pedijatara, djeca između 2 i 5 godina starosti ne bi trebala koristiti ekrane više od sat dnevno. Iako je najbolje da djeca uopće ne budu izložena ekranima, u studiji se naglašava kako ipak postoji određeni dječji sadržaj koji je napravljen kako bi se poboljšala regulacija emocija najmlađih, piše zimo.dnevnik.hr.