Zoran Milanović još može nesmetano na sarajevke ćevape

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović još nije persona non grata za državne institucije BiH, ali ohrabruje i vijest da može slobodno doći na Baščaršiju i pojesti sarajevske ćevape.
Gradsko vijeće glavnog grada kojim čvrsto upravlja Benjamina Karić odgodilo je usvajanje retardirane Deklaracije kojom se namjeravalo hrvatskog predsjednika proglasiti nepoželjnim u Sarajevu. Obrazloženje je kukavičko, tekst je potrebno malo ispeglati, izbaciti neke fikcije poput one da se sugerira Milanoviću da se prisabere, kako bi u konačnici Deklaracija bila jednoglasno prihvaćena.
-Odluku moramo donijeti jednoglasno i ja ću nastaviti ustrajavati sve dok se ne složimo koji je to tekst. Budući da je očito da trenutno nemamo konsenzus o tekstu, ja predlažem da odložimo raspravu o tekstu deklaracije za neki naredni put dok se ne usuglasimo, pojasnio je Toni Vukadin (NiP).
On se po uzoru na Željka Komšića, kao Hrvat isprsio da Milanoviću zabrani dolazak u Sarajevo. Odluka o prolongiranju glasanja donesena je sa 23 glasa za, dok jedan vijećnik nije glasao.
Osuda Milanovića
Podsjetimo, u Deklaraciji Grad Sarajevo osuđuje većinu Milanovićevih izjava, a koje se odnose na BiH, te ih smatra neodmjerenim i štetnim za odnose dvije prijateljske države.
-Ponašanje gospodina Milanovića nije državničko niti primjereno predsjedniku jedne europske države. Izražavamo poštovanje prema časnoj i odgovornoj funkciji predsjednika Republike Hrvatske, ali ne možemo to poštovanje izjaviti prema gospodinu Milanoviću, radi njegovih uvredljivih i nediplomatskih izjava prema BiH, stoji u dijelu dokument.
Ako je Zoran Milanović, predsjednik susjedne države, članice EU-a i NATO saveza uistinu državni neprijatelj onda to moraju proglasiti državne institucije, a ne tamo neki vijećnici pa makar se radilo i o glavnom gradu podijeljene države.
Sarajevski patriot-nacionalisti svojom su priglupom inicijativom ponizili državu i njezine nadležnosti i u svojim glavama je sveli na sarajevski pašaluk. Država BiH nije ničija prčija niti vlasništvo jednog naroda, ona je valjda dom i institucionalni okvir svih njezinih naroda i stanovnika. Sarajevska sećija se nikako s tim ne može pomiriti i zato sve više upada u blamaže i postaje predmetom sprdnje.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić krije se iza nedoraslog Tonija Vukadina i šuti oko proglašenja Milanovića “državnim neprijateljem” dok primjerice istodobno odbija skinuti ploču s Vijećnice s tekstom koji vrijeđa srpski narod.
Podsjećamo, Gradsko Vijeće Sarajeva je još 2017. godine prihvatilo inicijativu vijećnika Mire Lazovića da se uvredljiv tekst izmijeni, međutim Karićka je javno poručila da nema skidanja ploče dok je ona gradonačelnica.
-Mislim da sam natpis može doživjeti određene izmjene koje su dovele do zapaljenja Vijećnice. One govore o tome da su Vijećnicu zapalile agresorske snage tadašnje Vojske Srbije i takozvane Vojske Republike Srpske i da bi sa tim stvarnim povijesnim činjenicama mogao izmijeniti taj natpis, a ne da se s ovakvim natpisom stavlja hipoteka nad cijelim jednim narodom, pojasnio je tada Lazović.
Natpis na Vijećnici u nekoliko je navrata izazivao i međudržavne probleme. Upravo zbog table svoju posjetu Sarajevu i obilježavanju stogodišnjice Prvog svjetskog rata otkazao tadašnji predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić.
Kazani
Gradonačelnica Sarajeva je svoj patriot-nacionalizam demonstrirala i na kontroverznoj ploči na Kazanima iznad Sarajeva, spomeniku zločinački likvidiranih civila Srba, odbivši da se u tekstu spominju bošnjački zločinci.
Nakon izjave američkog veleposlnika Michaela Murphyja da je spomen-obilježje Kazani nepotpuno bez navođenja imena svih žrtava, ali i počinitelja zločina, Karićka je pokazala svu silu nedoraslosti poziciji.
-Ni na spomeniku djeci ubijenoj u opkoljenom Sarajevu, niti na spomeniku žrtvama genocida u Srebrenici ne piše zko je počinilac. Ja sam veoma ponosna i smatram da je ova gradska administracija napravila povijesni iskorak podizanjem spomenika na Kazanima. Na podizanje spomenika se čekalo preko 25 godina, kazala je.
Zabrinjavajuće je da je sve više nepoželjnih u Sarajevu. Dok hvališ ćevape i laskaš kvazi-patriotama dobro si došao, čim zucneš drugačije sećija kapije grada zatvara. Titule počasnog građanina su se preko noći oduzimale i svjetski priznatim ljudima.
Zoran Milanović je samo jedan u nizu koji ne pašu. Bez obzira kakve izjave daje, pa i one uvrijedljive, proglašavanje nekoga nepoželjnim je spuštanje na tu istu razinu. A Sarajevo bi trebalo baš suprotno pokazati da je izad toga. J. S.