Dnevni.ba - PRELOADER

Zrinjski: Velika pobjeda sa istaknutim Jakirovićevim potpisom

22 Ožu 2021

Vrlo važna tri boda uhvatio je Zrinjski protiv Slobode – iz više razloga. A jedan od njih je činjenica da su upisani sa jednim 'šarenim sastavom'.

- Velika je vrijednost ove pobjede. Vidimo da se lako posklizneš kad se igraš matematike, svi računaju tri sigurna boda kada vam dolazi tim koji se bori za ostanak. Rekao sam prije nastavka prvenstva da će svaka utakmica biti 50-50 i da će u svakoj utakmici morati biti 120 posto koncentracije, rekao je šef Plemstva Sergej Jakirović nakon preokreta protiv Slobode 3:1.
Tuzlaci su poveli već u prvoj minuti – preko bivšeg Plemića Abida Mujagića. Do 57. se čekalo na izjednačenje preko Ivančića, koji je zabio i tri minute kasnije. U 77. je Juranović svojim drugim golom u dresu Zrinjskog postavio konačnih 3:1. Pokazan je karakter, osvojena su tri važna boda koja će pomoći da se nastavi europska borba, ali jednako važan je i detalj koji kaže da je Zrinjski sve to napravio sa sastavom koji je bio daleko od idealnog – barem na papiru.

Bilbija opet pauzirao

Pripremu utakmice sa Slobodom pratili su brojni problemi s kadrom. Stoperi Jakovljević i Gačić bili su suspendirani, Magdić je bio ozlijeđen, baš kao i ofenzivci Govedarica te najbolji igrač Bilbija koji je opet pauzirao – drugu utakmicu zaredom, nakon ozljede koju je zadobio u Kup duelu na Koševu. U tom je periodu Zrinjski poražen od Tuzle, a dobio je Slobodu. Zapravo neloš učinak, kada u kadru nemate takvog igrača. I baš tu leži veličina pobjede protiv Slobode – u činjenici da se na terenu našao igrač koji ga je dostojno zamijenio, ali i u tome da je Jakirović uspio pokrpati ostale rupe, posebno otraga. Startna je postava zaista bila šarena: Soldo - Ćorluka, Pušić, Krešić, Bekić - Zlomislić, Enin – Filipović, Bašić, Juranović – Mašić. Veznjak Pušić zaigrao je na stoperu, partner mu je bio Krešić koji je greškom poklonio vodstvo Slobodi, zbog čega ga je Jakirović zamijenio na poluvremenu, a najveće iznenađenje dana bila je partija Ivana Bašića na Bilbijinoj poziciji iza špica.

Bašić je hit

- Drago mi je kako je mali Bašić odigrao, barem sam jednu njegovu loptu vidio u golu. Tri dana sam mozgao da li krenuti sa dva napadača, ali smo se odlučili igrati sa desetkom da tu Bašić ordinira na sredini. Povukli smo plan B na poluvremenu, znali smo da će Sloboda pasti ako zabijemo gol u prvih 15 minuta i zasluženo pobijedili, pojasnio je Jakirović Bašićevu ulogu koja je zaista bila osjetna, ohrabrujuća za utakmice koje će doći.
Na ovaj se način pokazalo da Zrinjski može bez Bilbije, s tim da je jasno koliki je doprinos iskusnog ofenzivca kada je zdrav, kada je u formi, a najčešće jeste. No, svejedno je, koliko god Jakirović znao da je Bašić dobar, to bila hrabra odluka – jer mogao je primjerice krenuti sa Bekićem, koji je jesenas uskakao na stopera, i Krešićem na stoperu (što zvuči logičnije, ali možda samo zvuči), a Pušićem na mjestu koje je tako dobro pokrio Bašić. I baš tu leži još jedna dimenzija ove pobjede.

Pauza u najboljem trenutku

Jasno je to, bila je ovo pobjeda koju je prije svega izvojevao Jakirović. Svojim odlukama kod kojih se nije držao pravila, kod kojih je bio hrabar. Jer preokretom dobiti utakmicu u kojoj nemate tri od četiri stopera, završiti ju bez klasičnog stopera u sastavu (Krešića zamijenio bek Ibanez), dobiti utakmicu u kojoj vam ne igra najbolji igrač, to su detalji koji vam doste govore – detalji koje je Jakirović iskoristio na način da ih je pretvorio ju svoju prednost, a to zaista nije mala stvar. A sve to još bolje zvuči kada se zna da će reprezentativna pauza dati nešto više vremena za oporavak ozlijeđenih, za jedan kraći odmor u kojem bi se tim dodatno konsolidirao i što bolje spremio za preostalih deset utakmica.
- Slijedi pauza koja nam je zbog ozljeda dobro došla. Trebali bi se ti igrači vratiti po planu, takva je prognoza, a dobro će nam doći i da se malo odmorimo, kako bi nastavili kako mislimo. Želimo u svakoj utakmici tri boda.
Tuzla je pokazala kako nekada jednostavno ne ide po planu, a Sloboda da Zrinjski može isplivati i iz najtežih situacija. Preostalih deset utakmica može doći…

Piše: Slaven Nikšić