Zvali su je najmoćnijom ženom srpske policije i damom kamenog srca: Fatalna Dijana osuđena na zatvor
Bivša državna tajnica u srbijanskom MUP-u Dijana Hrkalović nepravomoćno je osuđena na godinu i četiri mjeseca zatvora za kazneno djelo trgovine utjecajem.
Nekadašnji načelnik Službe za specijalne istražne metode Dejan Milenković oslobođen je optužbe za zlouporabu službenog položaja, a bivši načelnik novosadske policije Milorad Šušnjić osuđen je na godinu dana zatvora za isto kazneno djelo, kako prenosi N1.
Dvojici policijskih službenika sudilo se u istom postupku kao i Dijani Hrkalović. Tužiteljstvo je za Hrkalović tražilo maksimalnu kaznu od pet godina, za Milenkovića godinu, a za Šušnjića dvije godine zatvora. Hrkalović nije došla na izricanje presude, dok su Milenković i Šušnjić bili prisutni u sudnici dok je predsjednica sudskog vijeća izricala i obrazlagala presudu. Njihovi branitelji, kao ni Hrkalović, nisu došli na objavljivanje presude, budući da je na snazi potpuna obustava rada odvjetnika u trajanju od tri dana.
Stranke u sudskom postupku po zakonu nisu obvezne prisustvovati objavi presude, kao ni njihovi pravni zastupnici, podsjeća N1.
Suđenje Dijani Hrkalović za trgovinu utjecajem je trajalo dvije godine i osam mjeseci, a u tom periodu ispitani su brojni svjedoci, izvedeni pisani dokazi, ali emitirano je i više dokaznih video snimki. Prvi put je uhićena u listopadu 2021. godine, a u pritvoru je provela osam mjeseci. Vrijeme provedeno u pritvoru uračunava se u kaznu na koju je Hrkalović osuđena.
Njoj se sudilo za trgovinu utjecajem u tri konkretna slučaja. U prvom slučaju teretila se da je naredila Dejanu Milenkoviću da izvještaj o vještačenju telefona Veljka Belivuka, poznatog kao Velja Nevolja, u postupku za ubojstvo karatista i voditelja osiguranja u više beogradskih noćnih klubova Vlastimira Miloševića u siječnju 2017. godine, ne dostavi Tužiteljstvu na vrijeme.
Lički korijeni
Izvještaj je na kraju dostavljen kad je suđenje bilo pri samom kraju. U optužnici se navodi da je Hrkalović time otežala posao tužiteljstvu, što je išlo na ruku Belivuku, koji je na kraju oslobođen.
U drugom slučaju Dijani Hrkalović se stavlja na teret da je naložila također Milenkoviću da se obriše dio snimke razgovora odvjetnika Dragoslava Miše Ognjanovića, na kojem je on govorio o njezinim navodnim vezama s kriminalcima, ali i o njezinom privatnom životu. Odvjetnik Ognjanović je ubijen u lipnju 2018. godine, a njegove ubojice do danas nisu otkrivene.
U trećem slučaju tužiteljstvo Dijanu Hrkalović tereti da je načelniku novosadske policije Miloradu Šušnjiću naredila da kriminalca Darka Eleza lažno stavi pod mjere praćenja i prisluškivanja kako bi spriječila da ga istražuju druge policijske uprave.
Dijana Hrkalović uhićena je u listopadu 2021. godine zbog sumnje u trgovinu utjecajem u slučaju ubojstva Vlastimira Miloševića, a posljednjih godina srbijanski su mediji objavljivali o njoj razne navodne kontroverze. Tako se pisalo o njezinim navodnim vezama s kriminalnim krugovima i da je u kabinetu MUP-a snimila svoje razgolićene fotografije i potom ih slala tadašnjem ministru policije Nebojši Stefanoviću te mafijaškim klanovima.
Zvali su je damom kamenog srca, željeznom lady, Vučićevom miljenicom, ali i najmoćnijom ženom srpske policije. Dijana Hrkalović je rođena u Srbiji, a njezin otac Dane vuče korijene iz Hrkalovića, zaseoka sela Doljani nedaleko od Otočca u srcu Like u Hrvatskoj. S Likom nema izravne veze, a nema ih ni otac Dane, koji je iz rodnoga sela odselio u Srbiju još kao student te je tamo ostao živjeti, kako je pisao Jutarnji list.
Dijana Hrkalović se, kako je ranije pisao Blic, ponašala "neuobičajeno" za osobu na tako visokoj poziciji - tako je u srpnju 2019. službeno promijenila ime u Nika Rina, prenosi jutarnji.hr.