ZVIZDIĆ: Ponuđena dva rješenja u slučaju nastavka blokade formiranja Vlade FBiH

Denis Zvizdić (NiP), predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta BiH, je u svjetlu aktualne političke situacije u zemlji ponudio dva ključna rješenja za slučaj nastavka blokade u procesu formiranja Vlade Federacije BiH a ta su glasovanje u Predsjedništvu BiH ili autentično tumačenje izmjena Izbornog zakona BiH.
-Potrebno je u prostor političkog dijaloga koji je, nažalost, trenutno pun laži, manipulacija i teorija zavjere, vratiti relevantne činjenice ako se želi doći do održivih rješenja. Ne možemo svaki put ciljano zaboravljati genezu problema, konkretno u pogledu formiranja Vlade FBiH, i počinjati od tzv. zatečenog stanja, obrazlaže Zvizdić i dodaje da se u toj genezi prošlo kroz četiri faze primjene izbornih rezultata kojih se, prema njegovu mišljenju, potrebno prisjetiti da bi se moglo razumjeti i činjenično i racionalno, temeljem demokratskih načela i standarda, i tako pristupiti petoj, finalnoj fazi imenovanja Vlade FBiH.
Geneza i četiri faze problema
-Prva faza, s kojom su i započeli problemi, jesu izborne neregularnosti, nikada istražene niti sankcionirane, bez obzira na veliki broj pritužbi koje je dobio SIP BiH, kao i nametnute izmjene Izbornog zakona BiH u noći izbora 2. listopada 2022., koje su pogodovale jačanju etničke nauštrb građanske komponente i koje su, kako se pokazalo u praksi, izravno pomogle HDZ i SDA. I toga su svjesni i domaći politički akteri, ali i predstavnici međunarodne zajednice s kojima sam imao priliku razgovarati u Washingtonu, Bruxellesu i Berlinu.
Druga faza je bila procedura izbora izaslanika u Dom naroda FBiH. Upravo je ta procedura, za koju znamo da je bila opterećena brojnim neregularnostima, dovela do odnosa u Klubu Bošnjaka koji ne odražava izborne rezultate na županijskoj razini. Da nije bilo navodnih i, nažalost, nikada istraženih, prekonoćnih prelazaka, sumnjivih zapošljavanja, pritisaka i ucjena, već tada bi bilo jasno da stranke 'Osmorke' imaju potrebnu većinu u tom Klubu za predlaganje predsjednika/potpredsjednika FBiH i, posljedično, izbora Vlade FBiH.
Treća fazajest izvlačenje dizaslanika iz 'kinder jajet' na način da su izvučena dva imena koja predstavljaju prevagu samo za jednu političku stranku. Tako je koalicija SDA-DF dobila 13 izaslanika u Klubu Bošnjaka u Domu naroda FBiH, što nema veze ni s rezultatima izbora ni s većinskom voljom bošnjačkog naroda.
Četvrta faza je bio izbor rukovodstva FBiH. Ključno pitanje je bi li predloženi kandidat većine u Klubu Bošnjaka u tom Domu mogao biti izabran da se, umjesto u paketu, glasovalo pojedinačno. Jasno je da Refik Lendo, kojeg osobno cijenim, ne bi bio izabran jer ne bi imao potrebnu parlamentarnu većinu.
I sada se nalazimo u petoj fazi da onaj tko ne bi bio izabran bez potrebne parlamentarne većine blokira konstituiranje Vlade FBiH, iako postoji dokazana parlamentarna većina za to. A BiH je parlamentarna, a nepredsjednička demokracija, niti je monarhija, pojašnjava Zvizdić i dodaje kako se nikako ne smije zaboraviti nelegalnosti koje su obilježile i ostale faze.
On, nadalje, ukazuje da problem treba riješiti onaj tko ga je i uzrokovao, ali na ustavan i zakonit način, koristeći neka od postojećih rješenja, kao što je npr. način glasovanja u Predsjedništvu BiH ili autentično tumačenje proglašenih izmjena Izbornog zakona BiH ali i bez uvođenja županija u proces odobravanja Vlade FBiH, jer je takva ideja apsolutno neprihvatljiva.
-Ako se nastavi blokada, visoki predstavnik treba reagirati ali na način da pogoduje demokraciji i građanima koji čekaju pozitivne promjene i napredak, a ne bilo kojoj političkoj stranci, poručuje Zvizdić. S. N.