Dnevni.ba - PRELOADER

RS-u prijeti gubitak pola milijarde KM

10 Svi 2024


RS-u prijeti gubitak pola milijarde KM
Termoelektrane

Energetski sektor u entitetu RS trpi značajne financijske gubitke, a u prilog ovoj tvrdnji, govori činjenica da je RS u 2024. godini definitivno izgubila dva arbitražna spora, piše portal biznis.ba.

Zbog toga će dvjema slovenačkim kompanijama morati isplatiti s kamatama nešto manje od 340 milijuna maraka.

Međutim, tu nije kraj problemima, jer Republici Srpskoj prijeti još jedan arbitražni spor, ovoga puta s Hrvatskom, a u igri je 200 milijuna KM, koliko u vidu odštete od Rudnika i termoelektrane "Gacko" planira tražiti Hrvatska elektroprivreda (HEP). 

Slučaj 'Vijadukt'

Prvog svibnja ove godine, Arbitražno vijeće u Londonu odbacilo je zahtjev Republike Srpske, odnosno BiH, da se poništi arbitražna odluka kojom je RS bila obavezana isplatiti 90 milijuna KM odštete slovenačkoj kompaniji "Vijadukt", zbog jednostranog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, a koji je potpisan 2004. godine.

Kompletan slučaj datira iz 2004. godine, kada je Vlada RS sa "HES Vrbas", potpisala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju "HE Krupa" i HE "Banjaluka - Niska", vrijedan 165 milijuna KM.

Međutim, uslijedili su prosvjedi građana Banjaluke, koji su se protivili projektu, što je dovelo do toga da se nije realizirao do 2015. godine, čime je ugovor raskinut.

Zbog raskida ugovora, kompanija "Vijadukt" iz Slovenije, koja je većinski vlasnik "HES Vrbas", podnijela je Vladi RS odštetni zahtjev vrijedan 46 milijuna eura (90 milijuna KM). Budući do dogovora nije došlo, "Vijadukt" je 2016. godine podnio zahtjev za arbitražu sa BiH u Washingtonu. Drugi poraz od Slovenaca potvrđen je u siječnju ove godine.

Tada su predstavnici Rudnika i termoelektrane Ugljevik, "Elektrogospodarstva Slovenije" i Holdinga "Slovenske elektrane" potpisali tri ugovora povodom arbitražnog spora koji je trajao desetljeće i pol, između ugljevičkog poduzeća i slovenačke elektroprivrede, a kojim je traženo da RiTE, odnosno "Elektroprivreda Republike Srpske" (ERS), treba platiti 67 milijuna eura (131 milijun KM), na ime prouzrokovane štete po osnovu neisporučene trećine proizvedene električne energije, za period od 12. lipnja 2011. godine, do 31. prosinca 2021. godine. RS se ugovorima obavezala da će novac iz svojih sredstava platiti ERS u 14 polugodišnjih rata, kao i da će iz RiTE Ugljevik isporučivati trećinu proizvedene struje Sloveniji, sve dok bude radila. Međutim, to nije sve.

RiTE Ugljevik će također morati da plati i kamatu zbog neisporučene struje, a ona iznosi dodatna 58,2 milijuna eura, odnosno oko 116 milijuna KM.

Spor sa HEP-om

Sličan problem sa neispunjenim obavezama koje se tiču isporuke struje ima i Rudnik i termoelektrana (RiTE) Gacko, s tim da oni muku muče s Hrvatima.

Nije zgoreg podsjetiti da "Hrvatska elektroprivreda" od RiTE Gacko traži 100 milijuna eura (oko 200 milijuna maraka) i kamate na ime obeštećenja po osnovu ulaganja u izgradnju termoelektrane iz osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Tada se RiTE obavezala da će Hrvatskoj isporučivati jednu trećinu proizvedene struje, a obaveze su redovno plaćane do 1992. godine, kada je počeo rat u BiH. HEP je na tom planu 2017. godine, poslao zahtjev za mirno rješavanje spora Vijeću ministara BiH (mirno poravnanje), tražeći da im se na ime odštete plati 100 milijuna eura. Međutim, od tada se situacija nije pomjerila s mrtve točke, pa se hrvatska strana okrenula namjeri da pokrene međunarodni arbitražni spor.

Vrijedi podsjetiti da je Radovan Višković, premijer ovog bh. entiteta, najavio da će, ukoliko HEP krene u arbitražu, RS pokrenuti protutužbu, kojom bi tražila da joj Hidroelektrana (HE) Plat kod Dubrovnika, a koja je dio hidrosistema Trebišnjica, nadoknadi preuzetu i nenaplaćenu električnu energiju od 1994. godine.

Ekonomista Slaviša Raković ističe za Nezavisne novine da će RS preživjeti gubitak novca, ali da je šteta nenadoknadiva u smislu da su se tim parama mogli pokrenuti novi projekti. Stava je da u ovom slučaju ne možemo na isti način gledati na slučajeve u Ugljeviku, Gacku i Banjaluci, jer se radi o različitim periodima.

-Da se radilo po propisima, u Vrbasu nikad ne bismo došli u situaciju da imamo spor. To je zaista vrijedno istrage da se vidi zašto je došlo do toga i neko bi trebalo da odgovara, smatra Raković, dodajući:

"Ugljevik je izgubio. Što se tiče RiTE Gacko, tu imamo mnogo kompleksnije odnose sa HEP-om, jer se u isti koš u taj slučaj mogu staviti i Hidroelektrane u Dubrovniku".

Raković kaže da je ključ svega ispitati gdje godinama nestaju milijuni maraka iz javnih energetskih poduzeća te da RS u bilo kojem trenutku može biti suočena s nekom arbitražom, ukoliko s druge strane projekta stoji neki strani investitor.

-Uzmite samo Rašida Serdarova, evo, ja čekam da on počne da tuži za bilo šta. Ne bi me čudilo. Podsjetit ću vas i na to da je kroz IRB RS nestalo 300-400 milijuna KM, pa nikom ništa. Kad nestane neki novac, trebamo se zapitati gdje je on ispario, pa nije u termoelektrani. Kako vrijeme prolazi, trag novca se uništava, a nitko ne odgovara za to, upozorio je Raković.

Biznis


INFLACIJA

Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u padu

Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u padu nakon što je američko Ministarstv...

2 h 2 min

STRATEŠKO PREUZIMANJE

Pivac preuzima poznatu slovensku tvrtku s 450 radnika i prihodima od 100 mil. eura!

Mesna industrija Braća Pivac potpisala je ugovor kojim ulazi u vlasnički udio Celjskih mesnina, p...

8 h 27 min

ENERGIJA

Ulaganje u zelenu energiju: Njemačka pomaže Zapadnom Balkanu sa 1,5 milijardi eura

Koliko je neophodna pravedna energetska tranzicija na području Zapadnog Balkana možemo ilustrovat...

10 h 54 min