Glavni pretres u predmetu ''Ganić Ejup i drugi'' počinje 21. rujna
Glavni pretres u predmetu koji se vodi protiv Ejupa Ganića i još devetorice bivših vojnih i policijskih dužnosnika zbog sumnje da su počinili zločine u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici 3. svibnja 1992., počet će pred Sudom BiH 21. rujna, odlučeno je u srijedu na statusnoj konferenciji, na kojoj je dogovorena dinamika održavanja glavnog pretresa i na kojoj je Tužiteljstvo BiH najavilo da će odustati od nekih predloženih svjedoka koji su, u međuvremenu, preminuli. Najavljena je, pak, mogućnost da neki svjedoci svjedoče putem linka budući da žive u inozemstvu, te je konstatirano da nitko od svjedoka Tužiteljstva do sada nije izrazio potrebu da bude zaštićeni svjedok.
Obrane gotovo svih optuženih izjasnile su se da će, također, na prvom ročištu iznositi uvodne riječi. Odvjetnica Lejla Čović, koja u ovom predmetu brani prvooptuženog Ejupa Ganića, rekla je nakon statusne konferenciji da bi suđenje moglo trajati najmanje tri do četiri godine.
“U ovom je trenutku preuranjeno govoriti o dužini trajanja postupka, ali izvjesno je, prema informacijama koje smo danas dobili i prema praksi ovog Suda, da će to biti višegodišnje suđenje“, navela je Čović.
Optužnica Tužiteljstva BiH, podignuta 27. travnja, osim Ejupa Ganića, tereti i Zaima Backovića, Hamida Bahtu, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušinu, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića, te Mahira Žišku. Njih se tereti da su 3. svibnja 1992. godine u Sarajevu, u okviru svojih funkcija i ovlasti u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa sebi podređenima, planirali, poticali i izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA, koja je bila pod pratnjom mirovnih snaga UN-a. Oni su optuženi i da nisu spriječili ubojstva i ranjavanja vojnika i civila, da su propustili kazniti izvršitelje ubojstava i ranjavanja, da su mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, da nisu spriječili ni kaznili izvršitelje te su pomagali počiniteljima nakon izvršenog zločina.