Građani ekspresno pokupovali lijek koji stoji 298 maraka, u bolnice sami donose i Remdesivir
U sarajevskim ljekarnama proteklih dana naprosto su “planule” sve količine turskih tableta Favira po cijeni od 298 KM za koje je pri njihovom uvozu u BiH objavljeno da su se pokazale efikasnim pri liječenju oboljelih od korona virusa.
Kako otkriva Fokus na osnovu podataka dobivenih prilikom istraživanja ove teme, ove tablete su još uvijek u fazi ispitivanja, no, to nije bila smetnja da njihov dobavljač čije ime za sada nitko ne otkriva ekspresno dobije suglasnost za interventni uvoz, pa je tako od prijedloga da se ove tablete uvezu do njihove rasprodaje u bh. ljekarnama proteklo tek dvadesetak dana.
Uprkos visokoj cijeni kutije ovog lijeka koja sadrži 40 tableta, za njim je zavladala prava pomama, iako stručnjaci koji su propisivali ovaj lijek kažu da nema dokaza o njegovoj učinkovitosti kod liječenja oboljelih kod Covid 19.
Među njima je i prim. dr. Ednan Drljević, voditelj Infektivnog odjela za liječenje lakše i srednje teških covid pacijenata u Općoj bolnici “Prim.dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu i jedan od stručnjaka koji je na sjednici Kriznog stožera KS kako je sam kazao za Fokus podržao uvoz ovog lijeka. Kaže da su pacijenti Faviru uzimali na liječnički recept , ali su morali potpisati izjavu da ih uzimaju na vlasitu odgovornost.
Preporuku za interventni uvoz dobavljaču ovih lijekova, a kako nam je potvrđeno u Javnoj ustanovi “Apoteke Sarajevo” u kojima se kao i u ljekarnama “Dina” prodavao ovaj lijek dao je Krizni stožer Županije Sarajevo. No, prema Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH saglasnost na interventni uvoz mogu dati samo entitetska ministarstva zdravstva i Odjel za zdravstvo Brčko distrikta.
I dok s jedne strane jedna županija u FBiH uvozi lijek koji je još u fazi istraživanja i za njega se daje suglasnost na interventni uvoz, saznajemo da je Vlada FBiH odbila dati suglasnost Kriznom stožeru ŽS za interventni uvoz lijeka Remdesivir, koji je odobrila američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) i Europska agencija za lijekove (EMA).
Ranije je Vlada FBiH lijek Remdesivir koji se koristi u borbi protiv Covid-19 izostavila iz Uredbe – instrument makroekonomske politike čime se odustalo od kupovine iz budžeta ovog lijeka što bi znatno olakšalo građanima, no, Fokus otkriva da Vlada FBiH nije obavijestila o odustajanju od te nabavke Ministarstvo civilnih poslova BiH, koje je kako je potvrđeno Fokusu nastavilo s procedurom nabavke ovog lijeka američkog proizvođača.
U međuvremenu, u Sarajevu je već rasprodat kontingent od oko 2.000 pakiranaja tableta Favira po cijeni od 298 KM, što znači da su građani ovaj lijek platili u ukupnom iznosu od oko 600.000 KM. I to iz svog džepa. I bez ikakve mogućnosti refundacije i subvencioniranja.
Jasno je da će ljudi dati i zadnju marku za zdravlje, ali šta je s onima koji nemaju taj novac. I je li ova količina lijeka iz Turske nabavljena u stvari samo za one s “dubljim džepom”. Ako je već efikasan, zašto vlasti u BiH ne nabave ovaj lijek za sve pacijente u zemlji?
Ali, vlasti u BiH očigledno su navikle građane da se bez obzira na to što plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje i što se godišnje na državnom nivou za zdravstvo izdvaja oko tri milijarde maraka, uglavnom snalaze sami.
Pokazuje to i saznanje do kojeg je došao Fokus, da dok nadležni odbijaju naš novac dati za lijekove koji će pomoći građanima kojih sve više obolijeva, pacijenti sami kupuju i Remdesivir. Taj lijek kako nam je potvrđeno, liječnici u Općoj bolnici “Prim.dr Abdulah Nakaš” u Sarajevu daju u bolničkom liječenju, iako je za Fokus u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva potvrđeno da ni Favira ni Remdesivir nemaju odobrenje Agencije za stavljanje u promet na tržištu BiH, niti su registrirani.